Ministr vnitra Milan Chovanec je stále přesvědčen, že ho možná sledovali agenti Vojenského zpravodajství, a zvažuje svolání nové schůzky u premiéra. Ministr obrany Martin Stropnický sledování popírá a za ním stojí i poslanecká komise, která kontroluje práci Vojenského zpravodajství. Do vysvětlení události, při níž ochranka ministra vnitra zadržela kousek od Chovancova služebního domu fotografujícího agenta armádní tajné služby, jsou dnes v Česku zapojeny asi dvě desítky lidí, včetně šéfů tajných služeb, policejního prezidenta, poslanců a ministerského Výboru pro zpravodajskou činnost. Z kuloárních informací je cítit obava, že věc hrozí mezinárodní ostudou.

Informace o události i událost sama jsou klasifikovány jako přísně tajné a oficiálně se dozvíme jen minimum. Respektu se ale podařilo z řady rozhovorů a indicií poskládat příběh, jehož věrohodnost nám potvrdilo několik zdrojů.

Dále se v Respektu č.12 dočtete:

I obalka R12

HLAVNÍ KOMENTÁŘ: Účetní kniha Andreje Babiše
 
TÉMA: Chceme zůstat v EU? Na stole je pět variant budoucnosti a Češi si mohou vybrat
 
O KOM SE MLUVÍ: Vědkyně Michaela Kňažková zkoumá Antarktidu 
 
ECONOMIST: Města v jihovýchodní Asii vedou válku proti jídlu na ulicích
 
KONTEXT: Už jsem to říkal stokrát: Andrej Babiš pod tlakem a po troškách pouští informace o tom, jak vydělal miliardy a šetřil na daních. Jeho příběh má ale pořád velké díry.
 
ROZHOVOR s čínským výtvarníkem Aj Wej-wejem 
 
KULTURA: Co o nás říká soutěž Tvoje tvář má známý hlas?
 
CIVILIZACE: Nechci slyšet, že to nejde: Jak se před šedesáti lety rodila dnešní sjednocená Evropa

První březnový den vyslalo Vojenské zpravodajství (VZ) mladého, ale poměrně zkušeného operativce na jednoduchou misi. V Praze 6, v oblasti, v níž sídlí několik velvyslanectví, měl pořídit fotografie. Čeho a proč nevíme. Mladý muž byl vybaven legendou i krycími doklady. Kdyby ho někdo náhodou kontroloval, měl se vydávat za studenta architektury, který se snaží nafotit detaily nutné pro svou magisterskou práci. Nikdo z VZ ale netušil, že mladý muž se kvůli svému úkolu bude zároveň pohybovat blízko vily ministerstva vnitra, kterou používá Milan Chovanec.

Při fotografování se operativec skutečně k vile přiblížil. To se nelíbilo policistům z ochranné služby, kteří hlídali dům ministra (politik v něm zrovna byl), a vyrazili za podezřelou osobou na ulici. Zpravodajec ochrance údajně neukázal své krycí "studentské" doklady, ale průkaz člena Vojenského zpravodajství. Proč?

Jak vysvětluje několik expertů a potvrzuje členka parlamentní komise pro kontrolu VZ Jana Černochová, operativci tajných služeb provádějí v ulicích tuzemských měst ročně stovky akcí. A ročně se prý stane tak dvacet až třicet případů, kdy agenti vzbudí něčím, třeba špatným parkováním, pozornost policie, nejčastěji právě ochranné služby, protože jde o akce blízko důležitých státních budov nebo velvyslanectví. Existuje nepsaná dohoda, že v tom případě se operativci tajných služeb prokážou pravým průkazem a policie je nechá na pokoji, aby náhodou nezmařila nějakou důležitou akci.

To se stalo i v tomto případě: poté co mladík ukázal Chovancově ochrance služební průkaz, nechali ho bodyguardi jít. Pak se ale stalo něco, o čem máme jen kusé informace. Muži z ochranky údajně informovali o "podezřelém vetřelci" šéfa Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse a ten zřejmě okamžitě zavolal ministru Chovancovi a ten zase ministru obrany Stropnickému. Nikdo z oslovených se nechce k této pravděpodobné komunikaci vyjádřit.

Operativec byl v každém případě znovu zadržen v nedaleké restauraci, kde čekal na pokyny od šéfů – i on incident oznámil. Na místo přijel Jiří Komorous a také jeden z vysokých představitelů Vojenského zpravodajství a oba společně zkontrolovali, jaké fotky má zpravodajec ve fotoaparátu. Pak se všichni rozešli a oba ministři se dohodli, že následující den se bude konat schůzka, na níž se vše vysvětlí za přítomnosti dalších nestranných expertů. To bylo týden předtím, než věc unikla do médií.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se