"A všechna potřebná vyjádření máte? Od hasičů, od sousedů, z odboru životního prostředí, z hygieny…?" ptá se naoko nepříjemně místopředseda ODS Martin Kupka v roli "typického českého úředníka" své kolegyně ve vedení strany Alexandry Udženije, která se na chvíli proměnila ve zmatenou ženu potřebující razítko. "Já nevím. A nemohl byste mi to zkontrolovat?" "Prosím vás, nevidíte, kolik toho tady mám?!" odmítá úředník pomoci.

Divadelní scénka dokazující přebujelost tuzemské byrokracie byla jedním z tematických výstupů, na kterých ODS na konferenci v pražském Národním domě na Vinohradech představila detailně svůj předvolební program. K "lepšímu a silnému Česku" podle strany vede celkem 190 kroků ve třinácti oblastech. Jejich ústředním motivem je snižování byrokracie a zjednodušování daňového systému.

"Zatímco ČSSD spí a hnutí ANO sní, tak my pracujeme," řekl v úvodním proslovu šéf strany Petr Fiala. A narážel tím na strategii Andreje Babiše, který chce volební program strany vytvořit z podnětů od lidí.

Pokud se ODS bude podílet na příští vládě, slibuje jednodušší život hlavně podnikatelům. Mezi základními tématy programu je zavedení paušální daně, povinnost úřadů sdílet informace mezi sebou nebo zrušení EET. "Podnikání v České republice nebude za trest. Stát nesmí překážet aktivním lidem, kteří jsou pilířem naší ekonomiky," píše se ve volebním programu.

V oblasti školství slibuje ODS zrušení povinné inkluze, takzvané pamlskové vyhlášky a slibuje také minimální plat pro učitele ve výši 35 tisíc korun hrubého. Euroskeptická ODS také odmítá povinné kvóty na uprchlíky. A Česko by podle ní mělo mít možnost samo rozhodnout o přijetí eura.

Petr Fiala také v proslovu před straníky zdůraznil důležitost podzimních voleb: "Nezahrávejme si a netvařme se, že parlamentní volby v roce 2017 budou obyčejné. Nebudou. ČSSD a hnutí ANO nevyloučily, že by vládly s komunisty. České republice hrozí, že padne na politické dno," řekl Fiala. A za ODS naopak slíbil, že pro ni je vládní spolupráce s komunisty vyloučená.

ODS na konferenci také otevřela téma prezidentského kandidáta. "Nebudeme jako naši konkurenti, kteří před tím strkají hlavu do písku jako pštrosi," řekl novinářům Fiala.

To, jestli přijdou s vlastním kandidátem, nebo podpoří někoho jiného, zatím strana nerozhodla. "Chceme nabídnout řešení, aby Miloš Zeman nepokračoval v mandátu až do roku 2023. Nechceme jen tak někoho postavit, abychom si plnili čárku, chceme postavit někoho, kdo bude mít reálnou šanci prezidentské volby vyhrát," řekl Fiala.

Mezi osobnostmi, které dosud projevily svůj zájem o prezidentský post, ale takového kandidáta Fiala spíš nevidí: "Z toho, že ODS stále hledá, je docela jasné, že ze současných kandidátů to zatím nikdo není," dodal Fiala. V minulosti se spekulovalo o tom, že by ODS mohla podpořit v prezidentském klání bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.