Martin Veselovský z DVTV získal ve středu večer další Novinářskou cenu - v hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti pro něj hlasovalo 3247 lidí, většina nominovaných přitom získala jen několik stovek hlasů. Vyhrál rozhovor, který Veselovský vedl s Jiřím Ovčáčkem. Uspěl rovněž spolupracovník Aktuálně.cz Jan Moláček, kterému porota udělila cenu za nejlepší komentář v kategorii psané žurnalistiky.

U Veselovského porota ocenila profesionální přístup a způsob, jakým zvládl nepříjemnou konfliktní situaci.

"Nepodlehl manipulaci a tlaku, který na něj Jiří Ovčáček vyvíjel, nenechal se vyvést z míry, profesionálním způsobem kladl otázky se zásadním společenským dopadem na společnost, která je tímto člověkem, nesoucím obrovskou zodpovědnost za pokřivení pravd, rozdělována," zdůvodňuje nominaci porota.

U Moláčka zase vyzdvihla jeho schopnost uchopit složitá a náročná témata a srozumitelně a jednoduše je popsat: "Jednoduchý a srozumitelný jazyk je výsledkem píle a soustředěnosti. V době, kdy diskutujeme problém odtrženosti liberální elity od většiny občanů, se jedná o důležitou schopnost."

Na druhém místě v hlasování o Česko-slovenskou cenu veřejnosti skončil Ján Benčík ze slovenského Denníku N s 1717 hlasy, mezi desítkou nominovaných byl i Ondřej Kundra z Respektu za svůj článek "Kdo tu píše pro Putina" o ruské propagandě v Česku.

Kromě obou vítězů získali novináři spojení s vydavatelstvím Economia i několik nominací: U Davida Klimeše ještě jako komentátora Hospodářských novin porota "ocenila poctivou rešeršní práci a velký záběr témat, kterým se věnuje, od politických, ekonomických až po hodnotové. Texty jsou trpělivě vybudované a mají silnou analytickou stránku."

DVTV mělo šanci odnést si cenu i za online žurnalistiku - nominováni byli Filip Horký, Jan Pospíšil, Tomáš Svoboda a Filip Vích za "Vítání Dalajlamy v Praze".

"Téma ignorované velkými médii, avšak společensky důležité přinesl tým DVTV s relativně jednoduchým technickým vybavením, které však umožňuje velký dosah. Za zmínku stojí i četnost sdílení a reakcí na příspěvek," zdůvodnila porota nominaci.

V kategorii Nejlepší rozhovor získala nominaci Kateřina Šafaříková z Respektu za rozhovor "Všichni vyprskli smíchy", který vedla s Robertem Goebbelsem - mužem, který vymyslel Schengen.

"Autorka si k rozhovoru vybrala zajímavého člověka, který byl u vzniku Schengenu. V současném politickém a společenském klimatu je navíc téma otevřenosti a evropské spolupráce zásadní. Rozhovor ukazuje, jak je Evropská unie lidským výtvorem a odhaluje to, jakým způsobem pracuje," hodnotí rozhovor porota.

V soutěži Novinářská cena 2016, kterou pořádá Nadace Open Society Fund Praha ve spolupráci s Ashoka Česká republika, Konrad-Adenauer-Stiftung, NEWTON Media a.s., Syndikát novinářů České republiky a Velvyslanectví Spojených států amerických, soupeřilo 254 příspěvků z celostátních i regionálních médií. Každou žánrovou kategorii hodnotila samostatná porota složená z osobností akademické, mediální a neziskové sféry.

Slavnostní vyhlášení všech vítězů se uskutečnilo ve středu večer u příležitosti Mezinárodního dne svobody tisku.