Dělníci v pátek ráno osadili prvních 700 metrů elektrického ohradníku kolem ohniska nákazy africkým morem prasat na Zlínsku. Ohradník stojí podél silnice II/490 mezi čerpací stanicí Shell a zastávkou trolejbusu Vršava ve Zlíně. Celkem bude kolem zamořené oblasti osazeno téměř 12 kilometrů elektrických ohradníků, řekl Vlastimil Kamír, majitel společnosti, která instalaci ohradníků zajišťuje. Veterináři se dnes také dohodli na změně společnosti, která bude odlovené divočáky ze zamořené oblasti odstraňovat.

Ohradníky se podle něj objeví mezi Zlínem a Fryštáckou přehradou, Fryštákem a Lukovem, Lukovem a Zlínem-Velíkovou, Zlínem-Velíkovou a Hrobicemi a také v úseku mezi Veselou a Lípou. "Na jejich instalaci máme týden, ale věřím, že to zvládneme dříve. Jedná se o úseky mezi zastavěnými částmi obce. Jediná šance, jak to postavit, je krajnice silnice," uvedl Kamír.

Na osazování ohradníků vysokých 73 centimetrů pracuje sedm lidí. Ohradníky jsou napájeny bateriemi, podle Kamíra je v nich napětí 10 tisíc pulzních voltů. "Účinné na prase jsou tři až čtyři tisíce voltů," sdělil Kamír.

Osazení ohradníků souvisí se stavem nebezpečí, který zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyhlásil v pondělí na katastrálním území měst a obcí Březová, Fryšták, Hrobice, Hvozdná, Lípa, Lukov, Ostrata, Slušovice, Veselá, Zlín a Želechovice nad Dřevnicí. Výstavba ohradníků, které budou lemovat část ze 45 kilometrů dlouhého okruhu kolem území nákazy, potrvá do příštího týdne.

V pátek dopoledne ze Zlína také vzlétnul vrtulník s hejtmanem Čunkem a policisty. Chtějí si prohlédnout ohnisko nákazy a zjistit, zdali lze z výšky identifikovat úhyn divokých prasat.

Do ohniska nákazy nesmějí vstupovat lidé se psy a dalšími domácími zvířaty. Zemědělcům bylo zakázáno na 115,5 hektaru půdy sklízet úrodu. Dostatek potravy má divočáky udržet v zamořené oblasti a zabránit dalšímu šíření choroby. 

Myslivci v oblasti intenzivního odlovu ve Zlínském kraji a okolních regionech odlovili od 17. července 1290 divočáků, řekl Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Stát nařídil intenzivní odlov ve snaze zabránit rozšíření afrického moru prasat. U žádného kusu mimo zamořené území chorobu veterináři nezjistili, v zamořené oblasti nemoc potvrdili u 77 divočáků ze 132 uhynulých. Na výsledky vyšetření čekají čtyři vzorky. Nejvíc divočáků, 300, bylo podle Majera odstřeleno v okrese Kroměříž. Následuje okres Uherské Hradiště s 279 úlovky.

Veterináři také v pátek změnili kafilerní podnik, který se má postarat o ulovené kusy divočáků v zamořené oblasti. Místo provozovny firmy Mat v Otrokovicích je bude odstraňovat firma Agris v Mankovicích. Podrobnosti uvádějí na svém webu.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Chorobu přenáší volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečná.

Na Zlínsku osazovali elektrický ohradník. Má udržet divočáky v oblasti nakažené morem prasat

Na Zlínsku osazovali elektrický ohradník. Má udržet divočáky v oblasti nakažené morem prasat