• Hnutí ANO má podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) další tři kvalitní kandidáty na ministra financí.

• Babiš potvrdil, že jedním ze zvažovaných je poslanec Ivan Pilný (ANO), další jména ale odmítl zveřejnit. Podle informací České televize jsou dalšími kandidáty ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Babiš to však popřel.

• Definitivně se Babiš rozhodne ve středu, kdy jméno svého nástupce sdělí premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

• "Máme další kvalitní kandidáty, ale mám pocit, že pan premiér tuto krizi řešit nechce. Mám pocit, že jsem zástěrka pro spor mezi panem prezidentem a panem premiérem. Pokud tedy pan premiér tvrdí, že platí koaliční smlouva, tak doufám, že nám toho kandidáta schválí. A až se vrátí pan prezident, tak ta vláda bude pokračovat dál, nastoupí sem nový ministr. Kandidáty máme," uvedl Babiš.

• Dodal, že má zájem vyřešit krizi, že ve vládě již být nechce a zároveň také nechce být důvodem sporu mezi prezidentem a premiérem.

• Babiš také důrazně odmítl kritiku Finanční správy za její činnost. "Za období mého působení jsme udělali více práce než všichni naši předchůdci od revoluce. A nejsem namyšlený, fakta to potvrzují. Kritika Finanční správy je nepřijatelná a to bez ohledu na to, zda jsem ve funkci, nebo ne," uvedl Babiš.

• Finanční správa se v poslední době stala terčem kritiky kvůli prošetřování korunových dluhopisů nebo využívaní zajišťovacích příkazů, které podle kritiků likvidují i poctivé podnikatele.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
11:48
On-line reportáž začíná

Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže, ve které budeme sledovat vládní krizi.

11:49
Babiš bude podle Sobotky jedině falešný mučedník

Pokud se bude vicepremiér Andrej Babiš (ANO) po svém odvolání z funkce ministra financí stylizovat do role mučedníka, bude to zatraceně falešný mučedník, řekl v dnešním rozhovoru s ČTK premiér Bohuslav Sobotka.

Takovou roli podle premiéra nemůže Babiš hrát, když je kompromitovaný celou řadou podezření a skandálů.

"Mučedník by byl, kdyby byl odvolán bez důvodu, pokud by to byla jen politická motivace," vysvětlil.

11:49
Babiš dodal ČSSD munici do kampaně

Předseda vlády připustil, že Babiš dodal svými kauzami sociální demokracii munici do předvolební kampaně.

ČSSD se proto chce prezentovat jako strana, která brání demokratický právní stát a liberální politický systém proti Babišovi.

11:50
Sobotka: Ukázalo se, že Babiš lže

"Já myslím, že nějakou munici nám Andrej Babiš dodal. Z pohledu jeho minulosti, která se teď odhalila, a také z pohledu toho, že se ukázalo, že je to člověk, který lže," řekl ČTK Sobotka. Narážel na usnesení sněmovny z minulého týdne, ve kterém poslanci na základě Babišových nahrávek zveřejněných v posledních týdnech na webu konstatovali, že ministr opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů.

11:51
Sobotka: Jsme odpůrci toho, abychom se stali Babišovou firmou

Jedním z motivů kampaně před podzimními volbami proto bude obrana demokratického právního státu, uvedl Sobotka. "Jako sociální demokracie jsme odpůrci toho, abychom se stali firmou Andreje Babiše, abychom se posouvali autoritářským směrem," řekl. Česko má podle něj silnou demokratickou tradici a lidé si nepřejí, aby byli součástí jedné firmy a žili jen ve strachu z jejího majitele.

11:53
V kampani ČSSD se nakonec promítne i téma "Antibabiš"

Sociální demokracie v březnu avizovala, že v kampani se nechce vyhraňovat vůči Babišovi, ale spíš nabízet vlastní témata a myšlenky. Nakonec se však nevyhne oběma tématům.

"Dokončujeme program, představíme ho v červnu na programové konferenci," uvedl Sobotka. Zaměřovat se bude na postavení zaměstnanců, seniorů, rodin s dětmi. "Současně chceme garantovat demokratický parlamentní systém," řekl.

12:02
Zeman silně ztratil podporu uvnitř ČSSD, řekl Sobotka

"Po tom, co Miloš Zeman udělal, silně ztratil podporu uvnitř ČSSD," uvedl Sobotka. Vnitrostranické referendum sociální demokraté odsunuli na listopad, do té doby budou čekat, zda se neobjeví levicový kandidát uvnitř ČSSD nebo mimo ni. V případě, že se nikdo takový nepřihlásí, budou sociální demokraté uvažovat o podpoře některého z uchazečů.

12:03
Dlouhodobým cílem Bohuslava Sobotky je zabránit mandátu Miloše Zemana, píše Ovčáček
12:07
Vládní krize v otázkách a odpovědích

Buď ANO najde vhodného nástupce Andreje Babiše na ministerstvu financí, který bude přijatelný také pro ČSSD, nebo může padnout koalice. Poslední slovo nakonec může mít prezident Miloš Zeman. HN přinášejí odpovědi na otázky kolem vládní krize.

12:10
Nepřemýšlel jsem o vlastní kandidatuře a neuvažuji o tom, tvrdí Sobotka

"Nepřemýšlel jsem o tom a neuvažuju o něčem takovém," řekl Sobotka na dotaz, zda ho situace posledních týdnů nepřesvědčila o kandidatuře na prezidenta. "Možná kdyby bylo druhé kolo minulý týden, hned po té návštěvě na Pražském hradě, tak bych měl pravděpodobně slušné šance, ale to říkám jenom v legraci," žertoval.

12:15
Premiér má na příští dny naplánované schůzky s kandidáty na ministerstvo školství

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) má na příští dny naplánované schůzky s kandidáty do čela ministerstva školství. Nástupce Kateřiny Valachová (ČSSD), která ohlásila rezignaci kvůli kauze sportovních dotací, chce najít do konce května, kdy Valachová úřad opustí.

"V minulých dnech jsem se spíš zabýval otázkou nového ministra financí, v příštích dnech mám ale naplánované první schůzky," řekl Sobotka.

12:18
Se svoláním mimořádné schůze k nedůvěře vládě jsme obezřetní, tvrdí šéf klubu TOP 09 Kučera

Pokud jde o snahu komunistů sehnat podpisy pro vyvolání mimořádné schůze sněmovny s cílem vyjádřit vládě nedůvěru, Kučera sdělil, že o svém postupu bude TOP 09 ještě jednat.

"Prozatím se k tomu stavíme velmi obezřetně, protože bychom velmi neradi dali panu prezidentovi šanci, aby si tady ustanovil vládu úředníků nebo svých kamarádů," uvedl šéf klubu TOP 09.

12:24
TOP 09 nebude nic dělat pro konání předčasných voleb

Předseda klubu TOP 09 Michal Kučera oznámil, že jeho strana nebude dělat nic pro konání předčasných voleb.

"Zhruba před 14 dny jsme se vyslovili pro to, že bychom byli pro uspořádání předčasných voleb v mimořádném červnovém termínu, kdy pan premiér avizoval demisi vlády. Ale tím, že pan premiér demisi stáhl a rozhodnutí o předčasných volbách by muselo padnout v řádu dnů, jsme se rozhodli předčasné volby nevyvolávat," řekl Kučera.

12:26
Iniciativa podala žalobu na Andreje Babiše kvůli EET

Iniciativa Radostné Česko bez EET podala žalobu na ministra financí Andreje Babiše (ANO). Cílem žaloby je před soudem prokázat, že ministr v řadě tvrzení o elektronické evidenci tržeb mystifikoval veřejnost. Z ČR se podle iniciativy stává "byrokratické peklo". Na tiskové konferenci to dnes uvedl zakladatel iniciativy Boleslav Buzek.

12:29
Pokud Sobotka odmítne i třetí návrh ANO na post ministra financí, s dalším už nepřijdeme, říká Brabec

Místopředseda ANO Richard Brabec patří k nejvlivnějším lidem v hnutí a pravděpodobně se brzy stane také vicepremiérem po svém šéfovi Andreji Babišovi, který by měl z vlády odejít. Než k tomu všemu dojde, musí se koalice dohodnout na novém ministrovi financí.

Jestli to dokáže, není jisté.

12:35
Nejde o ministerstvo financí, ale o koalici

Odmítnutí náměstkyně Aleny Schillerové coby ministryně financí je z pohledu premiéra logické. Problém je, že Sobotkovo chování vzbuzuje pocit, jako by se ve vládě chtěl zbavit nejen Babiše, ale celého hnutí ANO. Píše ve svém komentáři Julie Hrstková.

12:37
Sobotka předpokládá, že hlasování o nedůvěře by vláda ustála

Případné svolání sněmovní schůze, na které by poslanci vyslovili nedůvěru kabinetu ANO, KDU-ČSL a ČSSD, jak se o to snaží KSČM, má premiér a šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka za absurdní.

V rozhovoru s ČTK řekl, že v případě odvolání vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) postupuje podle usnesení sněmovny a hlasování by vláda s největší pravděpodobností ustála, protože ani jedna z koaličních stran neoznámila, že by chtěla kabinet opustit.

12:46
Komunisté sbírají hlasy pro svolání mimořádné schůze

Komunisté sbírají podpisy pro svolání mimořádné schůze. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa je důvodem to, že ústavní činitelé mezi sebou přestali komunikovat normálním způsobem.

Na tiskové konferenci před začátkem mimořádného jednání minulý týden řekl, že budou chtít, aby nejvyšší vládní představitelé vysvětlili sněmovně, jakým způsobem si představují fungování vlády.

12:49
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček reaguje na premiéra Sobotku
12:53
Optimalizátor a zneužívač

Zneužívač dávek i daňový optimalizátor jsou nakaženi toutéž sociální chorobou. Můžeme ji nazvat syndromem získaného selhání odpovědnosti.

U optimalizátorů bohužel chorobu nediagnostikujeme a značná část lidí si myslí, že by optimalizátoři naopak měli společnost řídit.

Přečtěte si komentář Petra Honzejka.

12:58
Nahrávky s Babišem má podle lidovců řešit BIS

"Šéf KDU-ČSL oznámil, že se obrátí na premiéra, aby nahrávky s Andrejem Babišem šetřila BIS, plus chce, aby Nejvyšší kontrolní úřad prošetřil finanční správu a zároveň, aby se korunovými dluhopisy a finanční správou zabýval kontrolní výbor sněmovny," informuje na Facebooku redaktor HN Radek Bartoníček.

13:01
Pavla Bělobrádka zajímá jak pořízení nahrávek s Babišem, tak i jejich autentičnost

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek řekl, že ho zajímá jak to, kdo nahrávky s Babišem pořídil, tak jejich autentičnost a obsah.

13:01
Předsednictvo České konference rektorů chce, aby Valachová zůstala v úřadu

Předsednictvo České konference rektorů by chtělo, aby ministryně školství Valachová zůstala v úřadu, dokončila přípravu rozpočtu a další agendu.

13:05
Vojtěcha Filipa překvapuje, že ODS drží premiéra Sobotku u vlády

Komunisté se dál snaží získat podpisy pro to, aby se sešla mimořádná schůze sněmovny, na které by se hlasovalo o vyslovení nedůvěry vládě. Teď mají asi tři desítky podpisů, potřebují jich 50. Předseda Vojtěch Filip se podivil tomu, že ODS drží premiéra Sobotku u vlády.

13:12
ODS nepřidá podpisy pod návrh komunistů

První místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová sdělila, že nikdo z poslanců ODS nepřidá podpis pod návrh komunistů.

13:15
Situací ve finanční správě by se mohl začít zabývat i NKÚ, tvrdí Bělobrádek

Podle Bělobrádka je na zvážení to, zda by se situací ve finanční správě a na Generálním finančním ředitelství neměl začít zabývat i NKÚ.

Ministr financí Andrej Babiš a Alena Schillerovávystoupili na tiskové konferenci 15. května v Praze.

13:22
Hru o Babišovi odmítli podpořit sponzoři, bojí se kontrol ministerstva

Vršovické Divadlo Mana uvede ve čtvrtek 18. května divadelní hru Červený Kukiš – aneb Sorry jako! Námět politického kabaretu, jak jej jeho autor Milan Deutsch a režisér Ivo Šorman označují, vznikl během jediné noci.

"Chtěl jsem ukázat stav současné české politické scény a společnosti," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Deutsch.

Při plánování propagace humorně pojaté kritiky politiků však narazil. Podpořit Červeného Kukiše odmítli sponzoři i majitelé reklamních ploch.

13:26
Sobotka: Když prezident nerespektuje ústavu, musí konat premiér

Prezident Miloš Zeman nemá podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) důvod protahovat odvolání vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Když se ukáže, že prezident ústavu nerespektuje, musím konat jako premiér, vysvětlil Sobotka v rozhovoru s ČTK přípravu kompetenční žaloby. Jak dlouhé otálení prezidenta by považoval za porušení ústavy, neupřesnil.

13:27
Sobotka: Nic nebrání tomu, aby Zeman po návratu z Číny konal

"Určitě budu reagovat, ale vyčkám na návrat prezidenta z Číny a uvidím, jakým způsobem se k té věci postaví," konstatoval Sobotka.

"Podle mého názoru nic nebrání tomu, aby prezident neprodleně poté, co se vrátí z Číny, konal. Nejde o moji ochotu, jde o to, jakým způsobem budeme dodržovat ústavu. Ústava je základní zákon země, musí ho respektovat prezident, musí ho respektovat premiér," dodal Sobotka.

Zopakoval, že návrh na odvolání Babiše leží na Hradě už od 5. května.

13:29
Sobotka: Jedinou možností je kompetenční žaloba

Z toho, jak situaci konzultoval s ústavními právníky, vyplynulo podle premiéra, že jedinou možností, jak může konat, je podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. "Domnívám se, že je zde dostatek argumentů, protože v minulosti prezidenti reagovali v řádu několika dnů na žádosti předsedů vlád," uvedl.

13:30
Jméno nového kandidáta na post ministra financí očekává Sobotka ve středu

Součástí návrhu na odvolání Babiše není zmínka o tom, kdo by měl resort dočasně vést, pokud se koaliční strany nedohodnou rychle na jeho nástupci.

"Ústava to totiž nevyžaduje, už v minulosti došlo opakovaně k případům, kdy prezident odvolal ministra, aniž by měl k dispozici návrh na jmenování nového nebo návrh na pověření," uvedl premiér.

Zopakoval, že by chtěl, aby ANO přišlo s kandidátem, kterému by mohl důvěřovat. Nové jméno očekává od hnutí ve středu.

13:32
ANO se z vlády odejít nechystá, věří Sobotka

Slovům Babiše, že by případné pověření premiéra dočasným vedením resortu znamenalo konec koaliční spolupráce, Sobotka nevěří. "Stanoviska Andreje Babiše neberu příliš vážně, protože hnutí ANO – ač vedlo různé řeči – se z vlády odejít nechystá," konstatoval.

13:34
Schillerová má personální vazby na ANO, připomněl Sobotka

Ve výčtu důvodů, proč v pondělí zamítl nominaci náměstkyně Aleny Schillerové, zmínil Sobotka i její rodinné vazby. "Není možno nevidět její silné personální vazby na hnutí ANO. Její dcera je zastupitelkou v Brně, a dokonce její tchán patří mezi významné sponzory hnutí ANO, věnoval hnutí částku 1,5 milionu korun, což není malá suma," uvedl. Navíc její zeť je podle premiéra významným podnikatelem, což by nebylo ideální pro budoucí ministryni financí. Hlavním argumentem pro premiéra nicméně je, že Schillerová "byla tváří neochoty resortu" řešit problém jednokorunových dluhopisů.

13:35
V případě Brabce vadí Sobotkovi jeho minulost v Lovochemii

V případě ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), jehož případnou nominaci také odmítl, hrálo podle premiéra roli, že jako bývalý ředitel chemičky Lovochemie, která spadala do Babišova holdingu, měl přímé vazby a kontakty s lidmi, kteří potenciálně mohou podléhat prošetřování minulých obchodů Agrofertu.

13:37
Komunisté se snaží dosáhnout toho, aby vláda dovládla
13:38
Ministr zahraničí Zaorálek nemluvil pravdu ohledně Schillerové, řekl Faltýnek

Podle předsedy poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka poslanci v úterý většinu diskuse věnovali vládní krizi. "Měli jsme k dispozici přepis celého jednání rozpočtového výboru," řekl Faltýnek s tím, že v zápise není výrok náměstkyně ministerstva financí Aleny Schillerové, na který o víkendu upozornil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

"Pan ministr zahraničí Lubomír Zaorálek nemluvil pravdu. Přeloženo do češtiny to znamená, že asi lže," uvedl Faltýnek a vyzval Zaorálka, aby se náměstkyni omluvil.

13:41
Bohuslav Sobotka neúměrně a záměrně natahuje vládní krizi, kterou sám vyvolal

"Je neuvěřitelné, že se pan premiér ani jednou s paní náměstkyní nepotkal, nic o ní neví, nic neví o její práci a rozhoduje se na základě lží a polopravd," řekl Faltýnek s upozorněním, že tak Bohuslav Sobotka "neúměrně a záměrně natahuje vládní krizi, kterou sám vyvolal".

13:43
Poslanci ANO se usnesli na tom, že by premiér měl respektovat návrh na obsazení ministerstva financí

Poslanci ANO se podle předsedy klubu Jaroslava Faltýnka usnesli na tom, že premiér by měl respektovat jejich návrh na obsazení ministerstva financí.

13:47
Třikrát a dost!

Faltýnek by se chtěl chovat podle pravidla "třikrát a dost". ANO podle něj vygeneruje ještě třetího a posledního kandidáta na post ministra financí.

13:52
Podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka ministr zahraničí Lubomír Zaorálek lhal
13:55
Nejsme mocenskou zbraní ministerstva financí, píší premiérovi odboráři z berní správy

Je to prý náhoda, že otevřený dopis odeslaly odbory poté, co předseda vlády odmítl Babišovu náměstkyni Alenu Schillerovou do čela ministerstva financí. Od premiéra Bohuslava Sobotky očekávají řadoví zaměstnanci finanční správy zastání, ne její kritiku. Nálepku represivního orgánu odmítáme, píší odboráři z daňové správy.

14:04
Hnutí ANO má další kvalitní kandidáty na ministra financí, řekl Babiš

Hnutí ANO má podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) další kvalitní kandidáty na ministra financí. Ministr to uvedl na tiskové konferenci k EET s tím, že hnutí může nyní nabídnout tři kandidáty. Jejich jména odmítl sdělit.

14:08
Šéf klubu poslanců ODS Zbyněk Stanjura
14:37
Zdrženlivě se k návrhu mimořádné schůze staví i hnutí Úsvit

Zdrženlivě se ke komunistickému návrhu staví i hnutí Úsvit. Šéf jeho poslanců Marek Černoch dnes řekl, že hnutí počká na další vývoj vládní krize i na další kroky prezidenta, teprve pak se rozhodne, zda by svolání schůze pro vyslovení nedůvěry vládě podpořilo.

15:27
Chci co nejdříve opustit svůj post ministra, řekl Babiš

Babiš uvedl, že chce co nejdříve opustit svůj post ministra. Potvrdil navíc, že se musel v úterý omluvit z účasti na jednání Hospodářské komory ze zdravotních důvodů. "Byl jsem v IKEMu," potvrdil. Blíže svůj stav nechtěl komentovat, odmítl však, že by jeho zájem ukončit kariéru ministra v současné vládě souvisel se zdravím.

15:40
Poslanci začnou zákonem o Hospodářské a Agrární komoře

Poslanci schválili program. Jako první budou v prvním čtení projednávat zákon o Hospodářské a Agrární komoře.

16:04
Skoro všichni poslanci hlasovali pro to, aby Andrej Babiš ve sněmovně opět vysvětlil své kauzy
16:13
Premiér nebude muset vysvětlovat postup při řešení vládní krize

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zatím nebude muset sněmovně sdělovat, jak postupuje při řešení vládní krize. Poslanci dnes odmítli požadavek KSČM, aby je předseda vlády v souladu s požadavkem z minulé schůze dolní komory informoval už tento pátek, tedy po návratu prezidenta Miloše Zemana z Číny.

16:46
ODS se chce Babiše opět zeptat na nejasnosti

ODS chce přimět Babiše k tomu, aby se nevyhýbal odpovědím na otázky, které se týkají jeho obchodů se společností Agrofert, kterou vlastnil. 

"Jistě najdeme společně termín, kdy tady bude pan ministr financí, aby ta debata mohla proběhnout," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Babiš se z dnešního jednání Sněmovny omluvil. Stanjura by chtěl mimo jiné znovu otevřít otázku Babišovy koupě a zaplacení jednokorunových dluhopisů nebo jeho vztah s bývalým ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robertem Šlachtou.

18:32
Kateřina Valachová odstoupí i přes přání konference rektorů

Ani vyjádření České konference rektorů, která si přeje setrvání Kateřiny Valachové ve funkci ministryně školství, nic na jejím rozhodnutí odstoupit nemění. "Paní ministryně si velmi váží podpory, kterou jí předsednictvo České konference rektorů vyjadřuje, ale na jejím rozhodnutí rezignovat k 31. květnu to nic nemění," napsalo tiskové oddělení ministerstva.

18:42
Jedním z Babišových kandidátů na ministra financí bude Ivan Pilný

Předseda hospodářského výboru Ivan Pilný by mohl být dalším kandidátem hnutí ANO na ministra financí. "Nebudu si tady hrát na slepou bábu, ano, tu nabídku jsem dostal," uvedl v Interview ČT24.

18:50
Kandidáta na ministra financí vybere hnutí ANO ještě dnes

Ještě dnes večer bude vedení hnutí ANO jednat o nástupci Andreje Babiše na postu ministra financí. Se jménem, na kterém se dnes vedení dohodne, pak hnutí půjde za premiérem Bohuslavem Sobotkou.

18:58
Pilný zvažuje nabídku

Pilný v České televizi uvedl, že po funkci ministra financí nikdy netoužil. Nabídku ale zvažuje, protože je potřeba zajistit fungování státu. "Krize se musí vyřešit, máme tady ještě pět měsíců vlády," prohlásil Pilný.

19:09
Sobotka žádný nový návrh neobdržel

Vládní mluvčí Martin Ayrer v reakci na Pilného vyjádření ČTK sdělil, že Sobotka dosud žádný nový návrh na ministra financi od hnutí ANO nedostal. "Až jej dostane, bude se jím zabývat," uvedl mluvčí.

19:37
Pilný nabídku obdržel nejspíš dnes

Nabídku na ministerský post dostal Ivan Pilný až dnes. Ještě včera odpoledne tvrdil: "Ta nabídka nepadla a jsem rád. Musel bych ji totiž odmítnout," řekl Pilný s tím, že je ministerský post zcela mimo jeho odbornost. "A když něčemu nerozumím, tak to nedělám," dodal. O den později připouští, že nabídku zvažuje.

19:50
Ivan Pilný řídil Microsoft a Český Telecom, je v čele kandidátky na Vysočině

Poslanec za ANO a předseda hospodářského výboru Ivan Pilný je podnikatel a manažer. V 90. letech působil na pozici generálního ředitele české pobočky Microsoftu, kterou zakládal. V letech 2000 až 2001 byl předsedou předsednictva Českého Telecomu, v letech 2001 až 2002 ředitel telekomunikační společnosti eTel. Pilný je či byl společníkem či členem statutárních orgánů řady firem a organizací, mimo jiné byl prezident platformy Tuesday Business Network, je zakladatelem a iniciátorem projektu Learn2Win a založil obecně prospěšnou společnost Pracujme chytřeji.

Pilný byl také jedním z investorů v pořadu České televize Den D, kde vybraní podnikatelé představovali své nápady a usilovali o peníze, kontakty a zkušenosti přítomných investorů.

V nadcházejících parlamentních volbách bude stát v čele kandidátky hnutí ANO na Vysočině. V roce 2013 byl lídrem kandidátky hnutí v Královéhradeckém kraji.

Ivan Pilný

19:54
ČSSD by mohla mít s Pilným problém

S poslancem Pilným by mohla mít část ČSSD problém, protože kritizuje zákon o elektronických komunikacích, na kterém premiérovi Sobotkovi hodně záleží.

Při projednávání zákona ve Sněmovně v dubnu Pilný například řekl, že je iluzí, aby kvůli zákonu klesla cena mobilních dat, jak slibuje sociální demokracie.

21:16
Jednání ANO skončilo, o kandidátovi na ministra financí rozhodnuto nebylo

Večerní jednání vedení ANO skončilo. Šéf hnutí Andrej Babiš potvrdil, že má tři kandidáty na post ministra financí. Do středy vybere jednoho z nich a návrh oznámí premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi.

"Věřím, že premiér můj návrh přijme," řekl Babiš po jednání. Odkázal při tom na koaliční smlouvu, podle níž by měl Sobotka návrh ANO akceptovat.

21:18
Jména kandidátů Babiš nekomentoval

Babiš potvrdil, že nabídku dostal mimo jiné poslanec Ivan Pilný. Další dvě jména nechtěl komentovat.

21:31
Vedení ANO se rozhodne během noci

"My jsme oslovili tři kandidáty na tento post, všichni souhlasili, že by eventuelně zastávali tuto pozici," řekl Babiš. O definitivním kandidátovi rozhodne vedení ANO dnes v noci, jméno ale prozrazovat nebude. "Považuji za slušné, aby pan premiér to slyšel napoprvé ode mě," řekl. Se Sobotkou se Babiš ve středu sejde k jednání mezi čtyřma očima, místo ani přesný čas schůzky nechtěl prozrazovat.

21:38
Babiš předpokládá, že Sobotka návrh přijme

Předseda ANO předpokládá, že premiér navrženého kandidáta přijme. "Já myslím, že toho kandidáta, kterého navrhneme, nebude mít pan premiér žádný důvod odmítnout. On už dal najevo kritéria, myslím, že ten kandidát bude odpovídat těm kritériím," řekl Babiš.

21:56
Post ministra financí ANO nabídlo také Šlechtové a Pelikánovi

Podle České televize nabídlo ANO post ministra financí kromě poslance Ivana Pilného také ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové a ministru spravedlnosti Robertovi Pelikánovi.

22:35
Babiš popřel Šlechtovou a Pelikána jako možné kandidáty

Andrej Babiš pro Lidovky.cz popřel informace České televize, že dalšími dvěma kandidáty na ministra financí jsou Karla Šlechtová a Robert Pelikán.

22:55
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž o dění okolo vládní krize končí. Tématu se budeme věnovat opět zítra. Děkujeme.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist