Dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl v úterý propuštěn z rýnovické věznice u Jablonce nad Nisou. Byl odsouzen na doživotí, ale prezident Miloš Zeman mu udělil milost.

"Svoboda je pro mě něco naprosto nenahraditelného," řekl Kajínek novinářům. "Tím, že Miloš Zeman řekl na náměstí v Čáslavi, že vážně uvažuje o milosti, pro mě začínal zázrak," uvedl. "I kdybych měl čekat další měsíc, tak pořád budu panu Zemanovi vděčný," dodal.

Všichni mi fandili

"Moje informace jsou takové, že mi všichni fandili a odchod z vězení mi přáli. Je veřejným tajemstvím, že jsem byl odsouzen neprávem. Dvacet tři let jsem se snažil dokázat, že jsem odsouzen za něco, co jsem neudělal. Určitě si pamatujete, jak se soudce Bouček radil se Senátem a dokazoval tak svoji podjatost," dodal s tím, že by byl rád, aby se jeho případ vyřešil.

"Ještě přijde čas, kdy se budu moci k těmto otázkám vyjádřit. Budu moci určité věci dokázat, na rozdíl od ostatních - já nelžu," pokračoval. "Když jsem utíkal z Mírova, bylo mým cílem jen obnovení řízení. Druhotný efekt je veřejná známost mého případu," podotkl.

Uvedl, že chtěl původně vyjít z věznice nepozorovaně, aby mohl jít alespoň kousek do Jablonce pěšky. Během dní se rozhodl projít branou a promluvit s novináři. "Bylo by to sprosté," řekl. Adresu svého budoucího bydliště neuvedl. "Není třeba, aby to každý věděl," dodal. O svůj život se, jak řekl, nebojí. "Radši ale umřu na svobodě, než abych živořil v tom vězení," dodal.

Kajínek opustil po 23 letech vězení. Prezident republiky mu udělil milost

Zemanovo rozhodnutí nemá co dělat s vládní krizí

Kajínek v úterý novinářům řekl, že už dostal i nabídky práce a některé opravdu zajímavé. "Třeba že bych mohl být účastníkem nějakých firem. Ale byl jsem ve vězení 23 let a všichni víte, že za pět let se doba změní. Takže já se nejdříve potřebuju rozhlídnout, nadechnout se, zvážit situaci a podle toho se uvidí, co bude dál," poznamenal.

"Formulace milosti je zcela jasná, já mohu pouze dodat – a to je mimo její rámec – že pan prezident se o případ dlouhodobě zajímá a samozřejmě zaznamenal pochybnosti, které zaznívaly z řad odborné veřejnosti, jmenuji například předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského," uvedl na úterní tiskové konferenci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

"Musím zdůraznit, že udělení milosti nemá žádnou souvislost s vládní krizí. Pan prezident Středočeský kraj (kde úmysl omilostnit Kajínka poprvé naznačil – pozn. red.) navštívil dávno předtím, než pan premiér vládní krizi vyvolal. Absolvoval celou řadu schůzek s odborníky, například z řad policie. Vyhodnocoval celou záležitost a rozhodl se učinit tento krok na základě argumentů, které slyšel," odpověděl Ovčáček na dotazy novinářů, co nakonec rozhodlo pro Kajínkovo omilostnění.

Sobotka: Kvůli milosti se z Kajínka stává celebrita

Premiér Bohuslav Sobotka krok prezidenta kritizoval. "Já nemám radost z toho, že i v důsledku té milosti se z pana Kajínka, který je úkladným vrahem, stává celebrita," řekl.

Dodal, že pokud je Kajínek nějakou postavou, pak je spíše postavou zápornou. Součástí milosti je sedmiletá podmínka, během níž se Kajínek nesmí dopustit žádného trestného činu. Podle prezidentského mluvčího jde o nejdelší možnou podmínku, jakou české právo umožňuje.

Dodržování podmínky bude sledovat soud, uvedla prezidentská kancelář. "Uvedený soud po uplynutí každého roku podmínky sdělí ministerstvu spravedlnosti výsledky šetření. Vyjde-li najevo, že omilostněný podmínku nedodržuje, provede soud potřebné šetření i před uvedenou lhůtou a předloží výsledky šetření prezidentu republiky," stojí v textu.

Soud podle něj sám nemůže vyvozovat závěry o neplnění podmínky, to náleží jen prezidentovi.

Milostí dal Zeman zatím sedm, žádná z nich se netýkala násilného trestného činu. Před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti nebude udělovat, s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů.

Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, osobní strážce střelbu přežil.

Do povědomí širší veřejnosti se dostal v roce 2000 útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítl Vrchní soud v Praze i Ústavní soud. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu.

Kajínek opustil po 23 letech vězení. Prezident republiky mu udělil milost