Kategoricky popírám, že jsme navrhli Starostům a nezávislým vypovězení koaliční smlouvy pro parlamentní volby, není to pravda, tvrdí v rozhovoru pro Hospodářské noviny a Český rozhlas předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Reaguje tak na vyjádření Stanislava Polčáka ze STAN, který tvrdí, že lidovci s takovým návrhem přišli.
Z Bělobrádkových slov je ale nicméně patrné, že lidovci stále debatují, v jaké podobě půjdou se Starosty do voleb.

HN: Pane předsedo, neuvažujete přece jen o konci spolupráce se Starosty a nezávislými? Jak to mimo jiné tvrdí Stanislav Polčák ze STAN?

Koaliční smlouvu nikdo nenavrhl vypovědět! Koaliční smlouva platí, my se spolu normálně bavíme, jak probíhá kampaň, jak vypadají průzkumy. Pan Polčák komentuje z Bruselu, aniž by byl na schůzce. Jeho výroky neodpovídají realitě.

HN: Přesto ale účastníci jednání říkají, že jste se o možném konci spolupráci bavili, mluvili jste o výrocích pana Čunka, který konec koaliční spolupráce pro parlamentní volby chce…

Pan Čunek není členem předsednictva strany, je jedním z třiceti členů celostátního výboru. A to, že se ho novináři stále ptají, je jejich problém. Pan Čunek o tom nerozhoduje. I sjezd ukázal, jaké má postavení ve straně.

HN: Debatovali jste tedy o možném konci spolupráce?

My se bavíme o všem možném. O tom, jak bude vypadat povolební spolupráce, skutečně o všem možném. Tak nevím, proč má pan Polčák pak potřebu komentovat interní debaty, které byly na hypotetické rovině. Já kategoricky odmítám, že jsme přišli s tím, že vypovídáme koaliční smlouvu. To je nesmysl!

HN: S takovým návrhem jste nepřišli, ale přesto nad ním přemýšlíte?

Samozřejmě že do 15. srpna (kdy je možné zasahovat do kandidátek, pozn. redakce) je pořád čas, musíme se bavit o tom, jak vypadají průzkumy, musíme se bavit o tom, jak je vedena kampaň. Ale takové výroky pana Polčáka, tedy člověka, který na jednání vůbec nebyl… Kategoricky popírám, že by někdo řekl, že vypovídá koaliční smlouvu!

HN: Ale je to ve hře.

Novináři neustále spekulují o tom, že by Starostové šli místo koalice na naši kandidátku, ale to Starostové celou dobu odmítají. A já musím popřít výroky mnohých novinářů, že jsem odpůrce toho, aby šli Starostové na naši kandidátku! My jsme to od začátku chtěli, ale Starostové to od začátku až dodnes odmítají. Oni odmítají model, který měli dříve s TOP 09. To znamená, že tato varianta prostě na stole není. Jestli na ni přistoupí, tak ať s ní přijdou. 

HN: Takže vy byste se tomu nebránil?

Je naprostá lež a paranoia, že bych to odmítal. Tak to není. Starostové to vždycky odmítali!

HN: Ale zkoušíte jim teď, aktuálně, nabízet tuto možnost? Neříkáte jim, i pod vlivem slabších preferencí, jestli by tuto možnost nezvážili?

Pokud někdo řekne, že to kategoricky odmítá, tak to beru tak, že to kategoricky odmítá. Bavíme se o tom tři čtvrtě roku a rozhodli jsme se, že chceme spolupráci se Starosty, a pro ně byla jediná reálná varianta jít s námi v koalici.

HN: Budete na úterním jednání celostátního výboru řešit možný konec koalice?

To je standardní politická informace na každém celostátním výboru. To není nic neobvyklého. Spíš budeme řešit to, proč mají někteří politici z KDU-ČSL a od STAN potřeby komentovat něco, u čeho vůbec nebyli, a tak všechny znervózňovat.

HN: Kampaň koalice bude tedy běžet dál, ale přesto: Nezeptáte se ještě jednou předsedy STAN Petra Gazdíka, jestli by nebylo lepší, abyste kandidovali jako KDU-ČSL s podporou Starostů a nezávislých?

Já mám zásadu: chceš, nechceš? Když přijdou s nějakým návrhem, budeme se o něm bavit. My jsme to říkali od začátku, oni to neustále odmítají, takže to není náš problém. My s nimi spolupracovat chceme. Myslíme si, že alternativa pro středové voliče, kteří chtějí normální zemi bez toho, aniž by ji řídil jeden člověk, tady je. 

HN: Jaké možnosti spolupráce jsou nyní nejreálnější?

Tím, že nechtějí na naši kandidátku, zbývá jediná možnost. Kandidovat v koalici.

HN: Není reálná možnost, že nakonec bude KDU-ČSL kandidovat prostě sama?

To samozřejmě možnost je, ale ne ve spolupráci se Starosty. My o spolupráci se Starosty stojíme. A i drtivá většina těch, kteří nechtěli koalici, říkali, že nemají problém, aby šli Starostové na naši kandidátku. Jenže to Starostové, jak jsem už řekl, odmítají. Není to tak, že my bychom to odmítali. Kdo to píše, je naprostý ignorant!

HN: A varianta, že půjdete úplně sami, je tedy možná?

Nebudu spekulovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist