Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) po jednání s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) snížila své nároky na rozpočet o 2,5 miliardy korun. 

"Původně jsme požadovali 6,5 miliardy, v tomto jsme ustoupili na čtyři," uvedla Marksová s tím, že peníze chce na navýšení výdělků v sociálních službách a například také na dotace na opravy domovů pro seniory či na ochranu ohrožených dětí.

Pilný po schůzce s Marksovou řekl, že se obě strany přiblížily ke kompromisu, konečná suma to ale není a bude se o ní dále diskutovat. Další jednání budou pokračovat po vládních prázdninách. Mezitím budou podle Marksové vyjednávat náměstci obou úřadů.

Podle navrhovaného rozpočtu by výdaje ministerstva práce měly v příštím roce činit 593,09 miliardy korun. Letos se počítá s částkou 560,47 miliardy. Resort by měl v roce 2018 hospodařit s příjmy 472,13 miliardy, letos se 442,71 miliardy.

Oproti loňsku má ministerstvo o 34 miliard navíc. "Více než polovina jde na navýšení důchodů," dodala Marksová. Od ledna by se starobní důchod měl podle plánů v průměru zvednout o 501 korun, tedy o 4,2 procenta. Vyplácet se v příštím roce začne také otcovská a vyšší nemocenská při delším stonání. Mohlo by se zavést až tříměsíční ošetřovatelské volno, o kterém bude hlasovat Senát nejspíš v polovině srpna. Vyšší budou dětské přídavky, dosáhne na ně víc rodin. Zvedne se rodičovská pro vícerčata.

Pilný zopakoval, že schválený padesátimiliardový schodek rozpočtu je závazný. "Přestože jsme směřovali k nějakému kompromisu, konečná cifra nepadla. V tomto okamžiku, kdy přijdou požadavky dalších ministerstev, nejsme schopni tento požadavek ministerstva práce uspokojit. Na obou stranách budeme hledat možnosti přiblížení," dodal ministr financí. Podle něj je nutné dát přednost věcem, "které se musí udělat". Zmínil dopravní stavby.

Podle navrhovaného rozpočtu by výdaje na důchody měly příští rok činit 438,1 miliardy. Letos to má být 416,45 miliardy. Z nemocenského by se mělo vydat 32,71 miliardy místo letošních 27,54 miliardy. Do dávek v hmotné nouzi by mělo putovat 10,05 miliardy, letos to má být 9,66 miliardy.

Příspěvek na péči si letos vyžádá asi 23,8 miliardy, v příštím roce by to mělo být 25,5 miliardy. Dávky státní sociální podpory jako rodičovská, porodné, přídavky na děti a příspěvky na pěstounskou péči by v příštím roce měly vyjít na 45,25 miliardy, letos na 40,8 miliardy.

Marksová není jediná, kdo nebyl s původním návrhem rozpočtu na příští rok spokojený. Ve čtvrtek Pilný jednal se svým stranickým kolegou, ministrem obrany Martinem Stropnickým. Dohodli se na tom, že výdaje na obranu do roku 2020 stoupnou na 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Původní návrh ministerstva financí počítal s pomalejším růstem – v roce 2019 na 1,18 procenta a o rok později na 1,16 procenta HDP.