Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl na pondělním koaličním jednání jmenovat do čela ministerstva financí nejen náměstkyni Alenu Schillerovou, ale i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že nechápe, proč Sobotka odmítá Brabce kvůli jeho vazbám na Agrofert do čela ministerstva, ale s jeho nominací na vicepremiéra nemá problém.

ANO chce podle Babiše vládní krizi rychle ukončit, premiér to ale podle něj komplikuje.

Babiš napevno počítá s tím, že z vlády odejde. Pokud by Sobotka přijal dalšího nominanta ANO, s kterým chce hnutí přijít do středečního jednání koalice, Babiš by řekl prezidentovi Miloši Zemanovi, ať ho odvolá. Pravděpodobně by to bylo ke konci května, uvedl Babiš.

Kdyby ministerstvo financí měl dočasně řídit premiér nebo někdo za ČSSD, považoval by to za konec koaliční spolupráce.

Sobotka náměstkyni Schillerové vyčetl zdržování kontrol jednokorunových dluhopisů, navázanost na Babiše a zpřísňování v oblasti vymáhání daní.

Schillerová se proti všem třem důvodům, kvůli kterým ji Sobotka odmítl, ohradila. "Jsem v šoku z argumentů, které padají. Přijala jsem nominaci, protože nemám politické ambice," řekla novinářům.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:34
Začátek on-line reportáže

Premiér Bohuslav Sobotka kolem 9.50 oznámí novinářům své stanovisko ohledně nominace Aleny Schillerové na post ministryně financí, kde by nahradila Andreje Babiše.

09:53
Premiér Sobotka každou chvíli předstoupí před novináře

 

09:57
Alena Schillerová dorazila na úřad vlády
10:01
Sobotka Schillerovou odmítá

Premiér Bohuslav Sobotka: "Alena Schillerová nemá potřebné předpoklady pro dobrý výkon funkce ministryně financí, žádám ANO o urychlené předložení jiného návrhu."

10:08
Sobotka nechce Schillerovou v čele resortu ze tří důvodů

Podle zprávy úřadu vlády premiér Sobotka odmítá nominaci Aleny Schillerové, jelikož "paní Schillerová nese společně s generálním ředitelem finanční správy Janečkem odpovědnost za kritizovaný pomalý a velmi neochotný přístup ministerstva financí a daňové správy ke kontrolám firem, jež emitovaly korunové dluhopisy".

Dále kvůli "široce a veřejně vnímané závislosti paní Schillerové na A. Babišovi" a protože "paní Schillerová, rovněž ve spolupráci s generálním ředitelem Janečkem, prosazuje a obhajuje současný silně represivní způsob přístupu ke správě a výběru daní".

10:10
Premiér požaduje od hnutí ANO nového kandidáta

"Nominaci paní Aleny Schillerové jsem dnes proto z výše uvedených důvodů odmítl a požádal hnutí ANO o předložení jiného návrhu. Respektuji právo hnutí ANO navrhnout po odvolání ministra Babiše nového kandidáta, jako předseda vlády se však nemohu zříci faktické i ústavní odpovědnosti za to, aby nový ministr skýtal záruku řádného, kompetentního a samostatného výkonu ministerské funkce. Takovou záruku bych u paní Schillerové
bohužel neměl," stojí ve zprávě Úřadu vlády ČR.

10:15
Schillerová je pouze prodlouženou rukou Andreje Babiše

"V paní Schillerovou nemám důvěru, nemá záruku nezávislosti a není dostatečně silná osobnost. Nemám záruku, že není pouze něčí prodlouženou rukou," říká premiér Sobotka. 

10:18
Richard Brabec také není vhodným kandidátem na ministra financí

Ministra životního prostředí Richarda Brabce také Sobotka podle svých slov nemůže přijmout. "Pan Brabec zastával vysoké posty v Agrofertu, a proto by se mohl dostat do střetu zájmů," prohlásil premiér. Zároveň ale připustil, že by neměl problém s tím, pokud by měl Brabec zastávat post místopředsedy vlády.

10:19
Na řadě je hnutí ANO

Podle premiéra je teď řada na hnutí ANO, kdy nominuje nového člověka na post šéfa ministerstva financí. Zároveň Sobotka potvrdil, že stále trvá na kandidátovi z hnutí ANO.

