Škody po pondělním požáru v podniku Severochema v Liberci půjdou do milionů korun, jasněji by mělo být v úterý, kdy by se zástupci firmy měli dostat do areálu společnosti. Při požáru, který vypukl po poledni a jehož likvidaci hasiči ukončili v osm večer, byl zraněn jeden člověk. V úterý se vrátí na místo vyšetřovatelé, budovu však musí nejprve posoudit statik. Bude zřejmě ohněm narušená, řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. O milionových škodách hovořil místopředseda představenstva Severochemy Roman Oberer.

Požár byl na operační středisko nahlášen ve 12:32, pod kontrolu ho hasiči dostali kolem 14:15. "Ve 20:00 byla ohlášena likvidace požáru, hasiči ještě jednou naposledy prošli s termokamerou všechna místa, kde hořelo, zkontrolovali to, vše už je studené," doplnila mluvčí hasičů. Místo bylo podle ní předáno policii a hasiči postupně sbalili hadice a veškerý materiál a odjeli.

Na místě přes den zasahovalo 26 jednotek s 34 kusy požární techniky. "Je to kolem 120 profesionálních a dobrovolných hasičů," řekla Štrauchová. Po poledni z továrny šlehaly plameny a stoupal hustý tmavý kouř, který ale postupně slábl. Z místa požáru se ozvalo také několik detonací. "Šlo o sudy s hořlavými kapalinami," uvedla Štrauchová. V areálu jsou podle ní i velké nádrže s hořlavými kapalinami, ty ale požár naštěstí nezasáhl. "Podařilo se nám je ochránit," dodala mluvčí hasičů.

Záchranná služba odvezla z areálu jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal zplodin, když se oheň pokoušel uhasit. Podle dostupných informací se nepohřešuje žádný zaměstnanec podniku. Policie evakuovala z továrny a okolí zhruba 50 lidí, do ovzduší zřejmě nic zdraví nebezpečného neuniklo. "Měřením nebyly ve vzduchu zjištěny žádné jedy," řekla mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová. Na místě byla podle ní speciální chemická laboratoř hasičů ze středních Čech.

Oheň zasáhl sklad hořlavých kapalin a také část výroby. "Naštěstí se nikomu nic vážného nestalo, zasažena je technologie, sklad hotových výrobků snad zasažen nebyl," řekl Oberer. Víc bude podle něj jasné až v úterý, kdy se do zasaženého prostoru budou moci zástupci podniku podívat. Teprve pak bude také podle něj možné posoudit skutečný rozsah škod a dopad na výrobu. "Zatím ani nevíme, jestli nebyla požárem narušena statika budov, moudřejší budeme zítra (v úterý)," dodal.

Okolnosti vzniku požáru bude vyšetřovat policie. "Budeme zahajovat úkony trestního řízení prověřování věci," řekla Šrýtrová. Areál budou podle ní policisté hlídat i v noci. Ze závodu a jeho bezprostředního okolí bylo evakuováno zhruba 40 lidí a dalších deset ze dvou okolních domů. "Bylo to z preventivních důvodů, bylo zde nebezpečí exploze," dodala mluvčí policie. Uzavřené byly také tři ulice v okolí Severochemy. Dopravní podnik, který má v sousedství garáže, musel do bezpečí odvézt 29 vlastních autobusů a pět autobusů smluvních dopravců.

Liberecké družstvo pro chemickou výrobu Severochema bylo založeno v roce 1953. Nosným programem je chemická výroba, do níž spadají podpalovače, ředidla a technické kapaliny a čisticí prostředky. Podnik vyrábí i škroby a kosmetiku se solí z Mrtvého moře. Nejznámějším produktem je pevný podpalovač PE-PO, který zná v Česku téměř každý a Severochema ho vyrábí od roku 1964.

Podle výroční zprávy firma předloni hospodařila s rekordními tržbami 332 milionů korun. Zisk vzrostl na 15,8 milionu korun z předchozích pěti milionů korun. Export do zahraničí překonal 75 milionů korun, firma vyváží zejména do Maďarska a na Slovensko.