• Policie ráno provedla razii v budovách Fotbalové asociace ČR (FAČR), ministerstva školství, pražského magistrátu či fotbalového Jablonce.

• Razie se týká rozdělování státních dotací. Potvrdila to Bradáčová i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která nařídila resortu plnou součinnost.

• Zadržen byl předseda FAČR Miroslav PeltaMiroslav Jansta, předseda České unie sportu, Simona Kratochvílová, náměstkyně ministryně školství s gescí pro sport, šéf sportovního odboru na ministerstvu Zdeněk Bříza, zastupitel Karel Březina či ředitelka odboru sportu a volného času Soňa Fáberová.

• Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že bylo zahájeno trestní stíhání tří fyzických a jedné právnické osoby.

• Podle informací redakce jsou mezi obviněnými Jansta a Kratochvílová. Podle České televize je ve hře i vazba pro minimálně jednoho člověka. Pelta obviněn ani vyslýchán podle svého právníka nebyl.

• Pelta je prý zadržen proto, aby pomáhal při domovních prohlídkách. Prohlídky budou trvat do večerních nebo až ranních hodin.

• Kauza může zkomplikovat situaci v českém fotbale - v červnu se bude volit šéf asociace a všeobecně se počítalo s hladkým vítězstvím Miroslava Pelty.

• Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) prohlásila, že pokud je Karel Březina (ČSSD) jakkoliv zapojen do kauzy, bude požadovat jeho odstoupení a vysvětlení situace od koaličních partnerů ze sociální demokracie.

• Ministr vnitra Milan Chovanec řekl, že žádné podrobnější informace nemá. Podle něj je nutné počkat na státní zastupitelství.

• Z dotačních fondů ministerstva míří do sportu kolem deseti miliard korun ročně. Fotbal si z toho přijde na zhruba 560 milionů.

• Aktuálně nejsou v plánu žádná oficiální vystoupení účastníků kauzy.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
14:20
Policie zasahovala na místech po celé republice

Pojďme si nejprve zrekapitulovat, co se doposud stalo. Policie v úterý v noci a ve středu ráno zasahovala hned na několika místech spojených s českým sportem. Konkrétně na Strahově, kde sídlí fotbalová asociace, na pražském magistrátu, ministerstvu školství i v Jablonci, který vlastní šéf FAČR Miroslav Pelta.

14:24
Mezi zadrženými jsou sociální demokrat Březina či šéf České unie sportu Jansta

Vedle zátahu na ústředí fotbalové asociace a ministerstvu školství se ve středu policisté objevili i na pražském magistrátu. Zadržen měl být zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu Soňa Fáberová, uvedl server iRozhlas. Podle Seznam Zpráv policisté zadrželi i advokáta Miroslava Janstu, který je šéfem České unie sportu (ČUS) a České basketbalové federace.

14:34
Policisté pravděpodobně zasahují kvůli rekonstrukci stadionu Přátelství

Zásah se s nejvyšší pravděpodobností týká osmdesátimilionové rekonstrukce stadionu Přátelství, sportoviště na pražském Strahově, které se otevřelo na začátku loňského prosince. Kvůli rekonstrukci v roce 2014 pražský magistrát, Janstova ČUS a Peltova fotbalová asociace směnily na Strahově pozemky a stavby.

14:38
Zadržený Pelta

Při zásahu v sídle fotbalové asociace na pražském Strahově policisté zadrželi jejího šéfa Miroslava Peltu. „Pan předseda je v budově, probíhá šetření. Je po boku (svého advokáta) pana Šeráka. Další informace nemáme,“ řekl mluvčí Michal Jurman. Důvod zadržení neuvedl, v nejbližší době ho má sdělit Peltův právník.

LB 3937

14:40
Zásah probíhal i ve fotbalovém Jablonci

Jedním z míst, kde policie zasahovala, byl i fotbalový Jablonec. Policie podle mluvčího Štěpána Hanuše zapečetila několik kanceláří, nikdo do nich nesmí a policisté před nimi stále hlídkují. Kolem stadionu byl však dopoledne klid a policejnímu zásahu nic nenasvědčovalo. "Co mám informace, tak vyslýchán nikdo nebyl. Zda si něco odvezli, nevím," dodal mluvčí klubu.

14:41
Důvody stíhání se liší

Stíhání se týká trestných činů zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku, uvedla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Důvody stíhání podle ní nejsou u všech osob stejné.

14:42
Peltův advokát zastupoval i Limberského. Výslech potrvá do noci

Na Strahově se aktuálně napjatě čeká, jak dopadne výslech Miroslava Pelty. Ten se podle nejnovějšího vyjádření jeho advokáta protáhne do nočních hodin. Jeho advokát Bronislav Šerák, který zastupoval třeba Davida Limberského (v kauze bouračky na Smíchově) nebo aktéry kauzy tzv. "cinklých sázek" (Halama, Jablonský), už novinářům slíbil, že po něm před novináře přestoupí.

14:46
Březina neměl podle předsedy klubu pirátů na ministerstvu školství co dělat

"Opakovaně jsme upozorňovali, že není dobrý nápad dávat Karla Březinu, který byl pravomocně odsouzen za podvod, na ministerstvo školství. Březina v minulosti neodstoupil ze zastupitelstva, ani když byl pravomocně odsouzen za podvod. Nyní už je situace opravdu neudržitelná a vyzýváme ho k okamžité rezignaci na funkci zastupitele hl. m. Prahy a všechny další funkce," říká předseda klubu pirátů Jakub Michálek.

14:58
Vedení FAČR poskytlo vyjádření k současné situaci

K věci se pouhých šest hodin po zveřejnění kauzy vyjádřilo i vedení FAČR:
"Vedení Fotbalové asociace ČR potvrzuje, že v budově asociace byl proveden zásah policie. Ze strany asociace se policii dostává maximální součinnosti. V současné době poskytuje výpověď předseda asociace Miroslav Pelta. Prohlašujeme, že FAČR bude nadále dodržovat zákony ČR a ctít presumpci neviny do vyřešení této kauzy," píše se v kratičké noticce na webu asociace.

15:02
Z dotací mělo fotbalu letos přijít o 235 milionů korun více než před dvěma lety

Rozsáhlá akce se podle serveru Aktuálně.cz týká přerozdělení dotací ze strany ministerstva školství pro rok 2017. Letos má do fotbalu jít 526 milionů, ještě před dvěma lety to bylo pouze 291 milionů.

15:03
Ministryně školství Valachová potvrdila propojení zátahu s rozdělováním dotací

To, že se razie týkala možného nezákonného rozdělování dotací, potvrdila šéfka ministerstva školství Kateřina Valachová (ČSSD). "Nařídila jsem resortu plnou součinnost ve všech složkách a pověřila jsem státního tajemníka, aby byl plně k dispozici. Akce policie se týká sportovních dotací a samozřejmě mám zájem na plném prošetření věci. Více informací bohužel nemohu sdělovat s ohledem na probíhající vyšetřování," prohlásila šéfka resortu.

Kateřina Valachová

15:27
Situace zajímá i zahraniční média

O kauze již ze zámoří informovala i globální sportovní kabelová a satelitní televizní stanice ESPN na svých webových stránkách či francouzský L'ÉQUIPE v krátkém webovém článku.

15:47
Luděk Mádl: Razie připomíná úder na kmotry

 

15:52
Ve hře je vazba minimálně pro jednoho člověka

Podle České televize je ve hře návrh vazby minimálně pro jednoho člověka. Záležet ale bude na tom, nakolik bude při výslechu spolupracovat s vyšetřovateli, a také na rozhodnutí soudu.

16:00
Co dosud víme?
 • Policie ráno provedla razii v budovách Fotbalové asociace ČR (FAČR), ministerstva školství, pražského magistrátu či fotbalového Jablonce.
 • Zadržen byl předseda FAČR Miroslav Pelta, Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, Simona Kratochvílová, náměstkyně ministryně školství s gescí pro sport, či Karel Březina.
 • Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že bylo zahájeno trestní stíhání tří fyzických a jedné právnické osoby.
 • Podle informací redakce jsou mezi obviněnými Jansta a Kratochvílová. Podle České televize je ve hře i vazba pro minimálně jednoho člověka.
 • Policie zadržené vyslýchá. Podle Peltova právníka se výslech protáhne do nočních hodin.
 • Razie se týká rozdělování státních dotací. Potvrdila to Bradáčová i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která nařídila resortu plnou součinnost.
 • Z dotačních fondů ministerstva míří do fotbalu částka kolem 630 milionů korun.
16:16
Dotace pro kluby byly přidělovány v rozporu s pravidly, kontrola sportovního úseku letos nefungovala

Při hledání důvodů, proč policie akci spustila, se začalo spekulovat také o dotacích směřujících do 22 fotbalových klubů, které měly být údajně přiděleny v rozporu s příslušnými pravidly. Zajímavé je, že ministerstvo školství v uplynulém roce zrušilo sekci kontroly pro sportovní úsek.

16:23
S Peltou se počítalo na miliardu procent, v českém fotbale teď nastane chaos, říká fotbalový expert Mádl

"V českém fotbale nastane chaos, bavíme se skoro o 630 milionech korun, které by měly jít od státu do pokladny fotbalové asociace. Bude zajímavé sledovat, jestli Pelta bude v červnu za této situace kandidovat na šéfa českého fotbalu, počítalo se s ním na miliardu procent," říká fotbalový expert Luděk Mádl.

16:34
Situaci komplikuje i blížící se sněm valné hromady FAČR

Pokud bude na dosavadního předsedu FAČR Miroslava Peltu uvalena vazba, výrazně se komplikuje situace před volební valnou hromadou asociace, která se koná 2. června a uzávěrka přihlášek na jednotlivé pozice je 12. května.

16:39
Babiš: Je zvláštní, že nyní zadrželi blízkého přítele Sobotky

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že je zvláštní, že byl den po oznámené demisi vlády zadržen blízký přítel a spolupracovník premiéra Bohuslava Sobotky Karel Březina (ČSSD). Bližší informace o zásahu ale prý Babiš nemá.

16:51
Česká televize: Akce byla dlouho plánovaná
16:53
Krnáčová: Pokud je Březina mezi obviněnými, ať odstoupí

"Zatím nemám téměř žádné informace, ale pokud se prokáže, že pan Březina figuruje mezi obviněnými nebo je jakkoliv do kauzy zapojen, očekávám jeho okamžité odstoupení a budu požadovat velmi důkladné vysvětlení od kolegů ze sociální demokracie," uvedla na adresu obviněného pražského zastupitele ČSSD Karla Březiny primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

17:52
V budově FAČR stále probíhají prohlídky, podle Peltova advokáta se možná protáhnou až do ranních hodin

První informace k aktuálnímu dění poskytl Bronislav Šerák, právní zástupce Miroslava Pelty. "V budově FAČR nyní probíhají prohlídky nebytových prostor. Na základě sdělení policie předpokládáme, že budou probíhat do večerních, možná až do ranních hodin. Následně přijdou na řadu výslechy jednotlivých osob," popisuje Šerák.

17:55
Pelta nebyl obviněn, ani vyslýchán. S policií spolupracuje

Policie podle Šeráka hledá podklady týkající se dotačních programů MŠMT vůči fotbalovému svazu a dalším sportovním svazům. Předseda FAČR Pelta prý zatím nebyl ani obviněn, ani vyslechnut. "Je zadržen proto, aby se účastnil domovních prohlídek nebytových prostor, to je celý důvod. Pan Pelta s policií spolupracuje, označuje, které doklady by mohly být ty, které policisté hledají."

17:59
Chovanec podrobnější informace nemá

"Já o tom nic nevím," řekl o dnešní razii ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj je nutné vyčkat, než podrobnější informace zveřejní státní zastupitelství.

19:31
Razie mě nepřekvapila, říká bývalá předsedkyně odvolací a revizní komise FAČR Haidnlová

Bývalou předsedkyni odvolací a revizní komise Fotbalové asociace ČR Markétu Haindlovou dnešní policejní razie v sídle FAČR nepřekvapila. "Fotbalové prostředí má dlouhodobě špatnou pověst a osobně bych takovou akci čekala dřív. Spíš mě překvapuje, že to trvalo tak dlouho. Čekala jsem, kdy nastane politická vůle pro takový krok," řekla v rozhovoru pro Rádio Impuls.

22:13
Online reportáž končí

Online reportáž končí. Vývoji  kauzy se budeme věnovat i v následujících dnech.

Děkujeme za pozornost a přejeme hezký zbytek večera.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

 • Veškerý obsah HN.cz
 • Možnost kdykoliv zrušit
 • Odemykejte obsah pro přátele
 • Ukládejte si články na později
 • Všechny články v audioverzi + playlist