10:23
Sobotku čeká schůzka s ústavními právníky

Sobotka se dnes sejde s ústavními právníky, s nimiž projedná možnou kompetenční žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Premiér chce mít připravenou žalobu pro případ, že by "prezident nepostupoval v souladu s ústavou".

10:34
Bude se měnit ústava?

Podle některých ústavních expertů se v souvislosti s různými výklady ústavy ze strany premiéra a prezidenta otevírá možnost revize tohoto dokumentu. Současná ústava je v platnosti již čtvrt století.

10:38
Na Schillerové "není dohoda"
10:41
Agonie vlády bude pokračovat, tvrdí Fiala

Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy bude "agonie vlády dál pokračovat", v souvislosti s odmítnutím Aleny Schillerové to napsal na sociální síti Twitter.

10:44
K Zemanovi se otáčí zády někteří jeho příznivci v ČSSD

Kvůli vládní krizi ztrácí prezident Miloš Zeman příznivce uvnitř sociální demokracie. I lidé, kteří dosud stáli na jeho straně, ho nyní ostře kritizují.

Širší vedení ČSSD proto v pátek v kuloárech mnohem intenzivněji než dříve probíralo možnost, že sociální demokraté nakonec do prezidentských voleb postaví vlastního kandidáta.

10:45
Před novináře předstoupili Andrej Babiš a Alena Schillerová

 

10:47
Babiš: Premiéra nechápu

Babiš: Je jasné, že já z vlády odejdu, ale nechápu premiéra, proč odmítá našeho kandidáta. Paní náměstkyně je nejlepší kandidát, který pracuje 26 let ve státní správě.

10:48
Premiér by podle Babiše neměl argumentovat Agrofertem

"Argumentovat Agrofertem je směšné, pan Brabec odešel ze skupiny v roce 2011. Od premiéra jsou to jen zástupné argumenty," prohlásil Babiš. Narážel tím na to, že premiér kromě Schillerové odmítl na post ministra financí nominovat i současného ministra životního prostředí Richarda Brabce.

10:51
Schillerová: Sobotka mi vůbec nedal šanci

Alena Schillerová očekávala, že se nejdříve sejde s premiérem. Ten jí přitom podle jejích slov vůbec nedal šanci se k situaci vyjádřit.

10:55
Jsem obyčejná ženská bez politických ambicí, říká Schillerová

"Nemám žádné politické ambice", "jsem obyčejná ženská" a "v mém životě není nic netransparentního," řekla Schillerová.

Z rozhodnutí premiéra je v šoku a rovněž, jako Andrej Babiš, jej nechápe. Schillerová také zpochybňovala Sobotkův argument, že by zdržovala kauzu korunových dluhopisů.

11:03
Andrej Babiš chce ukončit krizi a z vlády odejít

"Ve vládě už nechci být, chci odejít," řekl Babiš novinářům. Premiér Sobotka si podle něj neuvědomuje, že na ministerstvu financí je spousta nedodělané práce a průtahy s nominováním nového ministra financí ji neumožňují plnit.

11:08
Sobotka prý byl s Schillerovou několikrát v kontaktu

Podle Schillerové však spolu nikdy nejednali "o samotě mezi čtyřma očima".

11:16
Nominuje ANO dalšího kandidáta?

"Ministři nerostou na stromech," odpověděl Babiš na dotaz, jestli hnutí ANO nominuje dalšího kandidáta na post ministra financí.

11:23
Nová nominace by měla Sobotkovi ležet na stole do středy

Hnutí ANO chce s novým kandidátem na šéfa ministerstva financí přijít do středečního jednání koalice. 

11:26
Ministr financí z řad ČSSD by znamenal konec koalice

Kdyby ministerstvo financí měl dočasně řídit premiér nebo někdo za ČSSD, Andrej Babiš by to považoval za konec koaliční spolupráce.

11:35
Senát zatím připravuje žalobu na prezidenta

Skupina senátorů chystá text ústavní žaloby proti prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli tomu, že dosud z funkce ministra financí Andreje Babiše neodvolal. Podle místopředsedy Senátu za klub Starostů Jiřího Šestáka by měl být připraven tento týden. Případné další kroky budou podle něho záviset na vývoji situace, žaloba je podle něj krajní řešení.

"Pan prezident přijede z Číny, může hned rozhodnout a bude to bezpředmětné," uvedl Šesták.

11:46
Faltýnek: Sobotku jsme hodinu přemlouvali

"Hodinu, hodinu jsme argumentovali, že paní náměstkyně je kompetenčně nejlepší nominant, který může být." Takto odpověděl místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na otázku novináře, zda se zástupci ANO snažili v průběhu jednání přesvědčit premiéra Sobotku o vhodnosti Aleny Schillerové na post ministryně financí. 

11:57
Opozice Sobotkovo rozhodnutí chápe

Pravicová opozice rozhodnutí premiéra Sobotky nenominovat Schillerovou vítá.

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska "ČSSD Schillerovou logicky odmítla".

Předseda ODS Petr Fiala prohlásil: "Zcela chápu důvody, proč premiér nejmenoval Alenu Schillerovou novou ministryní financí." 

 

12:13
Zanedlouho začne tisková konference po jednání vlády

 

12:28
Další krok musí udělat hnutí ANO, myslí si šéf lidovců Bělobrádek

Podle předsedy KDU-ČSL a vicepremiéra Pavla Bělobrádka je nyní další krok v řešení krize ohledně postu ministra financí na hnutí ANO.

"Premiér sdělil argumenty, teď je to na ANO 2011," uvedl Bělobrádek.

13:07
Valachová vysvětlovala podvody při vyplácení dotací FAČR

Odstupující ministryně školství Kateřina Valachová během tiskové konference po jednání vlády vysvětlovala kauzu dotací pro Fotbalovou asociaci ČR. Podle Valachové kauza neohrozí fungování klubů a spolků ani sportovní aktivity mládeže.

13:12
Bezpečnostní rada státu prověří nahrávky Andreje Babiše

Dnešní bezpečnostní rada, která je na programu odpoledne, musí podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka projednat jak legálnost pořízených odposlechů ministra financí Andreje Babiše a novináře Marka Přibila, tak i jejich věcný obsah. "Je třeba to vyšetřit," řekl Bělobrádek.

Premiér Bohuslav Sobotka zdůraznil, že cílem rady není zasahovat do vyšetřování policie. 

13:18
Bělobrádek odmítnutí Schillerové nechtěl hodnotit

Odmítnutí kandidátky na ministryní financí Aleny Schillerové nechtěl vicepremiér Bělobrádek hodnotit. "Koaliční smlouva hovoří o tom, že by měl předseda vlády akceptovat návrhy stran, ale na druhé straně rozumím argumentům pana premiéra," řekl.

13:38
Spor kolem ministerstva financí může poznamenat podnikatele

Asociace malých a středních podniků kritizuje průběh vyjednávání o novém ministrovi financí. Odklady rozhodnutí podle prezidenta asociace Karla Havlíčka mají negativní dopad na podnikovou sféru. 

"Začínáme si zadělávat na velký problém. Stabilita každé vlády padá se stabilitou ministerstva financí a nejasnosti kolem toho, kdo bude předkládat rozpočet na příští rok, odpovídat za přípravu nového daňového zákona nebo bude minimalizovat záporné saldo roku letošního, mohou znamenat nejen snížení naší kredibility, ale dopad to bude mít i na podnikovou sféru," uvedl Havlíček.

13:49
Vládní krize ve světových médiích

O politické situaci v České republice informují i zahraniční média. Zpravodajská agentura Reuters ve své dnešní zprávě uvedla, že odmítnutí kandidátky na ministryni financí "rozšířilo krizi" ve vládě. O odmítnutí Aleny Schillerové informuje i vysílací stanice Hlas Ameriky.

13:59
Brabec: Byl jsem spíše okrajovým kandidátem na ministra financí

 

14:19
Právě probíhá ´Bezpečnostní rada státu

V současné době jednají členové Bezpečnostní rady státu, která se dnes mimo jiné zabývá okolnostmi vzniku odposlechů novináře Marka Přibila a ministra financí Andreje Babiše. Podle informací České televize požádal o projednání tohoto tématu vicepremiér Pavel Bělobrádek.

Premiér Bohuslav Sobotka od jednání očekává jen ujištění, že příslušné orgány obsah a vznik nahrávek prošetřují. Konkrétní informace o vyšetřování slyšet nechce.

14:36
Miloš Zeman přistál ve městě Nanking

Prezident Miloš Zeman mezitím přistál v čínském městě Nanking, kam zamířil z Pekingu. 

14:58
Schillerová Sobotku nechápe

externí video: Jsem v šoku, jsem jen obyčejná ženská, diví se odmítnutá Babišova náměstkyně
Jsem_v_soku_jsem_jen_obycejna_zenska_divi_se_odmitnuta_Babisova_namestkyne.jpg

15:27
Další krok prezidenta oznámím příští úterý, uvedl Ovčáček

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na sociální síti Twitter napsal, že další krok Miloše Zemana v souvislosti s vládní krizí oznámí příští úterý v 11.30 během tiskové konference na Pražském hradě.

"Neplánuji nic takového," odpověděl Ovčáček na otázku, zda se Hrad až do příštího úterý nebude vyjadřovat.

16:15
Schillerová: Korunové dluhopisy jsou prošetřovány

Podle odmítnuté kandidátky na post ministryně financí Aleny Schillerové je nákup jednokorunových dluhopisů Andrejem Babišem vyšetřován.

16:21
Bezpečnostní rada státu: Babišovy nahrávky se vyšetřují

Ministr financí Andrej Babiš  na dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu znovu odmítl, že by dostal od novináře svého bývalého deníku živý policejní spis, jak naznačují nahrávky, které se v posledních týdnech objevily na internetu. Novinářům to po jednání řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Politici v radě dostali od zástupců příslušných orgánů ujištění, že nahrávky jsou předmětem vyšetřování, dodal.

16:26
Angažmá mé dcery v hnutí ANO je její věc, míní Schillerová

Můj zeť věnoval hnutí ANO asi 1,5 milionu korun, potvrdila Alena Schillerová. Politické angažmá mé dcery ve strukturách hnutí ANO je její věc, dodala.

16:36
Babiš odmítá převzetí živého spisu od novináře

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na pondělním zasedání Bezpečnostní rady státu znovu odmítl, že by dostal od novináře svého bývalého deníku živý policejní spis, jak naznačují nahrávky, které se v posledních týdnech objevily na internetu. Novinářům to po jednání řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Politici v radě dostali od zástupců příslušných orgánů ujištění, že nahrávky jsou předmětem vyšetřování, dodal.

16:42
Bezpečnostní radu svolali lidovci

O svolání rady požádali lidovci kvůli obsahu nahrávek, ale i kvůli tomu, že jejich vznik v okolí vicepremiéra a místopředsedy Bezpečnostní rady státu Babiše by mohl být bezpečnostní hrozbou. "Na různé otázky, které si tady v posledních dnech všichni klademe, nám bylo řečeno zase v obecné rovině, že ty věci se prošetřují," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Lidovci budou podle něho spokojeni až ve chvíli, kdy vyjde pravda najevo.

16:46
Jednání Bezpečnostní rady bylo klidné

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) hodnotili dnešní jednání Bezpečnostní rady jako klidné. "Neřekl bych, že to bylo nějak výjimečně vyhrocené," řekl Brabec. Důvodem může podle něj být i to, že řada členů nejsou politici a příliš nevyjadřují emoce. "Atmosféra byla docela poklidná, nikdo na sebe nezvyšoval hlas, oproti třeba jednání koaliční rady minulý týden, já to hodnotním konstruktivně," řekl Jurečka.

20:34
On-line reportáž končí

Vážení čtenáři, naše dnešní on-line reportáž z vývoje okolo vládní krize končí. Děkujeme za Vaši přízeň, tématu se budeme věnovat i nadále v dalších dnech.

Jsem v šoku, jsem jen obyčejná ženská, diví se odmítnutá Babišova náměstkyně

Živě: Je Alena Schillerová jen prodlouženou rukou Andreje Babiše? Odpovídá právě teď