Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) by měl podle předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) kvůli kauze korunových dluhopisů sám opustit vládu. Pokud by v kabinetu zůstali ostatní ministři za ANO, nebyl by to důvod k vypovězení koaliční smlouvy, řekl Hamáček v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce.

Babiš již dříve rezignovat na vládní funkce odmítl, stejně jako své pochybení kolem nákupu korunových dluhopisů společnosti Agrofert, kterou vlastnil. Celou záležitost pokládá za organizovanou kampaň vůči své osobě.

"Pan ministr financí by sám měl uznat, že ten problém je tak velký, že už nesnese odkladu a vyžaduje řešení, a měl by odstoupit. To si myslím, že by bylo nejčistší a nejideálnější," uvedl Hamáček. Připomněl v této souvislosti rezignace ministra kultury Jiřího Bessera (TOP 09) kvůli nepřiznanému bytu a ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) kvůli "odkloněným" milionům.

"Stále to vnímám jako problém jednoho ministra. Prostě ho dohnala jeho minulost," uvedl Hamáček. Pokud nestáhne ANO po případném odchodu Babiše z vlády své ostatní ministry, což Babiš vyloučil, k vypovězení koaliční smlouvy podle Hamáčka není důvod. Kromě Babiše má ANO ve vládě ještě dalších pět ministrů.

Hamáček podobně jako jeho předchůdkyně v čele sněmovny Miroslava Němcová (ODS) uvedl, že ho neuspokojilo vysvětlení, které Babiš ve věci dluhopisů a svých majetkových poměrů zaslal sněmovně. Pokládá jej za politické. Němcová formu vysvětlení označila za "naprosto truchlivou".

Sněmovna by podle Němcové měla vyzvat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k odvolání Babiše. Hamáček to ale pokládá za předčasné. "Odvolání je na rozhodnutí předsedy vlády. Nechal bych premiéra, jak se k věci postaví," uvedl.

Sobotka se chce k záležitosti vyjádřit příští týden po prostudování Babišova dopisu sněmovně. Konat chce i sám Babiš, na středu si domluvil schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, který ministry jmenuje a odvolává na návrh premiéra.

Podle Sklenáka by se kauzou měla zabývat koaliční rada

Vysvětlení nákupu korunových dluhopisů, které ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš poslal sněmovně, je podle předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka neuspokojivé a pro ČSSD nepřijatelné. Záležitostí by se měla zabývat koaliční rada a nabídnout řešení, uvedl Sklenák v neděli v pořadu Partie televize Prima.

"Aby nás pan ministr Babiš přesvědčil, že všechny jeho operace byly legální a v pořádku, abychom řekli: 'Jasně, tak takhle to bylo a můžeme jít dál', to v tom jeho vyjádření chybí," uvedl Sklenák. Babiš v dopise sněmovně naopak tvrdí, že všechny jeho transakce s Agrofertem, který do února vlastnil, jsou legální. Nákup dluhopisů Agrofertu za zhruba 1,5 miliardy byl podle vicepremiéra zákonný i mravný.

Sklenák se s tím neztotožnil. "Já mám pocit, že dnes už je téměř jisté, že ta operace s korunovými dluhopisy skutečně měla sloužit k tomu, aby získal nezdaněný zisk z Agrofertu," uvedl. S odkazem na Babišovu exnáměstkyni Simonu Hornochovou uvedl, že Babišův způsob nákupu dluhopisů byl v podstatě zneužitím práva.