František Čuba bude nejspíš prvním senátorem v historii české horní komory, který se vzdá mandátu ze zdravotních důvodů. Naznačují to slova šéfa jeho senátorského klubu Jana Veleby, se kterým se jednaosmdesátiletý bývalý předseda JZD Slušovice v pondělí sešel. "Pan senátor Čuba mi pro šéfa horní komory předal dopis, ve kterém navrhuje podle mě chlapské řešení své situace," řekl redakci po setkání ve Zlíně Veleba.

komentář: františek čuba, yetti českého senátu

Čuba, který současně působí jako poradce prezidenta Miloše Zemana pro oblast zemědělství, se jednání Senátu účastnil naposledy loni v srpnu. Od té doby se pokaždé ze zdravotních důvodů omluvil. Na nemocenskou ale nenastoupil. Čelil kvůli tomu kritice z řad svých kolegů i ze strany šéfa Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Ten ho přímo vyzval, aby zvážil rezignaci.

 

Veleba nechtěl obsah dopisu blíže komentovat s tím, že napřed ho chce osobně předat šéfovi komory. S Milanem Štěchem se mají sejít ve středu dopoledne. Řešení, se kterým Čuba přišel, je ale podle něj férové a chlapské. 

Čuba sice do sídla Senátu na pražské Malé Straně už devět měsíců nechodí, podle svého asistenta Milana Frnky ale pracuje ve své senátorské kanceláři ve Zlíně. "Okamžitě, jak to šlo, začal chodit do své senátní kanceláře do Zlína a normálně aspoň tam pracoval. Od té doby v podstatě každý den," řekl Frnka České televizi. Za práci celou dobu pobírá plný plat senátora i s náhradami, dohromady přes 120 tisíc korun měsíčně. 

Senátorský mandát nelze delegovat na jiného kandidáta. Pokud by se Čuba rozhodl rezignovat, musí prezident do tří měsíců vypsat v jeho zlínském okrese nové volby, ze kterých by vzešel jeho nástupce. Jako termín by prezident mohl zvolit datum konání sněmovních voleb. Lidé na Zlínsku by tak nemuseli k urnám dvakrát.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist