František Čuba zůstane dál senátorem. Po středeční schůzce se šéfem horní komory to oznámil šéf Čubova senátorského klubu Jan Veleba (SPO). Čuba se ale chce dobrovolně vzdát platu i náhrad. Pracovat chce ze Zlína. Do sídla Senátu v Praze chce přijet, až mu to dovolí zdravotní stav. 

Předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) ale upozornil, že Senát nemůže kvůli absenci plat zastavit. Právně to není možné, řekl Štěch novinářům po schůzce s Čubovým stranickým předsedou Janem Velebou.

Jednaosmdesátiletý Čuba by podle Štěcha mohl plat a náhrady, jichž se rozhodl vzdát, věnovat například na humanitární účely. Vhodnější by ovšem bylo, aby se vzdal mandátu, nebo nastoupil na nemocenskou, neboť není schopen práci senátora vykonávat plnohodnotně. "Měli by to řešit férově. Buď tedy ukončit mandát, nebo čerpat nemocenské dávky," prohlásil.

Veleba uvedl, že pokud by vzdání se platu a náhrad nebylo právně možné, muselo by se najít jiné řešení. Také zmínil věnování peněz na humanitární účely. Čuba podle něj nicméně od pondělka "senátoruje" zadarmo. Pozitivně se k tomu podle Veleby vyjádřil i prezident Miloš Zeman "s tím, že je to čestné a moudré rozhodnutí".

Svou situaci v pondělí řešil Čuba s Velebou přímo ve Zlíně. Šéfovi Klubu nezávislých senátorů předal dopis, ve kterém navrhl další postup. Spekulovalo se, že se mandátu kvůli podlomenému zdraví vzdá. Nakonec se ale rozhodl jinak. Veleba označil řešení, se kterým Čuba přišel, za "chlapské a férové". Čuba se podle něj chce na jednání Senátu vrátit, až mu cestování dovolí jeho zdravotní stav. Prozatím se dohodli na systému komunikace přes tajemníka. Veleba zdůraznil, že Čuba během své absence podepsal jednu ze senátorských ústavních stížností.

Štěch ale variantu, že by Čuba pracoval z domova, zpochybnil. "Není mi známo, že by nějakou práci odváděl. Je to celé trapné. Měli by se zamyslet, jaké divadlo kolem toho hrajou," poznamenal šéf horní komory.

Čuba je v členem Klubu nezávislých senátorů. Ten má dohromady jen pět členů, tedy nejnižší možný počet pro vznik samostatného klubu. Kdyby se Čuba vzdal mandátu, musel by prezident vyhlásit v jeho okrese nové senátní volby. Mandát senátora je totiž vázán na konkrétní osobu a nelze jej delegovat na nikoho jiného. 

František Čuba byl do horní komory zvolen v okrese Zlín v říjnu 2014. Jednaosmdesátiletý bývalý předseda slavného JZD Slušovice ale kvůli zdravotním potížím na jednání horní komory nechodil od srpna loňského roku. Na nemocenskou ale nenastoupil. Po devět měsíců přitom pobíral jak plat, tak i náhrady na dopravu, dohromady přes 120 tisíc korun měsíčně.