Policie obvinila prvního Čecha, který se účastnil bojů na straně proruských separatistů na východní Ukrajině, píše v aktuálním vydání týdeník Respekt. Muž je podle týdeníku podezřelý z teroristického útoku ve fázi přípravy.

Co přesně Čech na Ukrajině dělal, není podle Respektu jasné. Muž působil určitou dobu v české armádě, k níž po návratu údajně nastoupil, napsal týdeník. Minulost muže nikdo nezjistil, přišlo se na ni až později díky fotografiím zveřejněným na sociální síti, uvedl. Muž byl členem klubu vojenských výsadkových veteránů, píše Respekt.

Kolik Čechů na východě Ukrajiny bojovalo nebo bojuje, není jasné. Zhruba před třemi lety média uváděla, že by jich mohlo být do tří desítek. Po boku povstalců padl podle médií Ivo Stejskal z Brna, podle České televize to potvrdila jeho sestra. Média spekulovala i o dalším mrtvém Čechovi z Žatce, který prý rovněž bojoval na straně rebelů. Tajné služby nechtěly konkrétní počty Čechů bojujících na Ukrajině komentovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist