Nová koalice KDU-ČSL a STAN představila svého kandidáta na premiéra, kterým bude předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Ten podpis koaliční dohody vysvětlil tím, že veřejnost čeká na vznik středopravicového subjektu, který podle něj na politické scéně chybí. 

"Spojujeme síly, aby Česká republika nezůstala napospas menšinové vládě za podpory radikálních stran, jako jsou komunisté. A zároveň, aby tady nebyla eventuálně u moci strana, která bude mít veškerou moc ve svých rukou," prohlásil Bělobrádek.

"Pro nás je velmi důležité, že představujeme generaci lidí, kteří byli po roce 1990 ve škole a následně pracovali ve svých občanských povoláních a teď vidí to, že je potřeba vyměnit onu generaci lidí, které znáte dlouhou dobu z podnikatelské sféry nebo z politiky, ať už se jedná o pány Sobotku, Kalouska, Nečase nebo Babiše," dodal.  

Podobně mluvil i šéf koaličních Starostů a nezávislých Petr Gazdík, který se rovněž vymezil vůči Sobotkovi a Babišovi. "Nechceme stát řízený jako firmu ani socialistické pojetí státu," prohlásil s tím, že koalice chce stát fungující odspoda. "Když se rozhoduje co nejblíže občanovi, je to nejlepší způsob, jak zabránit byrokracii," podotkl.

Pan Gazdík není žádná nová tvář, reagoval Sobotka

V reakci na tato prohlášení sdělil premiér Sobotka Aktuálně.cz, že si nemyslí, že by Petr Gazdík přinášel nějaké nové názory. "Moc dobře si pamatuji na to, jak nás pan Gazdík s panem Kalouskem válcovali, když tady byla pravicová vláda Petra Nečase," uvedl Sobotka.

"Desetkrát může vyprávět, že je nová tvář v politice, ale pamatuji si ho, jak po boku Miroslava Kalouska prosazoval církevní restituce a reformy, které poškodily rodiny s dětmi i seniory, to se dá těžko zapomenout. I když teď se teď Starostové odlepili od TOP 09 a připojili se ke KDU-ČSL," sdělil premiér a šéf ČSSD. 

Pokud jde o lidovce, pochvaloval si Sobotka spolupráci v nynější koalici. "Během čtyř let se proti nám nijak dramaticky nevyhraňovali."

Podle Sobotky i v sociální demokracii přicházejí noví lidé a určitě bude docházet ke generační výměně. "Určitě i v jiných stranách bude docházet k takové výměně. S výjimkou ANO, kde je to postaveno na jednom člověku," řekl. 

Podle volebního modelu agentury STEM za březen by v současnou chvíli Lidovci získali 7,6 procenta hlasů a STAN 2,2 procenta. To je s 9,8 procenta nechává těsně pod čarou vstupu do Poslanecké sněmovny, ke kterému je potřeba překročit v případě koalice dvou subjektů desetiprocentní hranici. Tento údaj je však pouze orientační, protože výsledky ve volebním modelu nelze jednoduše sčítat.