Český prezident Miloš Zeman v pátek při asi půlhodinové audienci v Buckinghamském paláci u britské královny Alžběty II. hovořil o desetitisících českých občanů, kteří nyní studují či pracují ve Velké Británii, a o tom, jaký bude jejich osud po britském odchodu z Evropské unie. Zeman to řekl v Londýně novinářům. Britská panovnice o věci přímo nerozhoduje, její názor a zejména její sympatie jsou ale podle Zemana důležité.

Po audienci prezident před novináři kritizoval britský soud kvůli osvobození útočníka, který loni v září v Londýně usmrtil českého občana. O tomto případu chce hovořit s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem.

Audience, která byla Zemanovým třetím setkáním s britskou panovnicí, se zúčastnily i prezidentova choť Ivana a dcera Kateřina. Ta v Británii studuje a je tak "symbolem britsko-české spolupráce", poznamenal před novináři Zeman.

Je to ohromující moment v mém životě, přivítal se Zeman s britskou královnou

Britské královně prý nabídl "stručné expozé o historii česko-britských vztahů" od středověku do současnosti, vynechal prý jen Mnichovskou dohodu. "A po tomto expozé jsem požádal britskou královnu o podporu při tom, aby čeští občané nebyli diskriminováni ve srovnání s minulým stavem," řekl.

Zeman dodal, že podle odhadů se brexit dotkne 50 000 až 100 000 českých občanů pracujících či studujících v Británii.

"Ať je tomu jakkoliv, každý politik musí vyjádřit především zájem o to, aby naši občané zde mohli jak pracovat, tak studovat a aby nebyli diskriminováni proti situaci, kdy Británie ještě byla členem Evropské unie," uvedl český prezident. Zastávat se ale podle svých nehodlá těch, kdo v Británii pobírají sociální dávky. "Jde mi o lidi, kteří tu pracují nebo studují. Ti zastání českých politiků zasluhují," řekl.

Británie z EU vystoupí na jaře 2019. Rozhovory o podobě brexitu začínají v Bruselu v pondělí, skoro rok poté, co o odchodu z unie Britové rozhodli v referendu. Pro unijního vyjednavače Michela Barniera je zachování stávajících práv občanů zemí EU v Británii základní prioritou.

Podle českého prezidenta se návštěva v Buckinghamském paláci odehrála ve stínu tragického požáru výškového domu, který si tento týden v Londýně vyžádal nejméně 30 mrtvých a desítky pohřešovaných. Královna místo neštěstí navštívila krátce před setkáním s českým prezidentem.

Pro Zemana je to pocta

Bývalý velvyslanec v Londýně Michal Žantovský uvedl, že je standardní, že si hosté na audienci s královnou berou také rodinné příslušníky. "Na setkání s královnou si hosté smí vzít manželky a dospělé děti," informoval Žantovský.

Podle bývalého hradního kancléře Jindřicha Forejta, který je odborník na evropské monarchie, je toto setkání pro českou hlavu státu velká pocta. "Hlavy státu mohou konat buď státní návštěvy, které jsou pouze dvě až tři do roka, nebo audience, kterých královna Alžběta ročně udělí pár desítek," upřesnil Forejt.

"Zhruba půlhodinové setkání probíhá formou soukromého rozhovoru, z kterého se nedělají žádné tiskové konference či mediální výstupy kromě oficiální fotografie nebo krátkého videozáznamu z počátku konference," popisuje průběh schůzky Forejt a zdůrazňuje, že z audience se nepořizuje žádný záznam, ani jí není přítomen zapisovatel.

Pokud by při ceremoniálu došlo k nějaké chybě, zůstane to pouze mezi královnou Alžbětou a Milošem Zeman, zdůraznil Forejt. Součástí pozdějších tiskových zpráv může být případně téma, na které panovníci hovořili.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka Zeman obdaroval britskou královnu broží s českými granáty a hedvábným šátkem, který na sobě nese motiv díla českého kreslíře Václava Hollara.

Klobouky nejsou potřeba

"Dámy nemusí mít klobouk, pokud se jedná o přijetí uvnitř paláce," řekl Forejt a doplnil, že ani sama královna uvnitř paláce klobouk nenosí. Pánové, především britští občané, mohou mít při setkání žaket. "Ale v civilnějším pojetí, jako je to dnešní, to bude spíše oblek," doplnil Forejt.

Pan prezident ani další hosté nebudou vyzýváni k žádným úklonám, neboť se jedná o jednání dvou hlav států. Pokud by se ale pánové na projev úcty chtěli přeci jen uklonit, skloní jen bradu a nebudou se uklánět v pase. První by měla promluvit královna a poté podá svému hostovi ruku. "Ta ruka se jemně stiskne," upozornil Forejt.

První oslovení královny je Vaše Veličenstvo, poté už prezident Zeman mohl královnu oslovovat madam. Na závěr je to opět Vaše Veličenstvo.

Podle Forejta se může Zeman pokusit pozvat královnu na návštěvu Česka, ale šance, že se setkání uskuteční, je mizivá. Královna v posledních letech zahraniční návštěvy omezila na minimum.

Odpovědi na otázku, jak se dožít 91 let, se podle Forejta mohl Zeman klidně dočkat. "Já si myslím, že pokud se zeptal, tak královna odpověděla tak, jak se na britského panovníka sluší a její odpověď by nepostrádala náznak suchého anglického humoru," uzavřel Forejt.

Prezident vyznamenal veterány a poté se setkal s Johnsonem

Miloš Zeman po návštěvě Buckinghamského paláce zamířil do rezidence českého velvyslance v Londýně, kde předal vyznamenání několika českým a slovenským veteránům, kteří za druhé světové války sloužili v řadách britského královského letectva (RAF). Předal také diplom o jmenování do generálské hodnosti sedmadevadesátiletému Miroslavu Liškutínovi. Veteránům Zeman tlumočil blahopřání britské královny Alžběty II., u které dnes po poledni absolvoval audienci.

"Nesmírně si vážím českých vojáků, kteří bojovali v britských řadách a mnoha z nich jsem udělil státní vyznamenání. Chtěl bych vyjádřit radost z toho, že to mohu učinit i dnes při příležitosti audience u Jejího Veličenstva," řekl Zeman při krátké ceremonii.

Jedním z vyznamenaných byl nyní i čtyřiadevadesátiletý letec Ivan Schwarz. "Cítím se fantasticky. Začínám mít takovou sbírku vyznamenání, že se Herman Göring otáčí v hrobě," smál se před novináři. Dodal, že rozhodně hodlá žít přes sto let.

Českoslovenští piloti působící v RAF za druhé světové války sestřelili či silně poškodili 365 nepřátelských letadel, šest raket V1 a velké množstí průmyslových, zbrojních i dalších objektů.

Na závěr své návštěvy měl Zeman na programu setkání s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Před touto schůzkou uvedl, že šéfovi britské diplomacie hodlá připomenout "jeden velmi nepříjemný incident", kdy britský soud nedávno osvobodil útočníka, který loni v září usmrtil českého občana. Šlo o případ jednatřicetiletého Zdeňka M., jenž se nepohodl v Londýně se skupinou mladíků, kteří ho posléze napadli. Devětadvacetiletého Raymonda Sculleyho, kterého policie ze smrti Čecha obvinila, soud ale osvobodil.

Johnsona prý Zeman před britskou královnou označil za možného dalšího britského ministerského předsedu.

Je to ohromující moment v mém životě, přivítal se Zeman s britskou královnou