Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pozval na Úřad vlády vicepremiéra Andreje Babiše (ANO), který mu navrhl dalšího kandidáta na post ministra financí za ANO. Babiš premiérovi na tento post nabídl poslance za ANO Ivana Pilného. Premiér se s navrženým kandidátem odpoledne setkal a následně oznámil, že jeho jmenování do funkce ministra financí navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi během několika hodin a věří, že ho prezident přijme ihned po svém návratu z Číny.

Vedení ANO zvažovalo původně tři kandidáty. Kromě Pilného to podle České televize byli ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán (oba za ANO).

vše o vládní krizi na jednom místě
velkahra2

Ivan Pilný je podnikatel a manažer, zakladatel české pobočky Microsoftu, v letech 1992 až 1998 byl generálním ředitelem Microsoftu ČR; poté působil jako prezident Sdružení pro informační společnost, v letech 2000 až 2001 byl předsedou předsednictva Českého Telecomu, v letech 2001 až 2002 ředitelem telekomunikační společnosti eTel. Je či byl společníkem či členem statutárních orgánů řady firem a organizací, mimo jiné byl prezidentem platformy Tuesday Business Network, je zakladatelem a iniciátorem projektu Learn2Win a založil obecně prospěšnou společnost Pracujme chytřeji. Od roku 2014 je členem hnutí ANO, v letech 2009 až 2012 působil v neparlamentní politické straně Občané.cz, jejímž byl spoluzakladatelem a místopředsedou.

Sobotka v pondělí odmítl návrh, aby se Babišovým nástupcem v čele ministerstva financí stal dosavadní ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Premiér to zdůvodnil jeho vazbami na koncern Agrofert, který Babiš do února vlastnil. Nepřijal ani nominaci Babišovy náměstkyně Aleny Schillerové, které vytýkal zodpovědnost za údajně pomalý postup finanční správy při vyšetřování jednokorunových dluhopisů, které Babiš v minulosti nakoupil od Agrofertu.

Premiér chce odvolat Babiše z vlády kvůli nejasnostem ohledně jeho obchodů s Agrofertem a podezření z ovlivňování médií. Prezident Miloš Zeman uvedl, že o premiérově požadavku rozhodne po ukončení své návštěvy Číny. Hlava státu se do Česka vrací v noci na čtvrtek.

 

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
12:30
Babiš oznámí jméno kandidáta na nového ministra financí

Dnes by měl předseda hnutí ANO oznámit premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) jméno dalšího kandidáta hnutí na post ministra financí. Hnutí vybíralo ze tří kandidátů. Jedním z nich by měl být poslanec za ANO a předseda hospodářského výboru Ivan Pilný, který potvrdil, že takovou nabídku dostal. Podle úterních informací České televize jsou dalšími dvěma kandidáty ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

12:37
Přímý přenos z jednání Poslanecké sněmovny
externí video: PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny
PRIMY_PRENOS_Jednani_Poslanecke_snemovny.jpg
12:47
Komentář: Sobotkův symbolický útok na Zemana

"Oznámení, že ČSSD nebude podporovat Miloše Zemana, má ze všeho nejvíc symbolický význam. Je to povinná deklarace, která má dát lidem najevo, že Sobotka sebou už nechce nechat orat. Větší vliv na prezidentské volby ale bude mít to, jak veřejnost vyhodnotí Zemanovo vystupování," píše ve svém komentáři Petr Honzejk.

 

13:01
Sobotka nechává Babiše čekat

Premiér Sobotka na sebe nechá Andreje Babiše čekat. Oba politici se měli sejít podle informací tiskového oddělení Úřadu vlády v jednu hodinu ve Strakově akademii. Zatímco Babiš ve sněmovně není, Sobotka i pět minut před termínem stále sedí ve své lavici.

13:07
Sobotka zamířil na Úřad vlády

Andrej Babiš už na premiéra čeká ve Strakově akademii. Sobotka opustil sněmovnu čtyři minuty po jedné hodině a míří na Úřad vlády.

13:13
Premiér dorazil na Úřad vlády

Deset minut po jedné hodině Bohuslav Sobotka dorazil do Strakovy akademie, schůzka s Andrejem Babišem začala.

13:22
Babiš za sebe navrhl Ivana Pilného

Andrej Babiš navrhl jako svého nástupce na post ministra financí poslance a šéfa sněmovního hospodářského výboru Ivana Pilného (ANO).

Ivan Pilný

Ivan Pilný je podnikatel a manažer, zakladatel české pobočky Microsoftu, v letech 1992 až 1998 byl generálním ředitelem Microsoftu ČR; poté působil jako prezident Sdružení pro informační společnost, v letech 2000 až 2001 byl předsedou předsednictva Českého Telecomu, v letech 2001 až 2002 ředitelem telekomunikační společnosti eTel; je či byl společníkem či členem statutárních orgánů řady firem a organizací, mimo jiné byl prezidentem platformy Tuesday Business Network, je zakladatelem a iniciátorem projektu Learn2Win a založil obecně prospěšnou společnost Pracujme chytřeji. Je členem hnutí ANO (od 2014), v letech 2009 až 2012 působil v neparlamentní politické straně Občané.cz, jejímž byl spoluzakladatelem a místopředsedou.

13:30
Babiš už se chystá na předvolební kampaň

"Byl bych rád, aby můj konec byl korektní," řekl novinářům Babiš. "Nerad bych skončil jako kapesní zloděj, který musí hned vypadnout z baráku," dodal. Na otázku, jestli už se začal chystat na předvolební kampaň, Babiš odpověděl, že už se určitě chystá. 

13:36
Sobotka se chce s Pilným ještě dnes setkat
13:40
Vyjádření Andreje Babiše po setkání s premiérem Sobotkou

externí video: Živě: Brífink po jednání Babiše se Sobotkou
Zive_Brifink_po_jednani_Babise_se_Sobotkou.jpg

 

13:41
Pilný se vyjádří až po schůzce s premiérem

Ivan Pilný zatím svou nominaci odmítl komentovat. Ve tři hodiny odpoledne zamíří na schůzku s premiérem a vyjádřit se chce až po ní.

13:48
Zemana prý Babiš ještě neinformoval

"Nemám na pana prezidenta žádný kontakt," odpověděl Babiš na dotaz, jestli o svém rozhodnutí navrhnout jako svého nástupce Ivana Pilného informoval i prezidenta Miloše Zemana, který je až do zítra na zahraniční cestě v Číně.

13:52
Tisková konference premiéra bude po čtvrté hodině odpoledne
14:06
Kalousek: Pokud chce Sobotka formální změnu, přijme Ivana Pilného

Miroslav Kalousek (TOP 09) se jako jeden z prvních vyjádřil k možnému nástupci Andreje Babiše v křesle ministra financí: "Hnutí ANO, Agrofert a Andrej Babiš je jeden nedělitelný organismus. Takže pokud chce Bohuslav Sobotka udělat skutečnou změnu, těžko může akceptovat kohokoliv z hnutí ANO," řekl Kalousek, "pokud se chce spokojit pouze s kosmetickou změnou, pak nového kandidáta může akceptovat."

14:25
Filip: Kdyby premiér učinil jiný krok, bylo by to vnímáno spíše jako další eskalace vnitropolitického sporu

Předseda KSČM Vojtěch Filip nechtěl předjímat, zda premiér nominaci Pilného přijme. "Kdyby pan premiér učinil jiný krok, bylo by to vnímáno spíše jako další eskalace vnitropolitického sporu," upozornil. Podotkl také, že Pilný pochází z jiných kruhů, než je pole působnosti holdingu Agrofert, který patřil dosavadnímu ministrovi financí Andreji Babišovi.

14:42
"Rozhodně to není moje loutka," řekl Babiš novinářům po setkání se Sobotkou

"V ekonomice se vyzná a je nezávislý,"  řekl o Pilném předseda hnutí ANO Andrej Babiš na schůzce s novináři. Znovu zopakoval, že odmítá jakoukoliv zodpovědnost za vládní krizi. Podle Babiše Sobotka přijme Pilného v průběhu dneška a poté se vyjádří.

15:00
Pilný dorazil na Úřad vlády

Poslanec Ivan Pilný dorazil na jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou na Úřad vlády.

15:01
Poslanec Skopček z ODS nepovažuje Pilného za odborníka na resort financí

"Pro mě je to jméno překvapivé, protože ještě před nedávnem hnutí ANO nechtělo pana Pilného zařadit ani na kandidátku pro další volby do Poslanecké sněmovny. Pan Pilný ještě před nedávnem říkal, že by tu nabídku odmítl, kdyby přišla, protože se nezdá být na to odborně zdatný," řekl Skopeček. Zároveň ozačil Pilného za "to racionálnější, co může hnutí ANO nabídnout".

15:06
V pondělí Pilný post ministra financí odmítal

15:07
Závislost na Babišovi Pilný odmítá

Na dotaz novinářů poslanec Pilný odmítl, že by byl ve funkci ministra financí závislý na předchozím ministrovi Andreji Babišovi.

15:11
Bělobrádek respektuje nominaci Pilného. Podle vicepremiéra je to právo hnutí ANO

Prioritou nového ministra bude podle vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka příprava rozpočtu. "Je i lepší, když do takové funkce přijde někdo, kdo na ministerstvu působí nebo alespoň působil. Ať už je to bývalý ministr nebo náměstek, ať už současný nebo bývalý. Ale je to samozřejmě zodpovědnost hnutí ANO a také pana premiéra, zda usoudí, že to pan Pilný zvládne," řekl Bělobrádek novninářům v Poslanecké sněmovně.

15:44
Pilný: Žádný ministr si nepočíná úplně nezávisle.
15:48
Pilný změnu nepřinese, myslí si předseda ODS Fiala

"Je dobře, pokud Andrej Babiš ministerstvo financí konečně opustí - každý další den, kdy tam setrvává, je špatně. Na druhou stranu, ze žánru cirkusu jsme přešli k hodině pravdy. Toto je ukázka personálních kapacit ANO. Nejdřív nabídli prodlouženou ruku Andreje Babiše a teď kandidáta, který se sám vyjádřil, že na ministerstvo financí nemá. A to, jak dnes ve sněmovně v podstatě obhajoval represivní politiku státu vůči firmám a podnikatelům, žádnou velkou naději na změnu neslibuje," řekl předseda ODS Petr Fiala.

16:05
Tisková konference má zpoždění

Novináři stále čekají na zahájení tiskové konference Bohuslava Sobotky, která byla oznámena na 16:00.

16:08
Tisková konference premiéra Bohuslava Sobotky po setkání s Ivanem Pilným
16:16
Konference začala

Tisková konference začala. Sobotka opakuje důvody k odvolání Babiše.

16:18
Sobotka nominaci Pilného přijímá

"Probrali jsme charakter práce ministra a priorit, které bude muset zvládnout. Po rozhovoru, který jsem s Pilným měl, jsem se rozhodl vyhovět návrhu hnutí ANO," řekl premiér Bohuslav Sobotka.

16:21
Mezi priority Pilného bude patřit zajištění nezávislosti fungování finanční správy

Prioritou pro Pilného bude nestranné fungování finanční správy, valorizace penzí, pomoc při čerpání peněz z evropských fondů či růst platů policistů a hasičů.

16:24
Podle Sobotky musí prezident nominaci Pilného na post ministra financí přijmout

"Prezident podle ústavy musí akceptovat návrh, který jsem mu předložil, a nevidím žádný důvod, proč by neměl akceptovat návrh na jmenování nového ministra poté, kdy ten současný bude odvolán," řekl Sobotka.

16:26
Sobotka: Pilný může nastoupit hned

Podle premiéra je Pilný připraven nastoupit okamžitě. "Návrh jsem připraven odeslat během několika hodin. Prezident by měl činit bezprostředně poté, kdy se vrátí z Číny," řekl Sobotka.

16:33
Podle Kalouska premiér svým slovům o nezávislosti šetření nevěří
16:47
Gazdík doufá, že se nyní situace uklidní
16:56
Experti v Pilném vidí zkušeného manažera

Odborníci považují Pilného za schopného manažera, který je seznámen se současnými ekonomickými tématy. 

"Pilný je zkušený manažer, má potřebný nadhled a zdravé ekonomické uvažování. Je lepší volba, než kdyby to dělal premiér nebo někdo, kdo nemá s hospodářskou politikou nic společného," řekl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

"Pana Pilného známe. Je pozitivní, že jako předseda hospodářského výboru sněmovny zná aktuální ekonomická témata a nemusí se s nimi seznamovat," doplnil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

17:05
Premiéra jsem varoval, že jsem lakomý, říká Pilný

"Je to, jako by na mě spadla stodola," vyjádřil se Ivan Pilný ke svému rozhodnutí stát se ministrem financí, "pana premiéra jsem během osobní schůzky varoval, že jsem lakomý."

17:08
Sestavení rozpočtu se Pilný nebojí

Jedním z hlavních úkolů, který před Pilným stojí, je sestavení rozpočtu na příští rok. "Nebojím se toho. V minulosti jsem musel hájit rozpočet i před Billem Gatesem," odkazoval Pilný na období, kdy vedl český Microsoft.

17:15
Pilný má v plánu konzultovat záležitosti ministerstva s Babišem

"Konzultace s bývalým ministrem financí Babišem určitě dělat budu," odpověděl Pilný na dotaz, jaké bude nové postavení šéfa hnutí ANO na ministerstvu financí, "to ale neznamená, že budu přistupovat na jeho názory nebo se jimi nechám ovlivňovat," tvrdí.

17:19
Co nejrychlejší výměnu ministrů si přeje i Babiš

"Pokud budu mít příležitost, já pana prezidenta požádám, aby akceptoval tuhle dohodu, aby mě odvolal, aby jmenoval pana Pilného za ministra financí. To je nejlepší řešení. Ministerstvo financí musí pracovat dál," řekl na tiskové konferenci Andrej Babiš.

17:27
Hnutí ANO přispělo k ukončení krize, myslí si Babiš

"Jsem rád, že se ta situace díky nám zklidnila. Díky tomu, že hnutí ANO má v zásobě několik kvalitních kandidátů na ministerské pozice," prohlásil vicepremiér Babiš.

17:30
Babiš už má sbaleno

"Krabice jsou pryč," řekl předseda hnutí ANO. Předpokládá, že ministerstvo financí opustí do konce května. Odmítl, že by na ministerstvu zůstal v pozici náměstka.

17:47
Novináři Mafry nebyli podle Babiše nikdy svobodnější, než když ji sám vlastnil

"Já jsem přesvědčen, že novináři Mafry nebyli nikdy svobodný jako za mě," hájil Babiš firmu, kterou koupil v roce 2013 a později převedl do svěřeneckého fondu.

18:08
ŽIVĚ: Demonstrace na Václavském náměstí proti chování Andreje Babiše a Miloše Zemana

18:27
Na Václavské náměstí dorazili lidé v hojném počtu s různými transparenty
18:30
Před davy vystoupila vnučka Ferdinanda Peroutky
18:36
Na demonstraci přišlo tisíce lidí
18:43
Na demonstraci dorazil i Kalousek
19:00
Na pódiu se střídají řečníci

Před demonstranty vystoupili například Mikuláš Kroupa, vedoucí projektu Paměť národa, nebo umělci Vladimir 518 a Varhan Orchestrovič Bauer. 

"Stále více roste počet lidí, kteří jsou schopni směnit hodnoty, za které umírali naši předci, třeba za koblihy," řekl Kroupa

19:10
Babiš bude řídit ministerstvo skrz Pilného, domnívá se místopředseda TOP09 Ženíšek
19:22
Organizátoři odhadují, že na Václavském náměstí molo být až 7 000 lidí

Okolo půl sedmé bylo na náměstí podle odhadů organizátorů mezi 6 000 až 7 000 lidí. Kromě Prahy akce proběhla také v Brně, Liberci Olomouci, Českých Budějovicích, Hradeci Králové, Ostravě a Uherském Hradišti.

19:34
Akce se přesouvá na Hradčanské náměstí

 

19:47
V Brně se sešlo okolo tisícovky demonstrantů, v Olomouci jen stovka

V Brně mohlo být do tisíce lidí, myslí si mluvčí brněnské policie Pavel Šváb. V centru Hradce králové pak mohlo být okolo osmi set protestujících a v Olomouci asi sto. Mezi nimi byl i bývalý hejtman Oto Košta, který po svém odvolání hnutí ANO opustil.

20:29
Průvod přešel po Mánesově mostě a pokračuje k Pražskému hradu

Průvod demonstrujících proti Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi.

20:45
Pochod začal na Václavském námestí a došel až na Pražský hrad
21:14
Demonstranti došli k Hradu a postupně se rozešli

Cestou na Pražský hrad demonstranti skandovali hesla "Zemana tu nechceme", "Zůstaň v Číně, nebo "Kdo lže, ten krade". U budovy ministerstva v Letenské ulici dav hlasitě bučel, pískal a cinkal klíči. K Hradu došli lidé zhruba po hodině pochodu. Na Hradčanském náměstí zazpívali státní hymnu. Poté organizátoři akci oficiálně ukončili. Lidé ale dál skandovali "Zemane, odejdi" a "Je to na nás". Většina z nich se rozešla až před 21:00.

22:01
On-line reportáž pro dnešek končí

On-line reportáž zdnešního politického dění končí. Přejeme všem čtenářům dobrou noc. Aktuální události budeme i nadále sledovat a nové informace najdete na iHNed.cz a v Hospodářských novinách.

PŘÍMÝ PŘENOS: Jednání Poslanecké sněmovny

Živě: Brífink po jednání Babiše se Sobotkou

Živě: Demonstrace na Václavském náměstí na protest proti chování Andreje Babiše a Miloše Zemana

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist