Vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina je přípustné jak do USA, tak do Ruska. V úterý o tom rozhodl pražský městský soud. O muže zadrženého v českém hlavním městě požádaly obě velmoci ve stejný den a Moskva uvedla, že udělá vše pro to, aby vydání do Spojených států zabránila. Nikulin proti úternímu usnesení o přípustnosti vydání do USA obratem podal stížnost, takže věcí se bude zabývat ještě vrchní soud. Konečné slovo bude mít ministr spravedlnosti.

"My tady pana Nikulina nesoudíme - ani pro Ameriku, ani pro Rusko. Naším úkolem je posoudit, zda žádosti o vydání k příslušnému trestnímu řízení splňují podmínky pro vyhovění, nebo nesplňují," uvedl předseda soudního senátu Jaroslav Pytloun. Obě žádosti podle něj byly na zhruba stejné obsahové úrovni a podklady předložené oběma státy byly dostatečné. Jednání obdobné povahy jako ta, která Nikulinovi kladou za vinu USA a Rusko, jsou trestná i v ČR a nejsou promlčená. Podmínky pro vydání jsou proto splněny.

Devětadvacetiletého Nikulina zadrželi loni v říjnu čeští policisté v pražském hotelu. USA muže viní z útoku mimo jiné na profesní síť LinkedIn, Rusko na něj vydalo zatykač kvůli internetové krádeži v řádu desítek tisíc korun.

Nikulin popírá tvrzení, že je hackerem, obvinění podle něj vycházejí pouze z tvrzení agentů americké FBI. Dává přednost vydání do vlasti, kde mu podle jeho právníka hrozí výrazně nižší trest. "Nic společného s tím nemám, všechno je to lež," řekl v úterý k obviněním ze strany USA.

Rus tvrdí, že mu FBI nabízela beztrestnost za to, že se přizná k proniknutí do elektronické pošty neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. Jeho právník Martin Sadílek v úterním závěrečném návrhu prohlásil, že skutečným důvodem snahy USA o vydání Nikulina je využít jeho případné přiznání v neprospěch stávajícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Soudce Pytloun však spekulace o politickém motivu odmítl. Upozornil na to, že Nikulin byl v Praze zadržen "hluboko před volbami v Americe".

O údajném tlaku ze strany FBI hovořil s novináři i Nikulinův ruský advokát Ilja Makejev. "Žádali jsme, aby soud k těmto okolnostem přihlédl, ale on naše požadavky ignoroval. Nedomnívá se, že věc má politické zabarvení," komentoval Makejev rozhodnutí soudu. "Nejsme proti Spojeným státům. Jsme proti agentům, kteří chtějí dosáhnout impeachmentu prezidenta Donalda Trumpa. To považuji za nepřípustné," dodal advokát. Nikulin je podle něj připraven odjet do Ruska, a tam dokázat svou nevinu.

"Chtěl bych zůstat v Česku, ale poté, co jsem dostal návrh z americké strany, který jsem odmítl, se obávám, že pokud bych byl propuštěn, mohl bych být unesen Američany," řekl Nikulin soudci. Necítí se vinen ani tím, zač ho stíhá Rusko, ale s vydáním do vlasti souhlasí, protože je "přesvědčen o tom, že tam bude čestné a nepolitické řízení a soud".

"Že chce být vydán do Ruska, to je hezké, ale není to pro nás směrodatné," poznamenal Pytloun.

Ohledně podání stížnosti proti přípustnosti vydání do Ruska se Nikulin teprve rozhodne, má na to tři dny. Státní zástupkyně se možnosti podat stížnost proti oběma výrokům dnešního rozhodnutí vzdala.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist