Premiér a předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka odmítl komentovat spekulace o svém odchodu z čela ČSSD. Řekl pouze, že ve středu se aktuální situací bude zabývat stranické grémium. Spekulace o odchodu Sobotky z pozice stranického lídra se objevily v souvislosti s poklesem preferencí ČSSD. Podle zákulisních informací se v pátek úzké vedení strany shodlo na tom, že by Sobotka měl zůstat.

TASR: Sobotka odstoupí z čela čssd. premiérem zůstane

V pondělí se bude Sobotka mimo jiné s volebním týmem chystat na sobotní programovou konferenci. Předcházet jí bude zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD, který má mezi sjezdy pravomoc odvolat členy předsednictva. Podle mluvčího ČSSD Mikuláše Klanga bude ale náplní zasedání poslední diskuse a schválení programu.

"Ve středu se sejde politické grémium ČSSD a bude samozřejmě o všech věcech jednat," řekl Sobotka novinářům při odchodu z konference o stavebnictví. Ke své budoucnosti v čele strany se dál odmítl vyjádřit.

Podle sociálních demokratů už je čtyři měsíce před volbami na výměnu lídra pozdě. "Vyslovili se pro zachování statu quo, výměna to neřeší," řekl dobře informovaný zdroj z Lidového domu. Dodal, že se spekulace o odchodu Sobotky objevovaly před březnovým sjezdem ČSSD, kde se ale nikdo proti předsedovi nepostavil. Jde podle něj o vyjádření neúspěšných kandidátů ze stranických primárek.

Strmý pád ČSSD v posledních průzkumech:

CVVM provedla průzkum ve dnech 8.-18. 5. 2017, volební model vychází z odpovědí 488 respondentů, kteří vyjádřili ochotu jít k volbám a zároveň měli vybranou stranu, které chtěli dát svůj hlas.

Zdroj: CVVM

Zdroj: CVVM