Městský dům kultury (MDK) v Sokolově vypověděl smlouvu o zapůjčení sálu pro promítání filmu o Andreji Babišovi. Důvodem je havarijní stav promítárny, řekl ředitel MDK Ladislav Sedláček. Organizátoři putovní akce, kde prezentují knihu Žlutý baron a film Selský rozum, nejprve chtěli trvat na původní smlouvě, v pondělí večer ale oznámili, že jako náhradní variantu zvolí aulu Gymnázia Sokolov. Informovala Monika Šatavová ze spolku Svoboda projevu, který se na organizování akce podílí.

Kniha Zuzany Vlasaté a Jakuba Patočky a film Zuzany Piussi a Víta Janečka se věnují tomu, proč předseda hnutí ANO a podnikatel Andrej Babiš vstoupil do politiky a jak funguje jeho podnikání. Knihu i film propaguje v současné době turné, které má zavítat v pátek i do Sokolova, kde ale organizátoři narazili.

"Vysvětlili nám to odstávkou elektrické energie. Ale když jsem se podívala na plánované odstávky v Sokolově, tak jsem zjistila, že jedna je týden před a jedna týden po. Když jsme se dotázali přímo v divadle, tak nám řekli, že je to jejich interní odstávka. Náš právník řekl, že takto se smlouva vypovědět nedá," řekla v pondělí Monika Šatavová.

Smlouva MDK o pronájmu se dala vypovědět měsíc dopředu nebo v případě mimořádné události, kterou nemůže nájemce ovlivnit. Tou ale podle spolku údajně naplánovaná odstávka není.

"Máme to naplánované na dobu, kdy bude mít 'revizák' čas a to vyšlo zrovna na tento víkend," řekl Sedláček. Jak dodal, najít na tento víkend náhradní řešení je problém. O jiný termín pak podle Sedláčka zatím organizátoři nepožádali. Vypovězením smlouvy MDK přijde o 15 000 korun, kolik stál nájem sálu.

MDK v Sokolově je příspěvková organizace města, kde na radnici vládne ČSSD, ANO, ODS a KSČM. Ani přes vypovězení smlouvy se organizátoři nechtějí vzdát a hledali náhradní řešení. Sokolovské gymnázium, kde se má nově promítání konat, je krajskou školou. V čele krajské koalice stojí hnutí ANO.

Podle Šatavové to není poprvé, kdy měli organizátoři akce problémy najít ve městech místo na promítání.