Nové přiznání v kauze Pandurů Marku Dalíkovi nepomohlo. Vrchní soud v Praze jej i napodruhé poslal do vězení kvůli tomu, že požadoval "třikrát šest milionů eur" za to, že rakouská zbrojovka Steyr nepřijde o dvacetimiliardový kontrakt na dodávku obrněných transportérů Pandur. Soud přitom Dalíkovi trest zvýšil z původních čtyř na pět let. Musí také zaplatit peněžitý trest čtyři miliony korun.
Dalík poté, co loňský verdikt zrušil Nejvyšší soud, přiznal, že žádost o uvedenou sumu padla. Neměl to však být úplatek, ale cena za poradenské služby, které by jim při získávání zakázky poskytl slovenský lobbista a přítel tamního premiéra Roberta Fica Miroslav Výboh.
Někdejší přítel expremiéra Mirka Topolánka byl v kauze původně odsouzen na čtyři roky za požadování půlmiliardového úplatku, Nejvyšší soud však verdikt v dubnu zrušil s tím, aby vrchní soud rozhodl znovu. A přihlédl k tomu, zda je pro Dalíka výhodnější tehdejší trestní zákon nebo nový trestní zákoník, který začal platit později. A také aby vysvětlil, proč Dalíkovi dal trest pod minimální pětiletou sazbu, kterou stanoví zákon.
Změnu výpovědi vám nevěříme
Dalík v úterý před soudem víceméně vše přiznal - ovšem s tím, že nepožadoval úplatek, jen byl prostředníkem mezi Steyrem a firmou slovenského lobbisty Miroslava Výboha.
Soud ale Dalíkovi novou výpověď neuvěřil. "Je nevěrohodná v tom, že nejprve popíral svoji iniciativu, aby nyní po určité změně rozsudku tomu přizpůsobil svoji výpověď," řekl soudce Martin Zelenka.
Ten nicméně důvodům, pro které zrušil jeho původní verdikt Nejvyšší soud, dal zapravdu.
"Po srovnání trestů, které je možné uložit, je příznivější nový zákon z roku 2009," přiznal soudce Zelenka. A pak konstatoval, že všechny polehčující okolnosti pro Dalíka - tedy zejména že byl netrestán a když s požadavkem neuspěl, tak jej neopakoval - stačí pouze na snížení trestu na spodní pětiletou hranici, ale ne již pod ní.
Musela mě vypekl
Poradenskou smlouvu se Steyrem měla prý zpočátku firma zbrojaře Pavla Musely. Dalík mu v lobbingu pomohl - přemluvil prý po volbách v roce 2006 odcházejícího ministra obrany Karla Kühnla, aby poslední den svého mandátu podepsal dvacetimiliardový kontrakt na koupi transportérů Pandur. Vše prý domlouval zbrojařův vyslanec a současně jeden z tehdejších poradců premiéra Topolánka Jaroslav Veverka.
Dalík očekával, že za to dostane od Musely provizi - ale nedostal nic. A tak se rozhodl pomoci Výbohovi kontrakt převzít.
Mimochodem: podle Dalíka to bylo při utajených schůzkách se slovenským premiérem Robertem Ficem.
Na jednáních kromě obou premiérů byli i Dalík s Výbohem, který na jedné ze schůzek Dalíka přesvědčil, aby mu pomohl převzít Muselův kontrakt.
Co bylo předmětem tehdejších schůzek Topolánka s Ficem, Dalík neřekl.
"Byla řada schůzek mezi osmi očima. Pro Fica bylo složité projevit oficiálně náklonnost k Topolánkovi, který byl představitelem pravicové vlády, proto byly utajené, neformální," prohlásil s tím, že schůzek bylo několik a všechny na jižní Moravě. A na jedné mu prý Výboh předestřel otázku Pandurů.
Možná jsem tu sumu odkýval
Pak se uskutečnilo několik schůzek se Steyrem. Dalík také potvrdil, že padla suma třikrát šest milionů eur.
"Tu částku jsem ale neřekl já. Byla to suma za kontrakt, který měl nahradit kontrakt předchozí. Proč to bylo třikrát šest, nevím. Prvních šest měla být platba za to, že bude nový kontrakt," uvedl s tím, že rozhodně uvedenou sumu, v přepočtu půl miliardy korun, nepožadoval jako úplatek pro sebe.
"Ale část té sumy by bylo jistě možné brát jako provize, byla tam spousta milionů za zkoušky, poradenské služby, to je standard byznysu, takto to v něm chodí," popsal Dalík a na otázku soudu připustil, že možná při vyřčení sumy třikrát šest milionů přikývl.
Žalobce Jana Kořána změna výpovědi překvapila. "Je to účelové. Nová verze příběhu, aby skutkový děj rozmělnil a zamlžil. Podle mě to není skutkově významné natolik, aby to měnilo důkazy v té věci," uvedl Kořán, který nechtěl říct, zda této Dalíkově výpovědi věří a zda může být pravdivá. "Každopádně jsem to slyšel poprvé," řekl.
Nelhal jsem, jen jsem neřekl všechno
Soud po asi patnáctiminutové přestávce začal Dalíkovi předčítat jeho předchozí výpovědi a chce, aby rozpory vysvětlil. Například když sice přiznával, že na schůzce, při níž měl zaznít požadavek půlmiliardového úplatku, byl i Výboh, ale prý nevěděl proč.
"Vždyť tam rozpory nejsou, jen jsem neřekl úplně všechno," reagoval Dalík.
Je otázkou, zda někdo Dalíkovu verzi potvrdí. Musela je po těžkém úrazu zbaven svéprávnosti a ani nikdo jiný o tom dřív nemluvil. A Dalík pochybuje, že promluví nyní. "Všechny jsem prosil - řekněte pravdu," uvedl.
Původně soud očekával, že rozhodne ještě během úterý, to je ale nyní velmi nejisté. Ve 13 hodin vyhlásil hodinovou polední pauzu a po ní chce pokračovat ve výslechu Dalíka.
Bývalý premiér Mirek Topolánek Dalíkova tvrzení komentovat nechtěl. "Vyjádřím se možná po skončení soudu způsobem, který si sám vyberu."
Co je pro něj výhodnější?
Nejvyšší soud v Brně rozsudek nad Dalíkem zrušil s odůvodněním, že vrchní soud nedostatečně vysvětlil, proč pro Dalíkovo odsouzení použil starý trestní zákon a ne
novější trestní zákoník, který by pro něj mohl být výhodnější.
Dalík se před soud dostavil čtvrt hodiny před začátkem jednání v doprovodu dvou advokátů. Kromě Tomáše Gřivny jej zastupuje i Vlastimil Rampula, kterého si Dalík nově najal. Rampula se mimochodem vrací do dobře známých míst - v minulosti řídil vrchní státní zastupitelství. Šéfoval tak žalobci Janu Kořánovi, který žalobu na Dalíka podal. Oba nyní proti sobě sedí na protějších lavicích v soudní síni.
Soudce Martin Zelenka hned na úvod přečetl propouštěcí zprávu z vězení, kterou Dalík dostal na cestu v dubnu 2017, kdy Nejvyšší soud rozhodl o tom, že má být propuštěn a vrchní soud má o jeho trestu znovu rozhodnout.
Jen pochvaly
A za osm měsíců, které strávil ve vazbě, si Dalík zasloužil jen pochvaly.
Proto jej vedení věznice postupně přeřadilo do mírnější skupiny a dovolilo mu i samostatnou vycházku mimo věznici. A také koncem března rozhodlo, že může docházet do práce na nedalekou pilu.
"Podílel se na estetizaci prostředí, zajímal se o výtvarné umění, v poslechu hudby preferoval jazzové skladby," stojí ve zprávě o chování ve věznici, kterou přednesl soudce Zelenka.
Po nástupu do věznice ve Znojmě se zapojil do úklidových prací. "Zapojil se do činnosti, řádně prováděl potřebné úklidové práce, udržoval pořádek i ve své cele," popsala vězeňská správa.
Dalík se prý také věnoval intenzivně samostudiu, především se zaměřením na historii, umění a politickou geografii, také studoval jazyky.
Soudce vzápětí požádal obě strany o závěrečné návrhy. Dalík požádal, aby soud doplnil výslechy několika svědků, například Jany Bartošové, která byla mluvčí Topolánkovy vlády. A také první premiérovy manželky Pavly Topolánkové. "Zatím považuji dokazování za skončené," uvedl soudce Zelenka.
Výhodnější je ten nový
Žalobce Kořán poté začal číst závěrečný návrh a rozebírat jednotlivé paragrafy obou zákonů stejně jako jednotlivé pasáže obžaloby a porovnávat jejich hodnocení podle obou zákonů.
Po zhruba půl hodině státní zástupce dospěl k tomu, že pro Dalíka je výhodnější nový trestní zákoník. Poukázal na to, že mu hrozí nižší peněžitý trest, maximálně 36 milionů korun.
"Pro případ nezaplacení jej lze přeměnit v trest domácího vězení či prospěšných prací, což dřívější právní úprava neumožňovala," uvedl a upozornil na to, že podle starého zákona to automaticky znamenalo prodloužení trestu vězení.
Byť byl Dalík dosud bezúhonný, proti němu zase hovoří řada přitěžujících okolností - jako například výše požadovaného úplatku.
"Proto navrhuji trest mírně pod polovinou trestní sazby (ta je pět až 10 let - pozn. red.), to je v délce sedmi roků," řekl s tím, že by Dalík měl současně zaplatit peněžitý trest 22 milionů korun.
Byl to jen lobbing
Dalíkův advokát Gřivna uvedl, že by soud měl zvážit, zda Dalíkova činnost nebyl obyčejný lobbing.
"Byla to jen nabídka, za níž nenásledovaly další kroky," poukazuje.
Trvá i na výslechu navržených svědků, kteří by podle něj mohli dokázat, že Dalík měl možnost zakázku ovlivnit díky svému velkému vlivu na premiéra Mirka Topolánka.
Toho si soud kvůli tomu při loňském jednání, kdy Dalíka poslal na čtyři roky do vězení, pozval, ale Topolánek uvedl, že se vliv Dalíka přeceňoval.
"Topolánek má motivaci, aby tento vliv umenšoval. Byl to premiér a těžko může říct, že tato osoba mohla jeho rozhodnutí relevantně ovlivnit. Topolánek je navíc vnímán jako macho, tedy že byl chlapem a ne že může být veden někým jiným," upozornil Gřivna s tím, že u Topolánka samozřejmě mohla hrát roli i obava z toho, že by sám mohl být stíhán.
Gřivna proto požádal, aby mohl ještě znovu vypovídat i Dalík. "Zásadní je, zda měl vliv a zda mohl nebo nemohl ovlivnit danou zakázku a komu eventuálně mohl onen prospěch náležet. To by mohla osvětlit výpověď obžalovaného," dodal.
Pro případné odsouzení poukázal i na polehčující okolnost, že se Dalík stíhání nikdy nevyhýbal a nastoupil do vězení.
"Dostal i pochvalu a jeho chování bylo příkladné," poukázal na Dalíkův osmiměsíční pobyt ve vězení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist