Novým ministrem financí se stal člověk, který stál u boomu IT technologií v Česku - ještě před rozpadem republiky, v roce 1992, přivedl do Československa pobočku nadnárodního softwarového gigantu Microsoft a na šest let se stal jejím generálním ředitelem.

Posléze usedl do čela představenstva státní firmy Český Telecom.

Mnozí jej také mohou znát z dvou řad televizního pořadu Den D, kde byl například vedle Tomia Okamury nebo exministryně informatiky Dany Beerové jedním z investorů, kteří vkládali své peníze do nejzajímavějších projektů soutěžících.

"Ze stovek mých vystoupení v parlamentu, televizi, rozhlasu a tisku o mně a mých postojích víte všechno. K tomu mohu přidat osm knih, které jsem napsal, desítky blogů, čtyři roky každotýdenního psaní fejetonů do časopisů. Mimochodem, mé příspěvky čte i prezident Zeman," pochlubil se Ivan Pilný v dopise krajskému sněmu ANO v Jihlavě, když chtěl být zvolen lídrem hnutí na Vysočině.

Dnes, kdy ho prezident Miloš Zeman jmenoval do čela resortu, v němž nahradí Andreje Babiše, kolují mnohé jeho výroky už i po sociálních sítích. Přečtěte si, jak v nich kritizuje hnutí ANO, co si myslí o ODS, důchodcích nebo prezidentovi: 

"S řízením státu jako firmy mám určité problémy, neboť když se narodíte v nějaké zemi, nestáváte se jejím akcionářem. Pokud se mluví o manažerském řízení státní správy, tak to namístě je. Není to ale heslo, které by se dalo uplatnit absolutně. Kdybych se choval jako firemní manažer, vyházím polovinu členů hospodářského výboru. Jako politik se ale na ně akorát můžu dívat a musím s nimi vyjít, protože je lidé zvolili a partaje je tam nominovaly. Přitom někteří tam vůbec nechodí a u jednoho poslance jsem říkal, ať už k jeho místu nedávají jmenovku, nýbrž fotku, abychom alespoň viděli, jak vypadá," kritizoval Pilný jedno z hesel Andreje Babiše v rozhovoru pro Deník.cz.


"Já jsem říkal, že ve vedení by měli být lidé, kteří se mohou o svoji minulost opřít, kteří mají nějaké zkušenosti, kteří tomu týmu mohou něco přinést, ne takoví ti šíbři, kteří možná už poněkolikáté opakují stejnou strategii," vyjádřil se Pilný kriticky i na pražském sněmu hnutí ANO v roce 2015.

Konkrétně se zmínil o tehdy nově zvolené místopředsedkyni a pražské šéfce hnutí Radmile Kleslové, která má za sebou minulost, o niž se podle něj rozhodně opírat nechce. Podle týdeníku Euro byla Kleslová, která to popírá, podporučicí komunistické rozvědky.

"Především s tím, jak vystupuje už od oblastních sněmů, Praha není jediný příklad, jsou tady střední Čechy, Ostrava, kde proběhlo jakési vykosťování už před sněmem," uvedl Pilný k tomu,
s čím má problém.


Minulý rok Pilný v pořadu Interview ČT24 hájil elektronickou evidenci tržeb (EET), když kritizoval hospodské, kteří chtějí kvůli EET končit.

"Vymlouvat se na to, že vás zlikviduje EET, to je nesmysl, zvlášť pokud ještě zavedeme daňovou slevu u piva. Toto podnikání je prostě odsouzeno k zániku," řekl v rozhovoru.

Dodal, že by chtěl zjednodušit daňový systém, který v Česku funguje.


"Nejsem řízen Andrejem Babišem, ale věřím mu, že média neovlivňoval," zastal se Pilný také šéfa hnutí ANO v rozhovoru DVTV.

Žádné Babišovy kauzy nevidím. Sestavoval jsem rozpočet pro Gatese, ten státní mě neděsí, říká Pilný


V případě volebního úspěchu ANO by si Pilný dokázal představit spolupráci s ODS.

"Mně by se to osobně líbilo. Konečně, ODS jsem dlouhodobě před všemi těmi aférami volil. Ale nejsem si jist, že by nám stačily hlasy na většinu," řekl MF DNES.


Naopak Miloše Zemana Pilný nevolil. "Asi bych to teď – když k panu prezidentovi půjdu – neměl zdůrazňovat, ale já jsem pana Zemana nevolil," prozradil v témže rozhovoru MF DNES.


"Já jsem panu předsedovi řekl, že jsem velmi lakomý. A ono toho není moc rozebírat, takže já už jsem hájil rozpočty proti Billu Gatesovi nebo Stevenu Ballmerovi, a to byla teda zatracená fuška," uvedl Pilný už ke svému novému angažmá v roli ministra financí.


V sobotním rozhovoru pro deník Právo si zahrál na prognostika, popsal budoucnost důchodů a nabídl řešení:

"Ti lidé mohou ještě pracovat. Nemohou řídit třeba autobus, ale mohou pracovat. A my budeme potřebovat, aby pracovali, protože je tady zoufalý nedostatek pracovních sil. Je potřeba jim dát příležitost vzdělávat se, socializovat, měli bychom jim zlevnit internet."

Více čtěte například v komentáři Martina Fendrycha.

Žádné Babišovy kauzy nevidím. Sestavoval jsem rozpočet pro Gatese, ten státní mě neděsí, říká Pilný