Když na začátku loňského roku navrhl Andrej Babiš (ANO) snížit daň z přidané hodnoty u piva na deset procent, opoziční ODS to označila za populismus. Teď za levnější pivo bojuje předseda jejího poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.

Stanjura chce snížit základní sazbu spotřební daně z piva z 32 na 26,80 koruny. Jeho návrh prošel ve sněmovně už do třetího čtení, když ho ve středu podpořil rozpočtový výbor. S kritikou ale přišel současný ministr financí Ivan Pilný (ANO). "Hrát si s cenou piva a mluvit o tom, že možná pivo bude levnější, je opravdu populismus toho nejhoršího zrna," prohlásil Pilný minulý týden ve sněmovně. Stanjura odpověděl, že ačkoliv ministr sám sebe označuje za pravicového politika, snížení daní mu přijde populistické.

Pilný odhadl, že by stát kvůli snížení spotřební daně přišel ročně zhruba o 800 milionů korun. Podle něj navíc není jisté, zda by se nižší sazba daně promítla také do nižší ceny piva. "Návrh plošně snižuje daně z piva pro výrobce, což ale neznamená jistotu promítnutí do cen ani pro restaurace, ani pro případného konečného spotřebitele," dodal Pilný. "Investiční pobídky a neinvestiční dotace činily loni 66 miliard korun. Nyní je potřeba podpořit také malé živnostníky," řekl Stanjura. Novela má podle něj mimo jiné kompenzovat restauracím náklady spojené se zavedením elektronické evidence tržeb.

Poslanci ODS navíc tvrdí, že pouze chtějí vrátit sazby přibližně na úroveň před rokem 2010. Spotřební daň na pivo tehdy vzrostla v rámci úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty. Ačkoliv se mělo jednat o dočasné opatření, ke snížení dosud nedošlo. "Pokud si navíc ministr financí není schopen poradit s výpadkem 800 milionů, nemá ve svém úřadě co dělat," řekl Stanjura, podle kterého taková částka představuje méně než jedno promile celkových daňových příjmů státu.

Novela chtěla nejvíce podpořit minipivovary, jejichž počet v posledních letech výrazně roste. Malým pivovarům s ročním výstavem do 10 tisíc hektolitrů ročně měla sazba spotřební daně klesnout o čtyři koruny na 12 korun. To však nebylo v souladu s evropskými daňovými zákony, podle kterých nesmí být snížená sazba menší než polovina té základní. Nejmenším pivovarům tak daň nakonec klesne pouze na 13,40 koruny.

České pivovary loni vyrobily rekordních 20,5 milionu hektolitrů piva. Jeho spotřeba zůstala téměř stejná, dlouhodobě však klesá podíl piva vypitého v hospodách a restauracích.

Související