Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek chystá po změně loga i změnu v komunikaci. Zvažuje, že využije Instagram, platformu založenou na sdílení fotografií, populární hlavně mezi mladými lidmi.

Podle předsedy Institutu politického marketingu Karla Komínka to ale ČSSD v oslovování voličů nepomůže. "Instagram má větší smysl pro strany, které volí mladší populace, TOP 09, svobodné nebo zelené. Nemělo by to vůbec žádný smysl pro KSČM nebo ČSSD, kteří mají starší voliče," vysvětlil.

Sociální demokracie má na Instagramu jen kolem 250 odběratelů. A lepší to není ani u jednotlivých členů strany.

Jediná ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová má za své čtyřměsíční "působení" na síti kolem 400 sledujících.

"Instagram využívám sama od sebe, inspirovaly mě k tomu děti a fakt, že se tam sdílí zajímavé fotky a žádná politika. Žádný stranický pokyn nemám," uvedla.

Zaorálek pro info.cz uvedl, že mu ostatní sociálnědemokratické strany ukazovaly, jak Instagram používat.

"U oběda mi ukazovali, jak oni používají Facebook. Řekli mi také, že je nutné používat Instagram, a předvedli mi, jak fungují obrázky a videa, která tam natáčejí," řekl Zaorálek. 

Ani Mladí sociální demokraté, kteří mají k Instagramu vzhledem ke svému věku blíž, ho aktivně příliš nevyužívají.

"Účet máme zřízen dlouhou dobu (od letošního dubna, pozn. red.), ale zatím jsme se nedostali k tomu, tam tu komunikaci rozvinout. Více využíváme Facebook a Twitter," řekl předseda Mladých sociálních demokratů Radek Hlaváček.

V počtu odběratelů jsou na tom sociálnědemokratické strany napříč Evropou podobně. Přes 300 lidí sleduje oficiální profil sociálních demokratů v Itálii nebo Německu, kolem 250 v Rakousku a jen 39 ve Francii. Německá CDU (křesťanští demokraté, pozn. red.) je na tom výrazně lépe, má 8,8 tisíce odběratelů.

Instagram je jen doplněk

Úspěšněji než ČSSD uchopili Instagram lidovci i v České republice. Svůj první příspěvek připnuli na Instagram v únoru 2016 a před podzimními volbami chtějí plně využít jeho potenciál.

"Plánujeme tam dávat obsah, který lidem přiblíží naše programové priority. Půjde o zábavnější formu," řekl volební manažer KDU-ČSL Václav Pláteník.

Dosud má strana přes 500 odběratelů. Společně se Starosty mají i koaliční profil.

Ačkoliv tradiční strany svou hlavní cílovou skupinu na Instagramu nachází špatně, lidovci jsou na tom podobně jako mladší TOP 09. "Důvodů může být několik. KDU-ČSL používá obecnější hashtagy, čímž zvyšuje šanci, že jejich příspěvky někdo zobrazí, a navíc jsou jejich voliči více identifikováni se stranou, proto se spíše zapojí do aktivit strany," vysvětluje předseda Institutu politického marketingu Komínek.

Právě TOP 09 patří na Instagramu se svými 654 sledujícími k nejsledovanějším stranám. O něco více, kolem 850, má její předseda Miroslav Kalousek. Bezkonkurenčně největší úspěch má však Dominik Feri se svými 38,2 tisíce sledujících.

"Snažíme se povzbuzovat všechny členy strany, aby byli na sociálních sítích aktivní. Některým to jde více, některým méně," vysvětlil předseda strany Miroslav Kalousek s tím, že Instagram je pro ně jen jedním z mnoha komunikačních kanálů.

Podobně to vnímá ODS, která se soustřeďuje především na Twitter nebo Facebook.

Oproti tomu hnutí ANO ani jeho předseda Andrej Babiš na Instagramu nejsou aktivní vůbec. Důvod marketingový odborník hnutí ANO Marek Prchal odmítl komentovat.

V komunikaci s voliči je stále nejpopulárnější Facebook následovaný Twitterem. "Instagram je spíše stylová záležitost, jsou tam obrázky, často pod nějakými filtry, které mají vzbudit emoce. Většinou to působí na mladé lidi a ti k volbám často nechodí," doplnil Komínek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist