Bez připojení se ocitla tisícovka klientů společnosti E.E.T. One, která minulý týden ohlásila insolvenci. Firma Span, její chorvatský dodavatel softwaru pro elektronickou evidenci tržeb, totiž odpojila napojení pokladen na servery finanční správy, kam jsou podnikatelé povinni odesílat vydané účtenky. 

"Vybral jsem si tuto společnost právě proto, že jsem věděl, že spolupracuje s Chorvaty, kde to znám, mám tam nějaké zkušenosti a věděl jsem, že tam mají dlouholetou zkušenost s elektronickými pokladnami, ale nepovedlo se. Měli větší očekávání, co se týče zisků, které se nenaplnilo," komentoval odpojení majitel Karlínské kavárny v Praze Patrik Endt.

"Přestaly jim fungovat pokladny. Sice mohou pracovat v off-line režimu, ale účtenky neodešlou. V podstatě porušují zákon," řekl HN Michal Wantulok, mluvčí společnosti Dotykačka, která klienty E.E.T. One v těchto dnech přebírá. Vyjádření společnosti E.E.T. One se nepodařilo získat. Mluvčí nebral telefon a číslo na infolince společnosti se hlásí, že už neexistuje.

Komentovat odpojení nechtěla ani chorvatská společnost Span. "Nemůžeme k tomu nic říct vzhledem ke smluvním podmínkám," uvedla manažerka firmy Iva Kovačević Pecotić.

Na nečekané trable tisícovky lidí muselo zareagovat i ministerstvo financí. "Víme to od včerejška, finanční správa k tomu připravuje kompletní informaci," uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. 

Informační mail rozesílala finanční správa v úterý kolem čtrnácté hodiny. "Na vzniklou situaci pohlížíme jako na poruchu pokladního zařízení, proto nebudeme těmto poplatníkům za nedodržení evidenční povinnosti po tuto dobu udělovat pokuty," dostali odpojení podnikatelé informaci z Generálního finančního ředitelství.

Podle získaných informací by mohla postačovat čtrnáctidenní lhůta. Klienti zkrachovalého poskytovatele budou mít čas na to, aby si sehnali nového dodavatele. Tržby odešlou dodatečně.

E.E.T. One patřila mezi větší dodavatele na trhu EET. Měla dokonce ambice stát se jedničkou s tím, že hned v první fázi nabere 3500 klientů. Nakonec jich ale získala necelou třetinu, její konec urychlily dluhy a neprodejné zásoby ve výši desítek milionů korun (více o insolvenci jsme psali zde).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist