Alternativní taxislužba Uber nemůže v Brně provozovat svoje služby i nadále. Odpoledne přišla Česká televize s informací, že Vrchní soud v Olomouci zrušil předběžné opatření krajského soudu, které Uberu zakazovalo provozovat taxislužbu za podmínek, za jakých ji nabízel. Později ale Česká televize uvedla, že ve skutečnosti šlo o jiný spor. Původní zpráva je tedy mylná.

Rozhodnutí se týkalo jiného, "menšího" předběžného opatření, které zakazovalo poskytovat ve městě přepravní služby jedné flotily řidičů Uberu - tedy ne celé společnosti.

Uber spustil svou službu UberPOP v Brně 1. února. Spočívá v tom, že lidé si přes aplikaci zavolali řidiče, který je odvezl na požadované místo. Zákazník zaplatil za ujeté kilometry a za čas strávený na cestě. Řidiči jezdili buď pro Uber, nebo fungovali jako živnostníci, kteří si ježděním ve vlastním autě přivydělávali.

Soud provoz zakázal v dubnu

Krajský soud v dubnu rozhodl vyhovět žalobě společnosti Lido Taxi a města Brna a provoz služby ve městě zakázal, když konstatoval, že služba Uber je v Brně poskytována v rozporu se zákonem, a její provoz tak na území města zakazuje.

"Toto rozhodnutí vítáme, protože vnáší jasné stanovisko soudní moci do toho, jestli zde Uber podniká v souladu se zákonem, nebo ne," prohlásil tehdy náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.

Žalobu na Uber v Brně podala firma Lido Taxi Radio. K té se později přidalo i vedení města. Soud tak dal za pravdu místním taxikářům, podle kterých společnost porušuje zákon. Taxikářům vadilo zejména to, že řidiči Uberu nemusí na rozdíl od nich mít k podnikání licenci. Uber podle soudu porušoval zákon tím, že jeho vozy nebyly označené jako taxi, nenesly název taxi a neměly ani taxametr.

V Brně působí na rozdíl od Prahy pouze služba UberPOP, kde v roli taxikářů působí i amatérští řidiči. V Praze kromě toho od roku 2014 působí také služba UberBlack, kde odvoz zajišťují profesionální řidiči v limuzínách.

Uber, který působí v 617 městech po celém světě, vede přes 70 nejrůznějších sporů. Zakázán byl ve 41 městech. Naposledy alternativní taxislužba skončila v Římě nebo dánské Kodani.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist