Hradní protokolář Vladimír Kruliš neřídil policejní BMW i8, které před pár týdny havarovalo. V autě se těžce zranil jak Kruliš, tak policista, který řídil.

Policie uzavřela vyšetřování s tím, že protokolář jako civilista seděl v autě oprávněně, protože vyjížďku povolil šéf jihomoravské policie Leoš Tržil. Nikdo tak předpisy neporušil a nikdo nebude potrestán, informovalo policejní prezidium.

"Kruliš v průběhu prezentace techniky projevil zájem o praktickou ukázku vozidla BMW i8. Ředitel krajského ředitelství Jihomoravského kraje Leoš Tržil s praktickou ukázkou souhlasil," napsala v policejní zprávě mluvčí prezidia Iveta Skupien.

Policie tak neporušila nařízení ministerstva vnitra, v němž přitom stojí, že v policejních autech "mohou být přepravováni jen příslušníci bezpečnostních sborů, zaměstnanci ministerstva a policie nebo osoby, jejichž přeprava souvisí s plněním služebních nebo pracovních úkolů".

Policie argumentuje tím, že plnění úkolů je značně široký pojem. "A policie při něm využívá prostředků represivního i preventivního charakteru, včetně prezentace techniky," vysvětluje Skupien a dodává, že policie předvádí svou techniku běžně "v případě, že je tato možnost na veřejné prezentační akci možná s ohledem na konkrétní podmínky dané akce a možnosti prezentujících policistů".

Nikdo tak nebude za jízdu ani havárii půjčeného vozu potrestán. "Je patrné, že nedošlo ani k porušení smluvních podmínek se soukromou společností, neboť vozidlo bylo zapůjčeno k plnění služebních úkolů a řidičem byla oprávněná osoba," uzavírá mluvčí. Příští týden převezme policie od automobilky BMW nový vůz i8.

Na webu jihomoravských hasičů se v pátek dopoledne objevilo několik snímků havarovaného BMW. Na fotografiích je vidět, jak odtahová služba nakládá poničený supersport na korbu nákladního vozu.

Podle tiskového mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky nelze zveřejnit snímky přímo z místa nehody.

"My jsme od začátku tvrdili, že fotky existují. Měli jsme snahu zveřejnit fotky hned po nehodě, ale nemohli jsme, protože to bylo v šetření. Celou dobu jsme jednali s vyšetřujícími orgány a nakonec nám bylo povoleno část fotek zveřejnit," popsal Mikoška s tím, že GIBS povolila publikovat jen část snímků.

"Existují ještě další fotky, které máme zákaz zveřejnit, a ty se týkají přímo místa dopravní nehody," dodává.

"Nevím o tom, že by GIBS něco zakazovala. Mezi hasiči a GIBS nějaká komunikace asi probíhala, ale nemám o ní informace," doplnila tisková mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Mluvčí Mikoška před několika týdny tvrdil, že standardním postupem při nehodách integrovaného záchranného systému je fotky nezveřejňovat. "Jde o kolegialitu, není to nic výjimečného. Neposkytujeme žádná fota z těchto nehod, včetně této. Není to tím, že bychom u této nehody dostali nějaký pokyn fota neukazovat," reagoval tehdy na spekulace, že policie žádala zasahující složky fotografie nezveřejňovat.