Prezident Miloš Zeman do Číny v době vládní krize letět nemusel, uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Dvě stě podnikatelů mohlo letět i tak a misi mohl vést ministr průmyslu," řekl.

Prezident republiky by měl podle Bělobrádka respektovat ústavu. Pokud bude vládní krize trvat dlouho, je připraven se připojit k ústavní žalobě, kterou zvažují senátoři. K jejímu podání však nestačí pouze hlasy tří pětin senátorů, potřeba jsou také tři pětiny poslanců.

"Řešení situace je jediné možné a ústavní – prezident odvolá člena vlády na návrh premiéra. Trvám na tom z ústavních principů. Nenavrhl jsem odvolání pana Andreje Babiše, nebylo to rozhodnutí ČSSD a KDU-ČSL, ale bylo to rozhodnutí premiéra. A ať si o tom myslím, co chci, ať s tím souhlasím či nesouhlasím, tak v této situaci je jediné možné řešení dodržovat ústavu. Je to zodpovědnost premiéra," uvedl Bělobrádek.

Za odvolání Babiše demonstrovaly ve středu v několika městech tisíce lidí, zaznívaly i výzvy, aby Zeman odstoupil. Prezident ve čtvrtek oznámil, že se úřadu rozhodně nevzdá, a připomněl, že už zažil víc demonstrací proti sobě a všechny protesty časem vymizely.

"Stejně tak se nebude za měsíc nebo dva mluvit ani o těchto demonstracích," řekl.