Premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že kvůli kauzám ministra financí Andreje Babiše podá do konce týdne demisi. V nejbližších dnech chce o svém rozhodnutí informovat koaliční partnery a prezidenta Miloše Zemana.
- V březnu poslanci oficiálně požádali Babiše, aby vysvětlil své příjmy a kauzu s korunovými dluhopisy.
- Babiš měl odpovědět do konce dubna, nakonec poslal dopis. Ten ale premiérovi nestačil.
- 2. května po půl druhé vystoupil Sobotka před novináři a ohlásil svou demisi.
- Takový krok téměř nikdo nečekal. Premiér zaskočil opozici i straníky.
- Babiš byl právě na návštěvě Rychnovska, sám čekal, že ho premiér odvolá.
- Sobotka své rozhodnutí položit celou vládu zdůvodnil tím, že nechce udělat z Babiše mučedníka.
- Od opozice i koaličních partnerů sklidil kritiku. Byl to dle nich tah malého kluka.
- Sobotka svým rozhodnutím předal další rozhodování prezidentovi.
- Miloš Zeman zatím mlčí, ale je prakticky jen na něm, kam se bude vládní krize ubírat.
- Může si například jmenovat svou vládu nebo udělat premiéra z Babiše.
- Babiš ale už takovou možnost zamítl, dle něj by mohl být premiér třeba ministr zahraničních věci Lubomír Zaorálek.
- V úterý večer se šéf ANO nechal slyšet, že ideálním řešením by bylo, kdyby vládu opustil pouze Sobotka, který podle něj kazí práci ostatních ministrů.
- ANO se na úterním jednání také shodlo, že z koaličního kabinetu odcházet nebude a Babiš nehodlá ani rezignovat na svůj post ministra financí.
Vláda končí, co bude dál? Scénáře dalšího vývoje, role Miloše Zemana, analýza dění v ČSSD, historie afér Andreje Babiše, komentáře, analýzy.
Vše najdete ve středečních Hospodářských novinách.
On-line reportáž
Po příchodu hovoří o úspěších své vlády. Zmiňuje vývoj ekonomiky, nezaměstnanosti či boj s daňovými úniky.
"Není jasné, zda Babiš nešidil stát na daních. Není jasné, jak přišel ke svému majetku," řekl Sobotka. Za čtyři měsíce nedokázal Babiš dle premiéra vůbec nic vysvětlit. Naopak přišlo ještě více otázek. Babiš kolem sebe prý jen kope a uráží kolegy ve vládě.
Podle premiéra je nepřijatelné, aby ministr financí nedokázal prokázat, kde se vzal jeho majetek. "Zejména pokud je členem vlády, která na boji s úniky staví svůj program," uvedl Sobotka. Není možné, aby šla vláda po malých podnikatelích, když se daním vyhýbá miliardář.
"Ministr financí za těchto podmínek nemůže být členem mé vlády. Ministři byli dříve odvoláváni na základě mnohem menších prohřešků," řekl Sobotka.
"Pokud odvolám Babiše, postaví se do pozice mučedníka. Za běžné situace by bylo odvolání ministra financí možné, v současnosti to není možné," uvedl Sobotka. Sobotka se proto rozhodl podat demisi.
Sobotka s prezidentem ještě svou demisi nediskutoval. Sobotka také upřesnil, že demise premiéra znamená i konec celé vlády. Tu podá do konce týdne.
"Premiér nemá vůli ani sílu bojovat za něco, co deklaruje," říká pro ČT Miroslav Kalousek. Podle předsedy TOP 09 tak jen předal řešení problému prezidentovi republiky.
Babiš o demisi ještě neví, obědvá v hotelu Havel na náměstí v Rychnově nad Kněžnou, třeba se zástupcem místního gymnázia.
Současná vláda bude fungovat do té doby, než bude jmenována nová vláda. Prakticky je tak vše na prezidentu Zemanovi. Podobnou situaci už Zeman zažil na začátku svého mandátu, kdy jmenoval úřednickou vládu Jiřího Rusnoka.
Je tak teoreticky možné, že prezident ještě jmenuje svou vlastní vládu.
Oznámení premiéra Bohuslava Sobotky nyní ponecháme bez komentáře. Postup prezidenta republiky bude oznámen v pravý čas.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) May 2, 2017
Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška to premiér "prostě vzdal".
ANO si nyní zjišťuje možnosti dalšího vývoje – jaké by byly formy vládnutí, podmínky úřednické vlády, otázky předčasných voleb i to, co by mohl prezident v tuto chvíli udělat. Ministr financí Andrej Babiš stále obědvá.
Tato vláda měla málo pozitiv, ale jedním z nich byla stabilita. Premiér a vicepr. teď svým chováním uvrhnou zemi před volbami do nestability
— Petr Gazdík (@petrgazdik) May 2, 2017
Komunisté předpokládají, že současná vláda dovládne v demisi až do sněmovních voleb, které budou na podzim.
Andrej Babiš prozatím nevydal žádné prohlášení k rozhodnutí Bohuslava Sobotky. Podle prvních informací by měl vystoupit v 15:00.
Podle předsedy Senátu Milana Štěcha premiér překvapil nejen politiky, ale i politology. Konec vlády s ním ale prý Sobotka nekonzultoval, řekl pro ČT.
Ministr financí Andrej Babiš takové rozhodnutí premiéra zřejmě neočekával. Ještě před hodinou před studenty žertoval o svém odvolání. "Nikdy jsem neletěl speciálem a asi ani nepoletím, když budu odvolaný," řekl.
Premiér Bohuslav Sobotka nevylučuje možnost vypsání předčasných voleb do sněmovny po demisi své vlády.
"Já jsem diskutoval tu současnou situaci v sociální demokracii, je to mé rozhodnutí jako předsedy vlády a já jako předseda vlády reaguju na situaci, která nastala s místopředsedou vlády a ministrem financí," odpověděl Sobotka na dotaz, jestli rozhodnutí podat demisi projednal s členy ČSSD.
Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera demise vlády trhy příliš nerozhoupe. Pražská burza v současnosti odepisuje jen 0,4 procenta.
Vzhledem k již blízkému termínu voleb by nemělo být dnešní rozhodnutí B. Sobotky pro trhy významná nejistota
— Jakub.Seidler (@JakubSeidler) May 2, 2017
Situaci okomentoval i europoslanec Jiří Pospíšil.
Kabaretní závěr současné koalice: po 3,5 roku B. Sobotka zjistil, kdo je A. Babiš. Nastoupí měsíce nestability. A přijde Rusnok II.?
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) May 2, 2017
Demise vlády? Absurdní divadlo na pokračování. Socialisticko-populistická vláda neměla vůbec vzniknout.
— ODS (@ODScz) May 2, 2017
Hradní kancléř Vratislav Mynář: "Pane prezident už se vyjádřil prostřednictvím pana Ovčáčka, že to nebudeme komentovat. Čekáme na další vývoj. Domluvená schůzka s Babišem není vyvolána dnešním prohlášením pana premiéra. S panem premiérem ani sekretariátem neproběhlo zatím žádné jednání."
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) kvůli demisi vlády odešel z Žofínského fóra k zemědělství kvůli jednání s Bohuslavem Sobotkou. Blíže tento krok nekomentoval. Před odchodem konstatoval, že pro české zemědělství byl rok 2016 jeden z rekordních. Ekonomický výsledek českého zemědělství byl 129 milionů korun, jedná se o druhý nejlepší rok v historii.
Babiš poté, co Sobotka oznámil demisi vlády. Šéf hnutí ANO je právě na návštěvě v Rychnově nad Kněžnou.
"Krize vlády je uměle vyvolaná křečí pana premiére Sobotky a ČSSD, která už neví, co dalšího má před volbami udělat. Premiér Sobotka se chce ministra Babiše za každou cenu zbavit, aby se dostal do vedení ministerstva financí," komentoval demisi vlády Jaroslav Faltýnek, místopředseda hnutí ANO.
"To je fakt velké překvapení, nerozumím tomu. Tímhle činem pan premiér ničí jednu z nejúspěšnějších vlád po revoluci," řekl Babiš.
"Já musím znovu odmítnout tu jeho (Sobotkovu) rétoriku, že jsem něco nevysvětlil. Já jsem jasně vysvětlil… Já chápu, že pan premiér nikdy nikdy nepodnikal, on tomu nerozumí tomu dopisu, který jsem poslal v pátek," reagoval Babiš.
Ministra obrany Martina Stropnického (ANO) zastihla zpráva o demisi vlády v letadle do USA, kam odletěl na pracovní schůzku. "Důvody k takovému velkému gestu nevidím. Zdá se mi to jako součást volebních rejů, které patrně plynou z tlaků, pod kterými ČSSD kvůli nízkým preferencím je. Byla by škoda, kdyby toto měli platit naši občané, to se mi zdá jako hazard. Za mě je to demonstrativní, ne skutečné řešení."
"Úřednická vláda pět a půl měsíce před volbami je přece nesmysl, nechápu, kdo by mohl řídit ty resorty a jak by je mohli řídit," myslí si Babiš. Nejlepším řešením by podle vicepremiéra Andreje Babiše bylo, aby vláda dovládla v demisi do řádných parlamentních voleb.
Podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše by měly být dopady vládní krize na trhy jen krátkodobé. "Na české koruně to ale může vystrašit část sázkařů na její zisky a vést k uzavírání spekulativních. Zvlášť pokud ČNB současně na svém čtvrtečním zasedání naznačí, že nehodlá nijak spěchat se zvyšováním úroků, může se koruna dostat do defenzivy a zkusit znovu testovat hladinu 27,00 korun za euro," řekl Bureš.
"Oznámení o demisi Sobotkovy vlády s trhy bezprostředně prakticky nehnulo. Investoři Sobotkův krok vnímají jako prázdné politické gesto v rámci předvolební přetahované," uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Investoři tedy budou podle Kovandy číst Sobotkův krok jakožto politicky motivovaný čin, jenž nemá potenciál ohrozit solidní výkon ekonomiky, nejnižší míru nezaměstnanosti v EU ani čtvrté nejzdravější veřejné finance v EU.
Podle analytičky Raiffeisenbank Moniky Junicke by trhy na demisi vlády nijak výrazně reagovat neměly. "Krátce po oznámení demise česká koruna oslabila, ale během chvilky zpět zkorigovala a obchoduje se za cenu okolo 26,90 koruny za euro," uvedla Junicke.
Demise vlády hatí plán @CNB_cz získat zákonnou metlu na hypotéky už letos. Nyní má ČNB jen doporučení. https://t.co/qles9JtLoa @Hospodarky
— Leoš Rousek (@LeoRousek) May 2, 2017
Koruna je vůči politice imunní. Po oznámení o demisi dokonce lehce posílila.
"Nerozumím tomu, pan premiér mě ještě včera (v pondělí) vyzýval, abych se zachoval jako chlap, a on se zachoval jako zbabělec," řekl Babiš.
"Teď je věc v rukou prezidenta republiky a my jsme připraveni k jednání. Půl roku před řádnými volbami by ty předčasné volby byly komplikace, ale vyloučené to určitě není," řekl viceprmiér Pavel Bělobrádek.
"Nevím, z jakého důvodu premiér rozhoduje, že dává rezignaci vlády. Vláda mohla fungovat dál," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kabinet byl podle něho stabilní.
"Pan premiér to bohužel řeší tak, že říká: Neumím to řešit, utíkám a nechávám řešení na prezidentovi republiky," uvedl Kalousek.
Hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler: ČNB se kvůli pádu vlády nedočká rozšíření pravomocí. Krotit hypoteční trh tak bude muset svými doporučeními a případným zvýšením proticyklické rezervy.
O ohlášené demisi české vlády informují světová média. Dnešní oznámení premiéra Bohuslava Sobotky zaznamenaly nejdříve tiskové agentury v čele s anglofonními AP a Reuters a také francouzskou AFP či německou DPA. Píší o něm i Financial Times.
Zpráva o demisi české vlády neunikla ani pozornosti oficiální čínské tiskové agentury Nová Čína.
Czech prime minister resigns after dispute with finance minister https://t.co/qvAHFq5C0L
— Financial Times (@FinancialTimes) May 2, 2017
"Podávat demisi vlády těsně před volbami je jako demonstrativně vyskakovat ze stojícího vlaku," řekl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.
Předseda jihočeské ČSSD Jiří Zimola označil demisi vlády za správný postup. Premiér a šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka se podle něj při řešení krize kolem majetku a transakcí ministra financí Andreje Babiše (ANO) zachoval sice nečekaně, ale chlapsky.
"Nám je tento krok líto a moc mu nerozumíme," řekl po jednání s ministry za ANO šéf poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek. ANO se chce radit s předsedou Babišem v úterý večer.
Komentář Erika Taberyho: Pro Sobotku teď budou klíčové následující hodiny a dny: jak už to u takových momentů bývá, nejdůležitější je, jaká se jim na začátku vtiskne interpretace. A to zrovna není jeho nejsilnější stránka. Každopádně by teď měl všude vysvětlovat, proč se rozhodl k tak radikálnímu kroku.
"Pan premiér si vzal jako rukojmí tuto zemi, aby ukázal ramena," myslí si o kroku Bohuslava Sobotky ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Místopředseda KSČM Josef Skála uvedl, že Sobotka utekl před odpovědností jako malý kluk. "Je to i zoufalý úprk před pádem voličských preferencí. Teatrální rozhořčení nad podrazy okrádajícími daňové poplatníky ho nespasí," poznamenal.
Jeden vládu destabilizoval měsíce, druhému na to stačila jedna tiskovka, ani jedna varianta není naší vlasti ku prospěchu.
— Marian Jurečka (@MJureka) May 2, 2017
Podáním demise vlády se pomyslný míček politické hry přesune do rukou prezidenta. Miloš Zeman má poměrně široký manévrovací prostor. Může si jmenovat svou vládu nebo udělat premiéra z Babiše.
"Něco jsme udělali v té vládě, ale teď to pan šéf trochu podělal," řekl Andrej Babiš na debatě s občany v Týništi nad Orlicí v Královéhradeckém kraji. "Byl jsem ve vládě, jsem ještě – možná… nevím," není si jistý vicepremiér.
Otázkou je, jestli se Sobotkovi jeho razance vyplatí. První velké riziko se jmenuje Miloš Zeman. Za současné situace, kdy premiér podá demisi, je prezident na tahu. Koho jmenuje premiérem? V minulosti už Zeman dokázal, že dokáže být ústavně, řekněme, velmi kreativní. Sobotku nemá rád, bude chtít pomoci Andreji Babišovi. Má Sobotka na to, aby ho v partii přehrál?
"Pokud pan premiér (Sobotka) chce dát demisi, tak nechť dá, nechť ČSSD nominuje nějakého nového předsedu vlády, nevím, pana Zaorálka, a my jsme připraveni jednat, aby ta vláda dovládla," řekl Babiš.
Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip byl dnes na Hradě na setkání s prezidentem Milošem Zemanem. "Jak znám prezidenta republiky, tak si myslím, že si pozve ty hlavní hráče jak jednotlivě, tak společně. Už jsme zažili jednu takovou situaci, kdy tam společně seděli Milan Chovanec a Andrej Babiš, takže nemyslím si, že se tomu pan premiér a pan vicepremiér vyhnou," myslí si Filip.
Předsednictvo Strany zelených vyzvalo prezidenta Miloše Zemana, aby demisi vlády přijal.
"Bohuslav Sobotka chce půl roku před volbami zastavit vládu, která se přitom chlubí růstem ekonomiky i mezd včetně té minimální, nízkou nezaměstnaností a tak dále. Jenže Babišovo ANO má v posledním průzkumu náskok 20 procentních bodů. Něco se - ze Sobotkova pohledu - muselo stát. A tak převrhl stůl," píše ve svém komentáři Jan Lipold.
Vláda končí, co bude dál? Scénáře dalšího vývoje, role Miloše Zemana, analýza dění v ČSSD, historie afér Andreje Babiše, komentáře, analýzy.
Vše najdete ve středečních Hospodářských novinách.
"Je to radikální krok. Neočekávala jsem ho. Je to právo předsedy vlády. Složitosti situace plně rozumím. Jinak pracuji dále ve prospěch škol, učitelů a dětí," řekla ministryně školství Kateřina Valachová.
Už za hodinu začíná speciální vysílání DVTV Fora, které se bude zabývat demisí vlády. Hostem pořadu bude ministr spravedlnosti Robert Pelikán, senátor za ČSSD František Bublan, místopředseda ODS Martin Kupka, novinář Erik Tabery a politolog Lukáš Jelínek.
Za velmi svérázný a odvážný krok označil kroky premiéra poslanec a vlivný sociální demokrat Jaroslav Foldyna. "Zda v pozitivním či negativním smyslu, to poznáme, zdali ty kroky dva, tři, čtyři budou směřovat k tomu, že se zlepší pozice sociální demokracie a obecně demokracie v Česku," řekl.
Podle Roberta Pelikána měl Bohuslav Sobotka požadovat vysvětlení po Andreji Babišově ještě předtím, než s ním šel do vlády. "To se najednou probudil a zjistil, že vedle něj sedí někdo, kdo měl Agrofert?" diví se ministr.
Podle informací Respektu se premiér Bohuslav Sobotka původně snažil o odvolání Andreje Babiše. Na setkání s Milošem Zemanem na ČVUT mu ale prezident oznámil, že na tento krok nepřistoupí. Sobotka se poté, co prezidenta nepřesvědčil, rozhodl pro demisi vlády.
O Sobotkově rozhodnutí podat demisi vlády informují i zahraniční média. Na svém Twitteru zprávu zveřejnil například americký deník The New York Times.
Czech prime minister, unable to work with the finance minister, offers to quit https://t.co/LC3k79jvVk pic.twitter.com/xd3U5o6uel
— New York Times World (@nytimesworld) 2. května 2017
Andrej Babiš nestojí o post premiéra a odmítl by ho. "Nepřijal bych to. Já jsem ministr financí a mám práci na ministerstvu financí," řekl České televizi.
Mluvčí prezidenta na Twitteru popřel informaci Respektu, že by spolu Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka jednali o odvolání Andreje Babiše.
Stejně je zábavné sledovat, jak je @AndrejBabis vyplesklý, že @SlavekSobotka odmítl disciplinovaně zemřít v koutě, jak mu to naplánoval.
— Petr Honzejk (@PetrHonzejk) 2. května 2017
K demisi vlády se vyjádřil také bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, kritizoval nedostatečnou komunikaci vedení ČSSD.
"Uvažoval jsem, že bych odešel, ale kolegové z hnutí mě přesvědčili, že je to špatně," řekl Andrej Babiš v České televizi. Na svou funkci tak rezignovat nehodlá.
Podle Babiše vláda s největší pravděpodobností dovládne v demisi, řekl to v České televizi.
"Nemám radost, že se rozhodujícím hráčem nyní stal prezident Zeman," řekl v ČT Miroslav Kalousek.
Pokud by chtěla Poslanecká sněmovna svým rozpuštěním vyvolat předčasné volby, musely by proběhnout do 19. července. Ústava totiž nedovoluje konat předčasné volby 3 měsíce před řádně vypsaným termínem.
"Pohoršuji se jako člověk, politik, občan… a nechápu to ani jako politolog. Pokud mám člena vlády, který nesplňuje určitá kritéria, tak ho zkusím odvolat, a ne podávat demisi Jediné možné je domluvit se na předčasných volbách. Tato agónie nemůže pokračovat," komentoval krok premiéra v České televizi předseda ODS Petr Fiala. Podle něj jsou řešením předčasné volby.
Nejen prezident, ale také premiér je novátor, řekl ve vysílání ČT komentátor Jindřich Šídlo o překvapivém kroku přesedy vlády.
On-line reportáž z dění kolem demise vlády pro dnešek končí. Podrobnou analýzu dění v české politice přinese zítřejší vydání Hospodářských novin. Přejeme všem dobrou noc.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist