V neděli zemřel výtvarník a fotograf Filip Crhák alias Čočkin či Philip Dvorský, jeden ze zakladatelů skupiny Ztohoven. Její členové o tom informovali na Facebooku.

Podle médií Crhák po měsíci podlehl zraněním, která utrpěl při nehodě na motocyklu.

„V polovině 90. let jsme na kánoích sjížděli pražské stoky, lezli po střechách a s baterkami běhali chodbami v hradním podzemí,“ vzpomínal Crhák před několika měsíci v rozhovoru pro ego!, časopis Hospodářských novin.

Několik let se Crhák živil tvorbou digitálních strategií a grafikou.

Poslední dobou se soustřeďoval na graffiti na zakázku (ArtWise) a volnou tvorbu pro umělecké portrétní studio Pop Machine, v němž usiloval o renesanci jedné z klasických grafických technik – sítotisku – a plakátu jakožto uměleckého média.

Crhák spolu s Davidem Honsem alias Romanem Týcem a Matějem Hájkem v roce 2015 vyměnili prezidentskou standartu nad Pražským hradem za obří červené trenýrky. Obvodní soud pro Prahu 1 za to letos v dubnu trojici potrestal podmíněnými tresty.

Jednání umělců bylo podle verdiktu namířeno proti hodnotám společnosti. Případ bude ještě řešit odvolací soud, v Crhákově případě bude stíhání zastaveno.

Obvodní soud loni původně muže obžaloby zprostil a chtěl případ předat do přestupkového řízení, žalobkyně ale proti rozhodnutí podala stížnost.

Pražský městský soud případ vrátil k novému projednání, obvodní soud pak letos v dubnu v souladu s odůvodněním odvolacího soudu uznal muže vinnými. Případem se bude ještě znovu zabývat městský soud.