Prokremelský ruský podnikatel Konstantin Malofejev, který je na sankčním seznamu Evropské unie, zprostředkovaně financuje demonstrace proti Západu a Severoatlantické alianci v Česku, na Slovensku, v Polsku nebo v Maďarsku. Uvedl to investigativní pořad Frontal 21 německé veřejnoprávní televize ZDF, který má k dispozici tisíce uniklých e-mailů.

Z elektronické korespondence vyplývá, že Malofejev poskytl 100 tisíc eur (2,6 milionu korun) běloruskému podnikateli Alexandru Usovskému, který posléze peníze přeposílal spřízněným aktivistům. Jaké politické orientace jsou, je přitom Usovskému podle jeho vlastních slov jedno. "Pracuji se všemi, kdo jsou připraveni mi pomoci," řekl reportérům s tím, že jeho cílem je zastavit válku na východě Ukrajiny. "V Polsku pracuji s pravicí, na Slovensku s levicí, v Česku s levicí, v Maďarsku s pravicí."

V Česku podle pořadu Frontal 21 podporuje Usovskij na jedné straně komunisty a na druhé neonacisty. "Co obě skupiny spojuje, je nacionalismus a blízkost politice (ruského prezidenta Vladimira) Putina," konstatují reportéři.

Peníze v Česku obdržel mimo jiné prokremelský aktivista Ladislav Kašuka, uvedla německá televize. "Když si Usovskij všiml, že organizuji demonstrace a další akce, poslal mi peníze na vlajky, transparenty a videokameru. Maximálně dva tisíce eur (53 tisíc korun)," řekl německým novinářům Kašuka. Žádné konkrétní příkazy prý nedostal, Usovskij podle něj jen vyslovil přání, aby byla vyvěšena vlajka proruských separatistů. O aktivitách Kašuka v Česku informovaly HN podrobně už v březnu.

Na Slovensku Usovskij podporuje pravicově extremistickou stranu Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko i levicové odpůrce NATO, v Maďarsku zase krajně pravicovou stranu Jobbik.

Akce, na které dosud přispěl, Usovskij v e-mailech dokumentuje ve zhruba 40stránkové prezentaci, kterou rozeslal dalším možným dárcům v Rusku. O finance v minulosti žádal mimo jiné ruského ultrakonzervativního ideologa Alexandra Dugina, který je označován za blízkého spolupracovníka prezidenta Vladimira Putina.

Související