Ústecký krajský soud začal v pondělí projednávat loňský únos dětí z Litoměřicka. Obžalobě čelí sedmatřicetiletý recidivista Zdeněk Hryščenko. Tehdy šestnáctiletého chlapce a o tři roky mladší dívku podle žalobce držel 10 dnů ve speciálně upravené garáži v Ústí nad Labem.

Hryščenko odmítl před soudem vypovídat, v přípravném řízení se k únosu přiznal. Dětem podle svých slov nechtěl ublížit. V dopisech zaslaných soudu požádal o doživotní trest.

"Je mi nesmírně líto, co jsem způsobil. Můj život už pro nikoho nemá smysl. Přál bych si trest nejvyšší, tedy doživotí," napsal.

Hlavní líčení bude pokračovat v jeho nepřítomnosti.

Podle právní kvalifikace případu hrozí Hryščenkovi až 12 let vězení, státní zástupce navrhuje zabezpečovací detenci.

Děti zmizely loni 28. srpna. Hryščenko je podle obžaloby svázal u soutoku Labe a Ohře u Litoměřic, mířil na ně zbraní a po několika hodinách je převezl do garáže v ústecké čtvrti Střekov. Hryščenkovým cílem byla dívka. "Líbila se mi, byl to impulz, že jsem vzal zrovna je," řekl v přípravném řízení Hryščenko.

Garáž měla za standardní bránou ještě speciální dveře chráněné číselným kódem. Byla odhlučněná a zařízená jako malá garsonka. Dětem tam Hryščenko nosil jídlo a pití, občas je jednotlivě pustil ven, zároveň je ale zastrašoval, uvádí obžaloba. "V této době poškozeným v několika případech vyhrožoval zabitím a zakopáním jejich těl v lese, pokud budou křičet či dělat jiné problémy," řekl státní zástupce Vladimír Jan. Dívce prý Hryščenko také pouštěl dětskou pornografii.

Hryščenko odmítl, že by dětem chtěl ublížit. "Byly to jen výhrůžky. Od první chvíle jsem jim říkal, že jim neublížím. Chtěl jsem je v pátek odvézt domů, když jsem viděl, jak u mě trpí," doplnil Hryščenko.

Klíčovým okamžikem v pátrání po dětech byl dopis, který dětem únosce dovolil napsat. Chlapec do mnohokrát přeškrtaného textu dal šifru. Díky tomu jeho rodiče obě děti 7. září našli. Následně je vysvobodila policie.

Kromě únosu dětí si podle žalobce loni v létě natáčel malou dívku v Ústí nad Labem. Hryščenko byl už před lety odsouzen za pokus o únos a braní malých dětí jako rukojmí.

Jednání soudu začalo s hodinovým zpožděním. Hryščenko byl z blíže neurčených důvodů ošetřen v nemocnici.

Oběti únosu i jejich rodiče se připojili k trestnímu řízení. Dívka žádá v rámci nemajetkové újmy milion korun, její rodiče po 100 000 korun. Chlapec pak 250 000 korun a jeho rodiče také po 100 000 korun.

Nevěděli jsme, co s námi bude

Dívka jednání soudu sleduje. Řekla, že je stále v péči psychologů.

V jednací síni nebyla jen při čtení obžaloby, v době, kdy byl Hryščenko přítomný. Se slzami v očích pak sledovala výpověď svých rodičů i videozáznam ze svého vysvobození. I měsíce po únosu je v péči odborníků.

"Psycholožka mi hodně pomáhá, s tou o tom hodně mluvím, dostává se to ze mě ven. Potom kamarád, který je tady se mnou, ten mi hodně pomáhá. Pořád mě někam bere, abych přišla na jiné myšlenky," doplnila dívka.

"Nejhorší bylo, že jsme nevěděli, co s námi chce dělat, co s námi bude. Jestli nás někam dá, nebo zabije," uvedla dívka.

Věří, že rozhodnutím soudu celá věc skončí. "Jsem spokojená s tím, že je všechno za mnou, chci za tím udělat tlustou čáru a začít znovu žít normálně. Jde to ztěžka, ale věřím tomu, že to půjde, i když na to nezapomenu úplně, ale aspoň trochu to půjde," uvedla dívka. Soud by mohl případ ukončit ve čtvrtek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist