Olomoucký vrchní soud potvrdil Radku Březinovi za rozsáhlé nelegální obchody s lihem 13 let. Jeho bratru Tomášovi zvýšil trest o dva roky na šest let. Odvolací soud rozhodl také o propadnutí jejich veškerého majetku. Dalším třem obžalovaným soud tresty potvrdil, jednateli společnosti Morávia-Chem Radku Menšíkovi trest snížil o rok na 11 let. Případ správce nemovitostí Ivana Kováříka a Tomáše Pantlíka soud vrátil zpět na kraj. Vrchní soud zároveň snížil škodu na spotřební dani z 6,3 na na 5,6 miliardy korun.

Podle rozsudku si tak Václav David, který sklady nelegálním lihem navážel, a někdejší blízký spolupracovník Lubomír Kaláč odpykají definitivně tresty ve výši devět let a dva měsíce. Kaláčovi přitom nižší trest až o tři roky navrhoval i žalobce, muž totiž začal v kauze vypovídat jako první. Soudci však návrhu nevyhověli. Soud také potvrdil šestiletý trest skladníkovi Rostislavu Hanulíkovi. Podle soudců bylo všech šest těchto obžalovaných členy zločinecké organizované skupiny.

Ke krajskému soudu se vrací případ Menšíka, který dostal na kraji devět let a dva měsíce, a Pantlíka, který za nadržování ve prospěch organizované zločinecké skupiny dostal podmíněný trest.

Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali v podzemních nádrží v areálu Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Líh nezatížený spotřební daní poté odváželi kamiony přímo odběratelům nebo do tajných skladů v Ostravě, Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku, v Háji u Duchcova, ve Valašském Meziříčí a v Hrobicích. Soud množství tohoto lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů. Kvůli konspiraci skupina používala speciálně upravené mobilní telefony, prováděli takzvané konvojování, aby zamezili kontrolám celníků, a využívali důmyslné skrýše.

Soud snížil škodu na daních lihové mafie o miliardu vůči obžalobě

Olomoucký vrchní soud také snížil škodu na spotřební dani, kterou podle rozsudku způsobila lihová mafie na 5,651 miliardy korun. Je to o miliardu korun méně, než vyčíslil žalobce při podání obžaloby, a o téměř 740 milionů korun méně, než uvedl krajský soud. Podle rozsudku se snížilo také množství fiktivně zdenaturovaného lihu, s nímž členové organizované zločinecké skupiny obchodovali, a to na 20,873 milionu litrů lihu.

Podle soudce Petra Andrese odvolací soud postupoval při určení množství lihu ve prospěch obžalovaných. Rozdíl ve škodě vysvětlil soudce tím, že nelze přičítat k celkovému objemu fiktivně denaturovaného lihu ještě navíc líh ukrytý v úložištích, protože ten už je v celkovém množství obsažen.

"Pokud jsme stanovili množství fiktivně denaturovaného lihu, nemůžeme přičítat líh v úložištích. Pokud jsme stanovili byť minimální množství fiktivně zdenaturovaného lihu, zahrnuje to líh prodaný i líh nalezený v úložištích. Šlo o jeden a tentýž líh. Proto je výše škody odvolacím soudem upravena," uvedl soudce. Soudci také poukázali na to, že i tak vyčíslená škoda tisícinásobně překračuje hranici výše značné škody.

Související