Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) podává demisi. O své rezignaci informovala v úterý večer ve vysílání České televize, odpoledne přitom na tiskové konferenci oznámila, že sice na své pozici nelpí, ale že demisi nepodá. "Nechci být záminkou pro Andreje Babiše, aby ukazoval prstem na ministerstvo pod mým vedením," řekla ministryně. Dodala, že nechce, aby ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) neodváděl pozornost od jiných problémů.

Demisi podala k 31. květnu, což je poslední den, kdy má senát projednávat kariérní řád. "Je to poslední věc, kterou dlužím školství a nechci, aby touto situací bylo poškozeno školství," dodala. Řekla, že se o demisi rozhodla sama a informovala o ní předsedu ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotku. Kdo by měl Valachovou na postu ministra školství nahradit zatím není jasné. "O tom jsme se s panem předsedou nebavili," řekla. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poděkoval Valachové za odpovědné rozhodnutí, které je v zájmu slušné politické kultury. Zároveň řekl, že si nemyslí, že by Kateřina Valachová měla odejít z kandidátky ČSSD. "Její rozhodnutí je součástí politické slušnosti v České republice. Je to odvážné rozhodnutí a dokázala přijmout politickou odpovědnost. To u mnohých politiků nevidíme," dodal Sobotka.

Prezident Miloš Zeman se s ministryní setká po svém příletu z Číny, sdělil jeho mluvčí. Z návštěvy se vrátí 18. května.

"To co se stalo není v mé odpovědnosti. Nemohu reagovat na osobní selhání některých státních zaměstnanců. Přesto se domnívám, že nemá smysl, aby tato situace byla zneužívána v politických půtkách v předvolební situaci," vyjádřila se ministryně Valachová ke vztahu své demise ke kauze rozdělování dotací okolo Fotbalové asociace ČR.

Policie ve středu ráno provedla razii v budovách Fotbalové asociace ČR (FAČR), ministerstva školství, pražského magistrátu či fotbalového Jablonce. Jak později potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová i ministryně Valachová, zásah se týkal rozdělování státních dotací ve sportu. Ve vazbě poté skončil šéf FAČR Miroslav Pelta a bývalá náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová. Ti jsou spolu se Zdeňkem Břízou, někdejším podřízeným Kratochvílové, obviněni z toho, že měli ovlivňovat přidělování dotací do sportu. Každoročně je přiděluje ministerstvo školství. Čtvrtým obviněným je FAČR jako právnická osoba.

Babiš: Je to trapná výmluva

"To je trapná výmluva paní ministryně Valachové. Ona ještě v 16 hodin tvrdila, ze nehodlá odstoupit, protože za korupční skandál ve svém resortu nenese politickou odpovědnost a to přes to, že její kamarádka a náměstkyně sedí ve vazbě a blízký přítel pana premiéra Karel Březina je do cele kauzy zapleten taky. Ten Březina, který byl v minulosti odsouzen za podvod. Na resortu školství byla korupce a to je ten pravý důvod jejího odstoupení. Klika ODS a ČSSD pravděpodobně netransparentně rozhodovala o investičních dotacích do sportu," vyjádřil se předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.