Britská premiérka Theresa Mayová ve volbách tvrdě narazila. Její konzervativci ztratili většinu v parlamentu, byť dle původních průzkumů měli drtivě deklasovat labouristy. A právě od labouristů by se měla sociální demokracie učit, říká v rozhovoru pro HN premiér Bohuslav Sobotka.

ČSSD padá, ve straně je napětí. Sobotka uspěl ve vládní krizi, ale odliv voličů nezastavil

Poukazuje tak na to, že předseda labouristů Jeremy Corbyn dokázal výrazně srazit rozdíl mezi původními průzkumy a výsledkem voleb. Ve chvíli, kdy Mayová vyhlásila předčasné volby, měla její strana náskok 20 procentních bodů. Ten se ale postupně rozplynul.

"Kdyby se labouristická strana ještě před třemi měsíci takto děsila předvolebních výzkumů, tak by pravděpodobně nedosáhla takové mobilizace členů strany a svých sympatizantů," uvádí Sobotka. Jeho straně totiž poslední průzkumy příliš nakloněné nejsou. Dle posledních by se sociální demokracie umístila až na čtvrtém místě za hnutím ANO, ODS a KSČM. V posledních volbách do Poslanecké sněmovny přitom zvítězila. Nyní by jí odevzdalo svůj hlas pouze 10 procent voličů.

"Měli bychom se víc věnovat komunikaci s voliči, propagaci našeho volebního programu, který představíme příští týden, a nepřemýšlet tolik o výzkumech veřejného mínění. Kdyby Corbyn tolik přemýšlel o výzkumech veřejného mínění, pravděpodobně by nebyl schopen takového nástupu a nedotáhl by náskok konzervativců," říká Sobotka.

Někteří Sobotkovi kolegové ovšem takoví optimisté nejsou. Uvnitř strany sílí tlak na premiéra, aby převzal odpovědnost za nepříznivý vývoj výzkumů veřejného mínění. Nepomáhá mu ani fakt, že z vládní krize vyšel v očích občanů nejhůře. Jeho postup ohodnotilo negativně výrazně více lidí než v případě prezidenta Miloše Zemana či šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Sobotku ohodnotilo negativně 76 procent dotázaných.

"Odpovědnost se přebírá za volby - primárně. Výzkumy veřejného mínění jsou jiná věc. Ale nikdy jsem se nebránil odpovědnosti," říká Sobotka. Jako součást své odpovědnosti vidí také povinnost upozornit sociální demokracii, že už je čas přestat řešit vnitřní spory.  

"Je čas přestat se zabývat tím, kdo je na jakém místě kandidátní listiny. To voliče opravdu nezajímá. Je třeba, abychom jasně prezentovali, co sociální demokraté chtějí udělat v příštích letech. Máme za sebou čtyři roky úspěšné vlády, prosadili jsme 90 procent našeho volebního programu," říká Sobotka.  Volá po konci malomyslnosti a žabomyších válek.