V neděli zemřel výtvarník a fotograf Filip Crhák alias Čočkin či Philip Dvorský, jeden ze zakladatelů skupiny Ztohoven. Její členové o tom informovali na Facebooku.

Podle médií Crhák po měsíci podlehl zraněním, která utrpěl při nehodě na motocyklu.

„V polovině 90. let jsme na kánoích sjížděli pražské stoky, lezli po střechách a s baterkami běhali chodbami v hradním podzemí,“ vzpomínal Crhák před několika měsíci v rozhovoru pro ego!, časopis Hospodářských novin.

Několik let se Crhák živil tvorbou digitálních strategií a grafikou.

Poslední dobou se soustřeďoval na graffiti na zakázku (ArtWise) a volnou tvorbu pro umělecké portrétní studio Pop Machine, v němž usiloval o renesanci jedné z klasických grafických technik – sítotisku – a plakátu jakožto uměleckého média.

Crhák spolu s Davidem Honsem alias Romanem Týcem a Matějem Hájkem v roce 2015 vyměnili prezidentskou standartu nad Pražským hradem za obří červené trenýrky. Obvodní soud pro Prahu 1 za to letos v dubnu trojici potrestal podmíněnými tresty.

Jednání umělců bylo podle verdiktu namířeno proti hodnotám společnosti. Případ bude ještě řešit odvolací soud, v Crhákově případě bude stíhání zastaveno.

Obvodní soud loni původně muže obžaloby zprostil a chtěl případ předat do přestupkového řízení, žalobkyně ale proti rozhodnutí podala stížnost.

Pražský městský soud případ vrátil k novému projednání, obvodní soud pak letos v dubnu v souladu s odůvodněním odvolacího soudu uznal muže vinnými. Případem se bude ještě znovu zabývat městský soud.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist