Českem v pátek zmítaly rozmary dubnového počasí. Husté sněžení a mokrý a těžký sníh zapříčinily vyhlášení kalamitního stavu v části Jihočeského kraje. V regionu byly uzavřeny některé železniční trati a bez elektřiny zůstávají desítky domácností. Dopravní kalamita kvůli hustému sněžení byla v Jeseníkách, sníh komplikoval dopravu v Krkonoších, Orlických horách, na Šumavě a na Vysočině. Na severu Moravy a ve Slezsku po vydatných deštích stoupaly hladiny řek, Bečva na Přerovsku dosáhla vpodvečer třetího povodňového stupně, tedy stavu ohrožení.

Jihočeská policie vyhlásila kalamitu na silnicích brzy nad ránem na Prachaticku, Českokrumlovsku a jihu Českobudějovicka. "Museli jsme zastavit provoz, protože je to neprůjezdné kvůli popadaným stromům a vyšší vrstvě sněhu, která leží na komunikacích," řekl brzy ráno mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

Stromy padaly i na některé šumavské železniční trati, někde se doprava zastavila kvůli hrozbě pádu stromů. Na některé tratě po poledni vyjely vlaky sníženou rychlostí.

Bez elektřiny se v jižních Čechách ráno ocitlo téměř 20 000 domácností. Nejvíc poruch měli energetici hlášeno na Českokrumlovsku a Prachaticku. Během dne se energetikům podařilo většinu poruch na vedení opravit, takže večer zůstávaly bez proudu už jen desítky domácností, hlavně ve Světlíku na Českokrumlovsku. Distribuční společnost E.ON věří, že do sobotního rána budou všechna obytná místa opět připojena k elektřině, řekl její mluvčí Vladimír Vácha.

Sněžení ztěžovalo dopravu také v Jeseníkách. Na Jesenicku a Šumpersku od noci napadlo zhruba deset centimetrů sněhu. Na některé cesty navíc spadly stromy a řidiči museli počítat i se závějemi. O sněhové kalamitě mluvili policisté i na Bruntálsku. Kolem poledne přestalo sněžit a cesty se podařilo zprůjezdnit.

Na Vysočině nemohly ráno kvůli novému sněhu vyjet kamiony a autobusy na některé úseky, největší problémy působil sníh na Jihlavsku a na Žďársku. Při dopravních nehodách byli zraněni tři lidé. Hasiči na Vysočině zasahovali na víc než 30 místech, nejvíc spadlých stromů odklízeli na Pelhřimovsku a Havlíčkobrodsku. Sníh působil řidičům problémy v horských oblastech Královéhradeckého, Pardubického a Plzeňského kraje.

V Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji stoupaly po nočním vytrvalém dešti hladiny řek. Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, byl přes den vyhlášen na Polančici v Ostravě a vpodvečer ho dosáhla také Bečva v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. Podle hasičů se na některých místech řeka rozlila z koryta. Hladina Bečvy však již po 20:00 pomalu přestala stoupat. Na řece Moravě je naopak situace stabilizovaná.

Během noci mají podle Českého hydrometeorologického ústavu srážky slábnout a ustávat. Hladiny horních toků dosáhly podle ústavu nejvyššího bodu ve většině případů už odpoledne. Střední a dolní toky mají kulminovat v noci na sobotu. Na Moravě ve Strážnici na Hodonínsku bude v sobotu dopoledne pravděpodobně překročen třetí povodňový stupeň, oznámili meteorologové.

V noci podle meteorologů pršelo nebo sněžilo na většině území, na jihu Čech spadlo až 20 litrů srážek na metr čtvereční a na severozápadě Moravy až 35 litrů. Meteorologové vpodvečer rozšířili výstrahu před povodněmi o jižní Moravu a další okresy Zlínského kraje. Zrušili i varování pro Plzeňský kraj.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist