Hackerské útoky, které v úterý zasáhly Evropu a posléze i celý svět, ochromily fungování důležitých ukrajinských institucí. V Česku pak virus zasáhl podle prvotního zkoumání stovky počítačů a dalších elektronických zařízení. A to hlavně kvůli tomu, že neměla aktualizované počítačové systémy.
"Z našich propočtů vyšlo, že včera jsme byli sedmou nejvíce zasaženou zemí," vysvětluje Jan Potůček z firmy Eset. Až 90 procent případů útoku škodlivým virem zasáhlo Ukrajinu, zbytek se rozprostřel do celého světa. Česko se o svou pozici dělí s Ruskem.
Zhruba jedno procento, konkrétně 0,82 % celého útoku zasáhlo právě Česko. "Podle předběžných propočtů byly v Česku zasaženy stovky až nižší jednotky tisíc zařízení připojených k internetu," dodal Potůček.
Hackeři zasáhli i některé nadnárodní společnosti jako třeba Wire and Plastic Products (WPP). "Počítačové systémy v několika, ale ne všech našich firmách, byly zasaženy celosvětovým útokem," napsala v prohlášení společnost Kantar Disclaimer s tím, že nyní se snaží situaci
co nejdříve vyřešit.
"V tuto chvíli nemáme informace, že by byla nějak narušena data našich klientů. Vše se snažíme zvládnout co nejrychleji," dodala.
České firmy zatím žádné větší problémy kvůli útokům nehlásily. Do korporace WPP ale spadá například Millward Brown nebo jedna z největší reklamních agentur v Česku Ogilvy, která je kvůli hackerům ochromena. "Nás to přímo nezasáhlo, ale z bezpečnostních a preventivních důvodů máme vypnuté servery a počítače. Fungujeme v omezeném provozu," řekl redakci šéf českého Ogilvy Ondřej Obluk.
I přesto, že útok se na Ukrajině zaměřil hodně na státní instituce, Česko zatím nic takového nezaznamenalo. "Z našeho 'ranku' nemáme zatím žádné hlášení," řekl mluvčí Národního bezpečnostního úřadu Radek Holý.
Útok počítačových hackerů v úterý zkomplikoval fungování ukrajinských bank i desítek dalších podniků a institucí. Zasáhl i další země střední a západní Evropy. Nebezpečný virus po úspěšném napadení počítače začne požadovat výkupné za odblokování zasaženého počítače. Částka, kterou útočníci požadují, se pohybuje kolem 300 dolarů.
Na Ukrajině byly napadeny místní počítačové sítě největších finančních ústavů, pošty, telekomunikací nebo energetických podniků.
Přestaly pracovat počítače na úřadu vlády i na kyjevské radnici.
Problémy měl i ruský Home Credit od české investiční společnosti PPF. "V současné době pracujeme na tom, aby naše systémy byly plně v provozu. Citlivá data o našich klientech neunikla," řekl mluvčí českého Home Creditu Milan Tománek.
S problémy se potýkaly i západoevropské firmy, například dánský lodní dopravce Maersk, francouzský dodavatel stavebních materiálů Saint Gobain či společnosti v Německu.
Nový vir je revoluční, Česko se kyberútoku brání mizerně, jsou tu desetitisíce infekcí, říká expert
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist