ANO i ČSSD podle dubnového průzkumu agentury STEM od března mírně posílily. Poslance by si udržely také KSČM, ODS, KDU-ČSL a TOP 09. STAN by získalo jen zhruba dvě procenta hlasů. V součtu se sedmiprocentním ziskem lidovců by to této koalici potřebných 10 procent pro vstup do sněmovny nedalo. Piráti by na rozdíl od březnového šetření na poslanecká křesla rovněž těsně nedosáhli, podobně jako hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Výsledky průzkumu poskytl STEM.

Lidovci by podle průzkumu dostali 7,1 procenta hlasů (v březnu o půl procentního bodu více), Starostové si udrželi 2,2 procenta. V součtu by tyto strany měly 9,3 procenta. STEM však upozornil na to, že v průzkumu voličských preferencí zatím s koalicí KDU-ČSL a STAN nepočítá. Starostům započítal polovinu ze zisku hlasů pro jejich někdejší spojenectví s TOP 09.

ANO by podle STEM získalo 28,3 procenta hlasů (v březnu 27 procent). Sociální demokraté podobně jako v březnu posílili o 1,1 procentního bodu na aktuálních 16,6 procenta. "Pozice hlavních stran zůstává v poslední době poměrně stabilní, nezaznamenáváme žádné výrazné zvraty. ANO vede nad ČSSD ve volebním modelu o necelých 12 procentních bodů," uvedl STEM.

Komunisté naopak o 1,7 bodu spadli na 12,2 procenta. Lidovce by v porovnání s březnem těsně předskočili občanští demokraté, i když si polepšili jen o desetinu procentního bodu na 7,4 procenta. TOP 09 by získala 6,4 procenta, v březnu měla o tři desetiny procentního bodu více.

Piráti by v dubnu získali 4,6 procenta hlasů, což je od března pokles o 0,9 procentního bodu. Pod pětiprocentní hranicí zůstává SPD, pro niž by hlasovala 4,2 procenta voličů. Ke čtyřprocentní hranici se vyšplhali zelení, kteří v březnu získali jen 2,6 procenta. Na tuto hodnotu naopak z březnových 4,2 procenta spadl Úsvit, což odpovídalo i jeho výsledkům v předchozích šetřeních.

Současná vládní koalice by podle propočtů STEM měla silnou ústavní většinu 140 mandátů, v porovnání s březnem by jich měla o 12 více. ANO by mělo 80 mandátů, ČSSD 45 a KDU-ČSL 15. Komunisté by měli 30 poslanců, ODS 18 a TOP 09 by obsadila tucet křesel v dolní komoře.

STEM svůj volební model sestavil na základě předpokladu, že by hlasovat přišlo 55 procent voličů, kteří to přislíbili v průzkumu mezi 1033 respondenty od 6. do 14. dubna. Volit nechtělo 23 procent dotázaných, 22 procent zatím není rozhodnuto.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist