Nejdříve cesta do jižních Čech, až potom premiér Bohuslav Sobotka. V tomto duchu si zřejmě naplánoval tento týden prezident Miloš Zeman, který dopoledne zahájil návštěvu jižních Čech. Tam jej očekávala hejtmanka za ČSSD Ivana Stráská, která v dubnu vystřídala Zemanova blízkého spojence - hejtmana Jiřího Zimolu. Ten musel rezignovat kvůli nejasnostem ohledně stavby své chalupy na Lipně.

Hned na úvod popřál prezident hejtmance ke zvolení. Když se však Stráská netvářila, že by byla funkcí nadšena, Zeman dodal: "No, hodilo by se i kondolovat."

Při diskusi se zastupiteli Zeman ocenil předchůdce Stráské Zimolu, že ustoupil při řešení politické krize na jihu Čech a označil exhejtmana za "velmi dobrého přítele".

"Jsem velmi rád, že zde vidím svého velmi dobrého přítele Jiřího Zimolu. Jsem velmi rád, že se právě díky tomu, že ustoupil do pozadí, což u politiků nebývá zvykem, podařilo vyřešit velmi složitou situaci v jihočeském krajském zastupitelstvu," řekl doslova Zeman.

Zdůraznil také, že po podzimních volbách pověří sestavením vlády jejich vítěze. "Po volbách se budu řídit dvěma principy. Prvním je uznat právo vítěze na sestavení vlády, protože ten, kdo dostal relativně nejvíc hlasů od voličů, nemá být opomíjen, nemá byt obcházen, a naopak má být respektováno to, že je vítězem. A druhý princip. Tolerance a velkorysost vítěze vůči těm, kdo prohráli. A zejména těm, kdo prohráli málo," prohlásil prezident.

"V opačném případě v nich vyvoláváme naprosto zbytečnou zatrpklost a někdy až nenávist. A ono se to může vrátit v příštím funkčním období. Takže těmito dvěma principy se budu řídit. A doufám, že se podaří sestavit vládu, kde ona nenávist, která přerůstá jakoukoliv rozumnou míru, zmizí," dodal.

Když dostali zastupitelé možnost na cokoliv se prezidenta zeptat, zavládlo dlouhé mlčení. Nakonec se přihlásil zastupitel Jan Zahradník z ODS a prezidenta chválil za jeho odmítavý postoj k zákonu o Šumavě, který obsahuje větší ochranu tamní přírody. Zeman odvětil, že je pro něj záhadou, jak mohla sněmovna takový zákon schválit, když v ní nezasedají ani zástupci zelených. Co je zájem přírody? Nejdůležitější je zájem lidí, prohlásil Zeman.

Po Zahradníkovi opět zavládlo ticho, a tak hejtmanka otevřela téma sociálních služeb. "Tak, jak jsou nastaveny platy v sociálních službách, přijde čas, kdy nebudou ruce, které by se o lidi starali. Tato situace už nastala, nemáme lidi," stěžovala si hejtmanka. Následně předala Zemanovi dar - rybářský prut. "Bojujte dál za Šumavu!" rozloučil se se zastupiteli prezident. Hejtmance daroval houby a med z lánského parku a slivovici.

Prezident stále neodvolal Valachovou

Prezident se vydal do dalšího kraje, přestože od 26. května je na Hradě premiérův návrh na odvolání ministryně školství Kateřiny Valachové. Sobotka opakovaně na Zemana naléhá, aby jeho návrhu vyhověl. 

"Nerozumím postupu pana prezidenta, už má velmi dlouho na Hradě návrh na jmenování nového ministra, už velmi dlouho má na Hradě demisi paní ministryně Valachové," stěžoval si o víkendu Sobotka a v jeho slovech bylo cítit velké roztrpčení. "A to, co mě zaráží, je, že pan prezident se už ani nenamáhá, aby nějaké argumenty uváděl. Tohle není správné chování," uvedl.

Prezident v pondělí v Kaplici řekl, že se odvoláním Valachové bude zabývat až příští týden. Jakým způsobem chce ale situace řešit, neřekl. Podotkl jen, že doufá, že mu Sobotka 14 dní před volbami nepřinese nějaký návrh na odvolání dalšího ministra.

Zeman ještě na konci května tvrdil, že pokud si Valachová odchod nerozmyslí do jeho návratu z Vietnamu a Kazachstánu, odvolá ji. Zároveň ale dával najevo, že je proti jejímu odchodu. Měnit ministry pět měsíců před volbami je podle něj "nebetyčná pitomost". "A ten, kdo se této pitomosti dopouští, nemůže být hodnocen jako nositel Nobelovy ceny za inteligenci," řekl prezident.

Prezident bude v kraji do středy, jako obvykle má v programu účast na několika mítincích s občany, zastávku ve strojírenské firmě, ale také zastávku ve filmových Hošticích u Volyně, kde bude pózovat před oblíbeným autobusem Zemák, ve kterém objížděl republiku v letech 1996 a 1998. Z měst a obcí kromě toho Zeman navštíví v pondělí Kaplici, v úterý Cehnice a Vimperk a ve středu Milevsko.