Výdělky v sociálních službách vzrostou od července o 23 procent. Pracovníci v kultuře či v nepedagogických profesích ve školství si přilepší o 9,4 procenta. Nařízení, které mění tarifní tabulky, schválila ve středu vláda. Na Twitteru to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj kabinet také rozhodl o poskytnutí dotací 1,1 miliardy korun, které by kraje a poskytovatelé péče měli použít na růst platů a mezd.

Vládní nařízení ruší tři z devíti platových tabulek. Řada pracovníků s nízkými výdělky se tak přesune do vyšších tarifů.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Odbory a poskytovatelé péče si dlouhodobě stěžovali na to, že kvůli malému odměňování chybějí v Česku tisíce pečovatelek a pečovatelů, kteří by se starali o seniory a postižené. Hrozí tak omezení péče.

"Peníze pocházejí ze tří oblastí: z úspor na ministerstvu práce a sociálních věcí, vládní rozpočtové rezervy a úspor na státním dluhu," uvedl po jednání kabinetu Sobotka. Doplnil, že pracovníci v regionálním školství dostanou podle dřívější dohody přidáno ze státního rozpočtu. Ministr financí Ivan Pilný (ANO) po jednání vlády řekl, že státní kasa je prázdná, další požadavky už podle něj nelze na letošní rok přijmout. "Osobně mě potěšilo, že jsme mohli něco udělat pro sestry a sociální pracovníky," dodal.

Kabinet projednával ve středu tři varianty přidání. Přiklonil se k té, díky níž si pracovníci v sociálních službách přilepší nejvíc. Podle informačního systému o průměrném výdělku si loni pečovatelé v sociálních službách či domácnostech seniorů vydělali v průměru 19 058 korun hrubého i s odměnami a všemi příspěvky. Polovina pracovníků nedosáhla ale ani na částku 18 821 korun.

"Dlouhé roky se diskutuje o tom, že tito lidé mají nepřiměřeně nízké platy, že tabulky nevyhovují současné situaci na trhu práce," řekl novinářům premiér. Uvedl, že stát je připraven krajům přispět do 50 procent potřebné sumy na zvýšení výdělků.

Podle podkladů pro vládu by stát na přidání ve druhém pololetí potřeboval 1,1 miliardy a samosprávy 1,28 miliardy. Kraje už si dřív stěžovaly na negativní dopad vládních nařízení na své rozpočty, zmínily třeba předpis o navýšení mezd řidičů.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) už dřív uvedla, že díky změně tarifů si od července přilepší 93 000 zaměstnanců státu a 72 000 pracovníků, které platí samosprávy. Týkalo by se to lidí v sociálních službách a kulturních zařízeních, umělců, nepedagogických pracovníků ve školství, zdravotníků, technického personálu i administrativních sil.

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) ještě před jednáním kabinetu řekl, že s navýšením souhlasí, ale má dvě podmínky. Požaduje, aby co největší sumu na přidání našlo ve svém rozpočtu ministerstvo práce a aby tento požadavek na zvýšení platů byl poslední žádostí, která se týká výdajů navíc z letošního rozpočtu. "Doufám, že budou (podmínky) dodrženy," řekl novinářům Pilný.

Přilepšit by si podle ministra financí Miloslava Ludvíka měly také zdravotní sestry. "Sestry, které pracují u lůžka samostatně, tedy ne pod dohledem v třísměnném či nepřetržitém provozu, dostanou přidáno o 2000 korun hrubého. Pocítí to ve své výplatě někdy kolem 5. srpna," uvedl Ludvík, který před nástupem na ministerstvo řídil pražskou fakultní nemocnici v Motole. Podle ministra si přilepší sestry ve státních, krajských, soukromých i církevních zařízeních. Ministr dodal, že příplatek 2000 představuje nyní částku, kterou je možné "ufinancovat".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist