• V úterý premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že vláda podá demisi kvůli kauze korunových dluhopisů ministra financí Andreje Babiše.
  • Podle prezidentova mluvčího Sobotka přinese demisi na Hrad ve čtvrtek 4. května v 15:15. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ale uvedl, že se tak stane zřejmě později.
  • Většina koaličních politiků se shoduje, že odmítají předčasné volby i úřednickou vládu.
  • Strany dosavadní koalice zatím ale nejsou jednotné, jak budou dát postupovat.
  • Lidovci navrhují, aby vláda nadále pokračovala, ale bez premiéra Sobotky a ministra Babiše.
  • Velké slovo může mít prezident republiky, který nemusí demisi premiéra přijmout, nebo naopak po jejím přijetí má volnou ruku v tom, koho jmenuje premiérem po něm.
  • Na Hrad ve středu dorazil Andrej Babiš. Zeman podle něj Sobotkovu demisi přijme. Na schůzce se Zemanem byl i první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Ve čtvrtek se Zeman chystá sejít s vicepremiérem a předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem.
  • Zeman se shodl s Chovancem, že úřednická vláda není dobré řešení.
  • Ve středu večer jednalo grémium ČSSD. To podrželo Sobotku. Chtělo by udržet současnou koalici, musela by ale být bez Babiše.
demise vlády. co bude dál? čtěte speciál HN

velkahra2

Čtěte zde

Pražský hrad vládní krizi dosud nekomentoval, podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka bude Zemanův postup oznámen "v pravý čas". Zeman uložil svým analytickým týmům, aby se demisí vlády zabývaly. 

Den po ohlášení demise se také sešla vláda. Sobotka s partnery chtěl mluvit především o tom, co ho k podání demise vedlo. Premiér krok zdůvodnil tím, že pokud by Babiše pouze odvolal z funkce, šéfovi hnutí ANO by to do voleb umožnilo hrát roli mučedníka.

Demise celé vlády by měla umožnit stávající koalici jednat o dalším pokračování, jehož podmínkou je ale podle Sobotky změna na pozici ministra financí. 

Na brífinku po jednání vlády ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že lidovci preferují současný kabinet bez Sobotky a Babiše. KDU-ČSL ani sociální demokraté nechtějí krizi řešit předčasnými volbami, ODS to považuje za nejlepší východisko.

Podle Babiše by bylo nejlepším řešením, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb. Ministři z hnutí ANO demisi nechtějí a odmítají vlastní odchod.

Živě: Vyjádření Milana Chovance po setkání s prezidentem Zemanem

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:56
KDU-ČSL je připravena na dokončení mandátu v demisi i na jiné varianty

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek řekl, že jeho strana je připravena dokončit mandát vlády v demisi i jednat o jiných variantách. Předčasné volby by nepovažoval za nejlepší řešení.

"Důležité je, jak rozhodne prezident republiky. Je to v jeho rukou. Pro nás je důležité, že jsme připraveni nějak dokončit náš mandát, třeba i v demisi, a jsme připraveni jednat i o jakýchkoliv jiných variantách," řekl Bělobrádek. Lidovci podle něj budou respektovat jakékoliv Zemanovo rozhodnutí.

"Je to situace, do které jsme se dostali kvůli situaci ministra financí," řekl Bělobrádek.

10:01
Můj šéf dělá svou práci dobře, Sobotka problém vyřešil tak, že utekl, tvrdí ministr Pelikán

Nevidím důvod, proč by Babiš odcházel, je to nejlepší ministr financí, všechno je to uměle vytvořené, čím méně změn na ministerstvech proběhne, tím lépe, říká ministr spravedlnosti za ANO Robert Pelikán k demisi vlády.

10:09
Inzerát Babiše ve středečních novinách

Většina největších českých deníků dnes vydala celostránkový inzerát hnutí ANO, který reaguje na rozhodnutí Sobotky podat demisi. Je na něm Babiš s ústy přelepenými lepicí páskou a velkým nápisem PROČ? V Blesku a Deníku se text inzerátu liší, chybí v něm jména podnikatele Zdeňka Bakaly a právníka Radka Pokorného.

10:11
Slovenský tisk reaguje na demisi

Za překvapivé či nejhorší možné řešení označily dnes některé slovenské listy Sobotkovo rozhodnutí. Deníky se ale neshodly v názoru, zda demise Sobotky nakonec pomůže jeho ČSSD.

"Sobotka se vmanévroval do pasti, ve které měl jen špatná řešení, a on neomylně vybral to nejhorší. Demise celé vlády je premiérův pokus dostat se z pasti tak, aby z toho před parlamentními volbami něco vytloukl. Bude to vydávat za principiální řešení a dělat mučedníka ze sebe. Je však nepravděpodobné, že o tom dokáže přesvědčit voliče," napsal například Denník N.

Deník Pravda za pravděpodobnou označil možnost, že demise nevýraznému Sobotkovi a upadající ČSSD pod jeho vedením topící se loď nezachrání.

10:14
Bookmakeři: Babiš má nakročeno stát se předsedou vlády

Ačkoliv to ještě včera navečer vypadalo, že staronovým premiérem zůstane i přes podanou demisi vlády s kurzem 2 : 1 Bohuslav Sobotka, je předseda ČSSD v důsledku aktuálního vývoje nyní již na druhém místě (kurz 3,3 : 1).

Sázkaři se totiž výrazně přiklánějí k variantě, že vládu na pár měsíců do podzimních parlamentních voleb povede největší Sobotkův rival Andrej Babiš s kurzem 2,70 : 1. Na pomyslném třetím stupínku mezi možnými šéfy vlády je s kurzem 4 : 1 Pavel Bělobrádek. Předsedou vlády se zcela jistě nestane nikdo ze Zemanových oblíbenců - Miroslav Kalousek i Petr Fiala mají oba shodně kurz 100 : 1.

10:21
Německý deník Bild vyhlásil Sobotku poraženým dne

Nejčtenější německý deník Bild označil Sobotku na své titulní straně za poraženého dne. Počínání Sobotky, který v úterý oznámil demisi vlády, má za taktizování.

"Český ministerský předseda Bohuslav Sobotka (45) oznámil šest měsíců před volbami odstoupení vlády. Důvod: temné obchody jeho ministra financí Andreje Babiše," uvádí Bild v krátké poznámce, kterou doprovodil fotkou českého premiéra.

10:23
Podle Birkeho (ČSSD) jsou předčasné volby nesmysl

"Pro nás je samozřejmě prioritní, aby ta vláda byla dál s premiérem Sobotkou. Samozřejmě bez Andreje Babiše, protože ta vláda padla kvůli němu. To je člověk, který má zásadní bordel v penězích, honí tady každého hospodského kvůli jedné účtence a tváří se, že je vše v pořádku. S tímto člověkem se nedá vládnout," prohlásil Jan Birke (ČSSD).


Podle Birkeho jsou předčasné volby nesmysl a to, že by úřednická vláda získala podporu sněmovny, si neumí představit. "Navíc těžko shánět někoho, kdo by si na pět měsíců šel do vlády sednout," dodal.

10:26
Rozhovor s Birkem a Sklenákem

Videorozhovor s Romanem Sklenákem a Janem Birkem po jednání špiček ČSSD.

10:28
Reakce Romana Sklenáka z ČSSD

Roman Sklenák (ČSSD): "Předpokládám, že návrhy, na kterých se shodla vláda, budou koaliční poslanci i nadále podporovat. Zítra máme jednání organizačního výboru, na kterém se doufám na tomto dohodneme. Ty priority, které jsme měli dodnes, budou i nadále."

10:29
Proč jde za prezidentem první Chovanec, a ne Sobotka?
10:38
Petr Fiala z ODS se vyjádří k situaci

 

10:47
Neshody politiků nesmí paralyzovat zemi, píše Herman
10:48
Užší vedení ČSSD nechce vládní krizi řešit předčasnými volbami

Užší vedení ČSSD si představit, že by současný kabinet vládl až do voleb v demisi. Považuje ale za nepřijatelné, aby byl Babiš nadále v kabinetu se souhlasem sociální demokracie. Novinářům to dnes po jednání grémia strany řekli předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák a místopředseda strany Jan Birke. Sklenák také uvedl, že demise vlády byla jednou z variant řešení situace, o kterých vedení strany vědělo předem.

"Shodli jsem se na tom, že varianta předčasných voleb není zdaleka optimální řešení. Že by bylo lépe, aby tu byla vláda a volby se uskutečnily v řádném termínu," řekl Sklenák. Zdůraznil, že Sobotkovo úterní oznámení demise vlády platí. Sobotka svůj krok zdůvodnil tím, že Babiš nedokázal vysvětlit své majetkové poměry ani obchodní transakce.

10:49
Kdy kdo přijde na Hrad?
10:50
Demisi Sobotka podle zdrojů redakce podá až v půlce května

Podle některých zdrojů redakce Sobotka na jednání vlády prohlásil, že demisi podá až v polovině května. "Takto to předestřel na jednání vlády," řekl zdroj. V úterý přitom premiér hovořil už o tomto týdnu.

10:59
Řešením krize nebudou předčasné volby ani úřednická vláda, říká Štěch

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) při setkání s předsedou bavorské vlády Horstem Seehoferem, který se o vývoj situace v ČR zajímal, uvedl, že řešením krize nebudou předčasné volby ani úřednická vláda. Rozhodnutí nicméně podle Štěcha bude záležet na dohodě předsedů největších politických stran a na prezidentu republiky.

"Není pravděpodobné, že by v červenci byly předčasné volby. V letních měsících by to nebylo moudré zejména s ohledem na volební účast. A také nevěřím, že by řešením byla úřednická vláda," uvedl Štěch.

11:01
Bloomberg k Sobotkovu rozhodnutí

Podle článku zveřejněného na serveru Bloomberg je Sobotkova snaha podlomit nohy Babišovi položením vlády hazardem, který by se mohl zvrtnout a přihrát Babišovi kontrolu nad příští vládou.

Nestabilita je "charakteristickým rysem politiky v této členské zemi Evropské unie, která byla v posledních deseti letech svědkem vzestupů a pádů šesti kabinetů", píše Bloomberg.

11:04
Fiala k vládní krizi
11:05
ODS chce předčasné volby

"Je potřeba přistoupit co nejdříve k předčasným volbám," řekl předseda ODS Petr Fiala. Sněmovna se podle něj může rozpustit koncem července a začátek září je rozumný termín pro předčasné volby. "Znamená to zkrácení agonie zhruba o třetinu," dodal.

"Pokud se sněmovna rozhodne, že se rozpustí, Zeman to bude muset respektovat," řekl. Podle ODS jsou předčasné volby jediným rozumným řešením.

11:18
Jedno z řešení by bylo pokračování vlády bez Babiše a Sobotky, řekl Bělobrádek

Bělobrádek: "Jedno z řešení je, že by vláda mohla pokračovat v tom původním půdorysu bez Sobotky a Babiše. Tato varianta zazněla na jednání vlády." 

"Koaliční rada bude zřejmě příští týden," oznámil také.

11:27
Demise bude možná odložena kvůli nejasnostem kolem Babišova majetku

Sobotka podle Bělobrádka ostatním ministrům na dnešním jednání řekl, že demisi kvůli nejasnostem kolem majetku a transakcí šéfa hnutí ANO Babiše podá do poloviny května. V úterý hovořil o tom, že prezidentovi Miloši Zemanovi demisi předá tento týden. Ani dodržení původního termínu však podle Bělobrádka dnešní Sobotkovo vyjádření nevylučuje.

11:37
Lidovci preferují vládu bez Babiše a Sobotky

"V příštích dnech by chtěl podat demisi prezidentovi, ale datum účinnosti by mohlo být až v polovině v května," řekl Jurečka z KDU-ČSL po jednání vlády. Lidovci by preferovali stabilní vládu do parlamentních voleb bez Babiše a Sobotky.

11:42
Účinnost demise by mohla být až v polovině května

Demisi Sobotka podle Jurečky plánuje podat v příštích dnech, datum účinnosti by mohlo být až v polovině května.

11:43
ČSSD o variantě vlády bez Babiše a Sobotky slyšela poprvé

ČSSD prý o variantě vlády bez Babiše a Sobotky na brífinku po jednání vlády neslyšela, řekl ministr za sociální demokraty Chvojka. 

11:45
Brabec z hnutí ANO

"Demisi celé vlády považujeme za zbytečný a přestřelený krok. Varianta pokračování kabinetu bez Sobotky a Babiše je jedna z více možností, o kterých bude jednat koaliční rada. Souhlasím s panem ministrem Jurečkou v tom, že si země zaslouží stabilitu a že do voleb potřebujeme vládu, která bude skutečně vládnout, ne jen udržovat," řekl po jednání vlády ministr Richard Brabec. Samotné jednání vlády podle něj bylo korektní a věcné

11:51
Kalouskovi se nelíbí, že rozhodnutí nyní stojí na Zemanovi
12:10
Sobotka místo řešení přinesl hlavu celé vlády na stříbrném podnose, s ANO bych nevládl, tvrdí Kupka z ODS

Reakce Bohuslava Sobotky je obtížně srozumitelná, vláda to dotáhla až k demisi, udělá-li tento krok premiér, musí mít záložní řešení, pro mě to jsou dřívější volby, říká místopředseda ODS Martin Kupka.

12:13
Odchod Babiše nepreferujeme, ale budeme o tom jednat, řekl Brabec

"Je to varianta, kterou nepreferujeme. Ale bude se o ní jednat v následujících dnech," zmírnil ranní rozhodné ne odchodu Andreje Babiše z vlády po jednání kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec. Možnost, že vláda bude pokračovat ve stávajícím složení bez Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše, zazněla na koaliční radě.

12:17
Předčasné volby jsou v zájmu ČR, píše předseda ODS
12:22
Podle expertů nyní Babiš může dál mluvit o tom, jak mu tradiční strany házejí klacky pod nohy

Hnutí ANO se podařilo zasadit překvapivé sdělení Sobotky o demisi vlády do komunikační linky, kterou předkládá svým voličům od nástupu do vlády. Řekl to předseda Institutu politického marketingu Karel Komínek.

Lídr hnutí ANO Babiš tak může dál mluvit o tom, jak mu tradiční politické strany hází klacky pod nohy. Sociální demokracie nevyužila šok, který vyvolalo prohlášení premiéra a zdá se, že komunikační strategii teprve hledá, dodal nezávislý konzultant pro politický marketing Martin Joachymstál.

Hnutí ANO podle něj vybudovalo svou komunikaci s voliči na tom, že v jeho čele stojí člověk, který má dost peněz a mohl by si je v klidu užívat - místo toho však vstoupil do politiky. "Postavil si značku člověka, který se v podstatě obětoval pro Českou republiku a proti němu jsou tradiční politické strany, o kterých on tvrdí, že mu budou neustále házet klacky pod nohy," shrnul Komínek.

12:41
Předčasné volby o prázdninách nejsou dobrou volbou, říká Tejc

Předčasné volby v období letních prázdnin nejsou podle poslance Jeronýma Tejce (ČSSD) dobrou volbou. Za čtyři roky by se muselo volit ve stejný čas. Tejc na jarním sjezdu strany neúspěšně kandidoval na prvního místopředsedu ČSSD.

"Je otázkou, proč jsme se vůbec dostali do situace, kdy každé řešení bylo špatné, a jestli jsme se tam jako sociální demokraté museli dostat," uvedl Tejc. Podle něj ČSSD volila mezi "nárazem do zdi" a řešeními, která nepřináší příliš dobrého.

12:45
Komentátor HN Petr Honzejk: Blíží se konec Sobotky jako lídra ČSSD? Nastoupí Zaorálek?

Komentátor HN Petr Honzejk: Vypadá to, že se vývoj kloní k vládě bez Babiše i bez Sobotky. Patrně je to přijatelné pro obě strany, ale víc získá ANO. Babiš si podrží vliv na ministerstvo financí, takže není pravděpodobné, že by daňová správa došla k závěru, že se dopouštěl v souvislosti s korunovými dluhopisy něčeho nekalého. Zároveň si Babiš uvolní ruce pro kampaň. Pro ČSSD pak nastane otázka, kdo ji vlastně povede do voleb. Jeden by si až vzpomněl na scénář z roku 2010, kdy ODS před volbami odstavila Mirka Topolánka, který už pro ni představoval spíše zátěž, a nastoupil Petr Nečas. Takže kdo to bude v ČSSD? Lubomír Zaorálek, který působil jako skutečný lídr už na brněnském sjezdu? 

13:02
Vývoj vztahů Sobotky a Babiše

Od koaliční smlouvy přes Čapí hnízdo po korunové dluhopisy. Vývoj vztahů mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a Andrejem Babišem (ANO) byl provázen neustálými konflikty. Podívejte se na časovou osu vlády v grafice.

13:03
Reakce prezidentského kandidáta
13:06
Komentátor HN Petr Honzejk
13:11
Hamáček zrušil kvůli vládní krizi cestu do Irska a do Kanady

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) zrušil kvůli nynější vládní krizi plánovanou cestu do Irska a do Kanady, která se měla uskutečnit příští týden. Hamáček měl vést delegaci, v níž měli být i zástupci dalších sněmovních frakcí.

13:12
Babiš pokračoval v krasojízdě po Královéhradeckém kraji i po vládní demisi

Rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky podat demisi zastihlo Andreje Babiše v Rychnově nad Kněžnou. Do Královéhradeckého kraje přijel, aby diskutoval s občany či zaměstnanci podniků. Ani po Sobotkově vystoupení, které jej stejně jako většinu ostatních překvapilo, ale cestu nepřerušil. Po debatě pozval hosty na pivo. Čtěte zde. 

 

13:34
Faltýnek z ANO: Sobotka dehonestoval činnost vlády

Faltýnek z hnutí ANO: "Nespatřujeme v tom žádnou krizi. Preferujeme variantu, aby vláda dokončila mandát v demisi. Je potřeba ho dotáhnout a splnit, co jsme slíbili voličům. Je to rozhodnutí premiéra, on vytvořil pseudokauzu, kdy premiér říká občanům, že Babiš spáchal daňové podvody. On takovými prohlášeními rozpoutal takzvanou krizi. My jsme to vyhodnotili tak, že tímto krokem dehonestoval činnost vlády a on by měl odstoupit."

Hnutí ANO se setká po schůzi Andreje Babiše s prezidentem. "Základní linie je jasná: chceme dotáhnout mandát vlády," řekl Faltýnek. 

13:46
Sobotka podá demisi 4. května
13:58
Nejpravděpodobnější je, že vláda dovládne v demisi, řekl Dolejš z KSČM

Jiří Dolejš z KSČM: "Nejpravděpodobnější řešení je, že vládna dovládne v demisi. Předčasné volby by musela schválit sněmovna a tam to nevypadá na ústavní většinu. Vládní a sněmovní provoz by neměl být narušen, ale bojím se, že bude. My jsme ale připraveni pracovat, chceme dohlasovat alespoň zákony, které jsou na stole."

14:38
Rozhovor s Babišem

Redaktoři HN připravují velký rozhovor s Andrejem Babišem.

IMG 3139

14:50
Vedení ČSSD je na Sobotku rozzlobené

Japonský ministr zahraničních věcí Fumio Kišida sministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem natiskové konferenci uspořádané 8. ledna v Praze.I když špičky ČSSD na veřejnosti podporují svého předsedu a premiéra Bohuslava Sobotku, ve skutečnosti jsou na něj mnozí nahněvaní. Nelíbí se jim, jaké zvolil řešení, a že o svém rozhodnutí podat demisi vlády nikoho dopředu neinformoval. Jednou z variant dalšího vývoje je to, že sociální demokraté navrhnou jako nového kandidáta na premiéra Lubomíra Zaorálka nebo Milana Chovance.

15:00
Kalousek: Jsme pro předčasné volby

"Je zřejmé, že opravdovou změnu mohou přinést pouze volby, ideální by byly předčasné volby do konce června. Nejsme si v tuto chvíli jisti, zda je technicky možné je uspořádat, pokud ano, jsme jednoznačně pro," uvedl Kalousek.

15:05
Babiš dorazil na Hrad

Babiš je na Hradě, čeká se na výsledek schůzky. Další dorazí Milan Chovanec.

15:07
Honzejk: Zeman nebude respektovat sněmovnu

"Spoléhat na to, že bude Zeman respektovat rozložení sil ve sněmovně, je naivní. To, že by pověřil sestavením vlády Andreje Babiše, také nepředpokládám," říká komentátor HN Petr Honzejk pro ČT.

15:30
Přenos z Hradu

 

16:17
Babiš vystoupí po jednání se Zemanem

Jednání Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem zřejmě skončilo. Čeká se na jeho vyjádření pro novináře.

16:21
Na Hrad dorazil i Milan Chovanec
16:28
Babišova schůzka skončila

"Nevidím žádný důvod, proč by měla vláda rezignovat. Vyvolává to jen neklid, lidé to nechápou. Nevím, jestli to má souvislost s dnešním zásahem policie," říká Babiš.

16:29
Zeman Sobotkovu demisi podle Babiše přijme

CR ZEMAN ANO VLADA BABIS KOALICE 211 1"Post premiéra bych nepřijmul, je to nesmysl. Musím sestavit rozpočet a neměl bych na to čas," řekl Babiš. "Pokud jsem to dobře pochopil, tak prezident Sobotkovu demisi přijme," uvedl Babiš.

16:33
Hrad zatím mlčí, co bude dělat

"Informoval jsem prezidenta Zemana, že k demisi nevidíme důvod, nerozumíme tomu, prezident to vzal na vědomí. Nijak to nekomentoval. Nepověřil mě sestavením vlády, respektujeme výsledek volby, ČSSD má mít premiéra, " řekl Babiš.

"Prezident vůbec nenaznačil, jak bude dál postupovat," dodal Babiš.

16:36
Babiš: Zaorálek alespoň komunikuje

"Pana Zaorálka jsem v souvislosti s premiérským postem zmínil proto, že s ním komunikuji," říká Babiš. To se dle něj o Sobotkovi říct nedá.

16:48
Předčasné volby nemají smysl

S vypsáním předčasných voleb Babiš nesouhlasí a podle něj tento názor sdílí i Zeman.

16:51
Vláda bude jednat příští týden

"Pan premiér svolal koaliční radu na 10. května, takže v rámci koalice budeme vyjednávat, jestli se domluvíme na nové formě té kvazi nové vlády," řekl Babiš. Zopakoval však svůj názor, že demise vlády není potřeba.

17:01
Hamáček svolá schůzi

Nově zvolený předseda sněmovny Jan HamáčekPředseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) svolal kvůli vládní krizi na čtvrteční dopoledne schůzku s předsedy poslaneckých klubů. Chce s nimi mluvit o aktuální situaci a prioritách pro nadcházející schůzi sněmovny.

17:05
Bělobrádek: Pro nás je přijatelných variant několik

Pavel Bělobrádek byl na schůzce se Zemanem domluven už několik dní. "Já jsem chtěl informovat prezidenta o koalici se Starosty. To, že to vyšlo takhle, to je náhoda. Aspoň zítra zabijeme dvě mouchy jednou radou," řekl Bělobrádek.

"Já na jednání nepůjdu s konkrétní představou, vše je v rukou pana prezidenta. Pro nás je těch variant přijatelných několik", dodal Bělobrádek.

17:29
Sobotka svou další roli ve vládě nekomentuje

Koaliční jednání příští týden podle premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky ukáže, zda je možné pokračovat v projektu současné vládní spolupráce ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL. Svou další roli ve vládě a ČSSD na tiskové konferenci po setkání s bavorským premiérem Horstem Seehoferem ale nekomentoval.

17:35
Chovanec brzy promluví

Ministr vnitra Milan Chovanec promluví zanedlouho k novinářům po svém setkání s prezidentem.

17:44
Zeman bude konat rychle, řekl Chovanec

"Sociální demokracie nepreferuje úřednickou vládu. Zeman prý bude konat rychle v zájmu republiky," řekl Milan Chovanec. Zeman prý souhlasil s tím, že úřednická vláda není vhodná.

Ministr vnitra Chovanec také obvinil Andreje Babiše, že svá média využíval k destrukci Sobotkovy vlády. Chovanec se vyhnul odpovědi na otázku, zda o demisi vlády věděl dopředu.

17:46
Chovanec stojí za Sobotkou

"Problém není v demisi Sobotky, ale v Babišovi, který neodpovídá na naše otázky," uvedl Chovanec. "Sobotka navštíví zítra prezidenta, kde budou jednat o dalším postupu," řekl Chovanec. Podle Chovance není v současnosti představitelné pokračování vlády s Babišem.

17:53
Chovanec: Sobotka rezignaci nenabídl

Chovanec nepotvrdil informaci, že Sobotka nabídl straně rezignaci na post předsedy strany. Podle ministra vnitra pouze ráno řekl, že na své funkci nelpí.

"Jsem 1. místopředseda, a pokud se Bohuslav Sobotka rozhodne odstoupit z vedení ČSSD, jsem připraven stranu krátkodobě vést," dodal Chovanec.

18:21
Špičky ČSSD chtějí vládnout v demisi a jedině se Sobotkou

 

18:41
Koalice bude o další formě spolupráce či jiném řešení situace jednat příští středu

"Pan premiér svolal koaliční radu na 10. května, takže v rámci koalice budeme vyjednávat, jestli se domluvíme na nové formě té kvazi nové vlády," řekl předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Bohuslava Sobotky jednání ukáže, zda je možné v současné koalici pokračovat.

20:42
Grémium ČSSD začalo

Grémium ČSSD jedná od půl deváté. Radí se, jak bude dál postupovat ve vládní krizi. Mluví se i o tom, že Sobotka rezignuje na svůj post předsedy strany.

20:53
Špičky ČSSD se opět sešly. Probírají vládní krizi

V sídle ČSSD se ve středu už podruhé schází nejužší vedení strany. Poprvé se grémium vidělo ráno. Teď chtějí nejvyšší představitelé sociálních demokratů probrat události, které se ve vládní krizi za celý den udály. Na první schůzce premiér šéfům koaliční ANO Andreji Babišovi a lidovců Pavlu Bělobrádkovi oficiálně oznámil, že hodlá podat demisi vlády. Poté následovalo jednání celého kabinetu. Odpoledne se na Pražském hradě sešel s Milošem Zemanem nejprve Andrej Babiš, poté i první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Od rána zevnitř ČSSD zaznívají hlasy nespokojenosti nad postupem, který šéf strany Bohuslav Sobotka zvolil.

20:54
Poslední dorazil Chovanec, bude referovat o dnešních hovorech se Zemanem

Špičky ČSSD už jsou kompletní, jako poslední dorazil do Lidového domu ministr vnitra Milan Chovanec. Kolem čekajících novinářů ale pouze prošel bez komentáře. Odpoledne na Pražském hradě po jednání s prezidentem Milošem Zemanem ale řekl, že na grémiu přednese, o čem s hlavou státu mluvili.

21:01
Porada vedení ČSSD potrvá minimálně do půlnoci

Jednání se podle očekávání protáhne. První odhady, kdy by se měla konat tisková konference, je půlnoc.

21:20
Tisková konference proběhne v půl deváté

Oproti původním předpokladům skončilo jednání grémia ČSSD nečekaně rychle. Tiskovou konferenci ohlásili už na půl desátou.

21:28
Šéf senátu Štěch odjel ze sjezdu dříve a vyslovil podporu Sobotkovi

Z Lidového domu ještě před oficiálním zahájením grémia odjel šéf senátu Milan Štěch. Co zatím v debatách zaznělo, komentovat nechtěl. Pouze stručně řekl, že předseda Bohuslav Sobotka má nadále jeho podporu.

21:36
Začíná tisková konference za účasti celého politického grémia ČSSD.
21:36
Premiér Sobotka k pádu vlády: Nemohl jsem tolerovat situaci kolem Babišových afér

Sociální demokracie podle premiéra Bohuslava Sobotky držela tři roky koaliční vládu pohromadě. "Sociální demokracie učiní patřičné kroky, aby situaci vyřešila," řekl Sobotka. "Jako předseda vlády jsem nemohl tolerovat situaci, kdy několik měsíců běží veřejná debata o minulosti Andreje Babiše. Ten ani po výzvě poslanecké situace nedokázal situaci objasnit."

21:40
Sobotka: Pokud bude koalice nadále pokračovat, musí to být bez Babiše

"Pokud ČSSD usiluje o udržení stávajícího koaličního půdorysu, je pro ni nepřípustné, aby v ní nadále působil Andrej Babiš. O tomto postoji budu zítra informovat prezidenta republiky," řekl dále Sobotka. "Koalice se ve středu sejde, aby řešila, zda je i nadále schopná fungovat.

21:42
Babiš lže, hříme Sobotka. Odkazuje na uniklé nahrávky

"Dnes se ukázalo, že Andrej Babiš ve věci manipulace se svými médii lhal," tvrdí premiér Sobotka. "Ať si spoluobčané onu nahrávku, která Babiše ze lži usvědčuje, pokud na to mají žaludek, pustí." Premiér odkazuje na dnes zveřejněné nahrávky, na kterých má ministr financí a předseda hnutí ANO domlouvat s redaktorem vydavatelství Mafra očerňování svých politických oponentů. Pravost nahrávek zatím nebyla potvrzena.

21:46
Sobotka je dále připraven jednat jako premiér. Za krizi vnímá osobní zodpovědnost

"Já osobně cítím osobní zodpovědnost za to, abychom tuto krizi vyřešili. Jsem připraven jednat a dosáhnout kompromisu, pokud se ptáte o to, kdo dál povede vládu jako premiér," reagoval na dotaz, zda je připravený vzdát se postu předsedy vlády Bohuslav Sobotka.

21:53
ČSSD ve vládní krizi Sobotku podporuje

"Stojíme za svým předsedou a za svým premiérem," řekl ministr vnitra Milan Chovanec.

21:54
Chovanec: Andrej Babiš je problém, který vyřešíme

"Je tady problém Andreje Babiše, který vyřešíme. Za svým předsedou si stojíme," prohlásil na tiskové konferenci ministr vnitra Milan Chovanec. "Podmínka je jediná - aby Babiš buď nejasnosti vysvětlil, nebo se zachoval jako chlap a odešel."

21:59
Záznam z tiskové konference vedení ČSSD

Celý záznam z tiskové konference vedení ČSSD k probíhající vládní krizi můžete sledovat ZDE.

22:01
Mimořádné jednání grémia skončilo. Demisi Sobotka zítra předá Zemanovi

Zítra odpoledne zamíří Bohuslav Sobotka na Pražský hrad, kde do rukou prezidenta Miloše Zemana oficiálně předá demisi své vlády. Začít platit by ale měla až od 17. května, kdy se prezident spolu s delegací několika ministrů vrátí z týdenní návštěvy Číny. Jednání grémia ČSSD v sídle strany skončilo.

23:06
Sobotka možná demisi zítra nepředá

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve čtvrtek zřejmě ještě nepředá do rukou prezidenta Miloše Zemana demisi vlády. Místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek dnes večer prohlásil, že Sobotka prezidenta bude informovat o tom, že je připraven podat demisi v polovině května poté, co se Zeman vrátí z návštěvy Číny.

"Pokud vím, tak zítra (ve čtvrtek) premiér navštíví prezidenta a informuje ho o tom, že je připraven zhruba v polovině května tu demisi podat," řekl Zaorálek v pořadu České televize Události, komentáře. Za absurdní a předčasné označil úvahy, že by právě on mohl nahradit Sobotku v čele obměněného kabinetu.

Hrad dnes přitom oficiálně avizoval, že ve čtvrtek očekává předání demise. "Prezident republiky Miloš Zeman přijme ve čtvrtek dne 4. května 2017 v 15:15 hodin na Pražském hradě předsedu vlády České republiky Bohuslava Sobotku. Předseda vlády předá do rukou prezidenta republiky demisi," uvedla prezidentská kancelář na svém webu. Zeman ani jeho nejbližší spolupracovníci dosud aktuální dění na politické scéně nekomentovali.

23:09
Online reportáž končí

Dnešní online reportáž končí. Vývoj událostí budeme sledovat i v následujících dnech. Analýzy komentáře a rozhovor s Andrejem Babišem si přečtete zítra v Hospodářských novinách nebo na ihned.cz.

Děkujeme za pozornost

Živě: Vyjádření Andreje Babiše po setkání s prezidentem Zemanem

Živě: Vyjádření Milana Chovance po setkání s prezidentem Zemanem