Policie zahájila trestní stíhání soudce Krajského soudu v Brně Jana Kozáka, podle serveru Česká justice jej podezřívá ze zneužití pravomoci. Kozák stíhání potvrdil. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. "Mohu potvrdit zahájení trestního stíhání, podal jsem proti tomu stížnost. Nic vím k tomu ale nyní neřeknu," uvedl Kozák.

Policie zahájila trestní stíhání soudce podle serveru Česká justice poté, co obdržela souhlas s tímto krokem od prezidenta Miloše Zemana. Poskytl ho krátce poté, co Nejvyšší správní soud (NSS) na konci dubna zastavil se soudcem kárné řízení a zrušil i rozhodnutí ministra o dočasném zproštění výkonu funkce soudce.

Možnou trestnou činnost soudce Kozáka spatřuje policie, konkrétně brněnská expozitura Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem a korupcí (NCOZ), ve stejné věci, pro kterou na soudce Kozáka podal předseda Krajského soudu v Brně Milan Bořek návrh na kárnou žalobu.

Kozák měl totiž podle informací České justice už v září minulého roku zjistit v jím vedeném insolvenčním spise přihlášku do řízení o oddlužení fyzické osoby, které vedla jeho kolegyně soudkyně Hana Hrstková. O celé věci učinil úřední záznam a věc předal příslušnému soudnímu oddělení.

Učinil tak však chybným způsobem, který záhy napravil a o celé věci obratem informoval místopředsedy soudu, kteří s ním celou věc měli projednat. Na policii byl v této věci podle zjištění České justice soudce Kozák poprvé podávat vysvětlení 21. března tohoto roku.

Na základě žádosti policie o zproštění mlčenlivosti soudce se pak předseda soudu Milan Bořek rozhodl podat na Kozáka kárnou žalobu. V těchto dnech také ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhoduje o opětovném zproštění Kozáka funkce soudce.

Související