Za firmu Liglass Trading CZ, která získala v Kyrgyzstánu miliardovou zakázku na vodní elektrárny, se zaručil hradní kancléř Vratislav Mynář i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Oba úřady však přiznávají, že o firmě nemají bližší informace. Pochybnosti jsou i kolem jejích projektů. Například údajné partnerské firmy, které Liglass Trading uvádí na svých stránkách, vesměs společnost neznají.

Pochybnosti kolem zakázky a jejího financování se pokusil Liglass Trading CZ rozptýlit prohlášením vydaným v úterý. "Odpovíme na všechny otázky," předem avizoval majitel společnosti Michael Smelík.

Ten v prohlášení celou záležitost označuje za mediální aféru. "Především vyjadřujeme údiv a trochu i smutek nad tím, že místo hrdosti nad skutečností, že česká firma byla úspěšná v otevřeném mezinárodním výběrovém řízení, jsou hledány a naznačovány konspirativní teze, které mohou firmu a celý projekt poškodit. A to především proto, že tato velká a prestižní zakázka může přinést velký rozvoj bilaterálních obchodních vztahů a může otevřít dveře dalším českým investorům v regionu," píše firma.

Uvádí rovněž to, že důvěřuje podnikatelskému prostředí v Kyrgyzstánu a jeho politické reprezentaci, jakož i tomu, že budou všechny závazky splněny.

"Proto usilovala o získání této prestižní zakázky a investovala do přípravy výběrového řízení velkou energii a značné finanční částky. Toto přesvědčení a důvěra pravděpodobně chyběly některým jiným podnikatelským subjektům, ať už státním nebo soukromým, které se do výběrového řízení nepřihlásily a teď se snaží situaci zvrátit," tvrdí Liglass Trading v dokumentu, který má redakce k dispozici.

Firma následně ve dvou desítkách bodů odpovídá na některé otázky, které společnosti novináři jak v Česku, tak v Kyrgyzstánu kladli.

Například odmítla, že by byla personálně či jinak propojena se společností Liglass. Ta je v insolvenci a věřitelé od ní požadují stovky milionů korun. Firma má ovšem s Liglass Trading společné sídlo a figurovali v ní stejní lidé včetně Michaela Smelíka.

Společnost Liglass Trading také v prohlášení zdůrazňuje, že příprava projektu běží. "Firma již zpracovala technickou dokumentaci studie proveditelnosti (TEO) na všechny vysoutěžené vodní elektrárny a v tuto chvíli již pracuje na TEO u hydroelektráren Vrchní Narynské kaskády," píše Liglass Trading.

Za partnery projektu označila společnosti Green Capital a Pantheon, které uváděla i na smazaných stránkách. "U energetických projektů z obnovitelných zdrojů mají bohaté zkušenosti," píše Smelík v prohlášení.

Stejně tak Liglass Trading trvá na tom, že mají dostatek financí na realizaci miliardového projektu.

7f8bc6d630dfaa2010638b0066ff base optimal 02cde61f33efbfc64a3f1401695c w861 h1217 g47d352ec6bce11e7954a002590604f2e
Související