Ministr vnitra Milan Chovanec je stále přesvědčen, že ho možná sledovali agenti Vojenského zpravodajství, a zvažuje svolání nové schůzky u premiéra. Ministr obrany Martin Stropnický sledování popírá a za ním stojí i poslanecká komise, která kontroluje práci Vojenského zpravodajství. Do vysvětlení události, při níž ochranka ministra vnitra zadržela kousek od Chovancova služebního domu fotografujícího agenta armádní tajné služby, jsou dnes v Česku zapojeny asi dvě desítky lidí, včetně šéfů tajných služeb, policejního prezidenta, poslanců a ministerského Výboru pro zpravodajskou činnost. Z kuloárních informací je cítit obava, že věc hrozí mezinárodní ostudou.
Informace o události i událost sama jsou klasifikovány jako přísně tajné a oficiálně se dozvíme jen minimum. Respektu se ale podařilo z řady rozhovorů a indicií poskládat příběh, jehož věrohodnost nám potvrdilo několik zdrojů.
První březnový den vyslalo Vojenské zpravodajství (VZ) mladého, ale poměrně zkušeného operativce na jednoduchou misi. V Praze 6, v oblasti, v níž sídlí několik velvyslanectví, měl pořídit fotografie. Čeho a proč nevíme. Mladý muž byl vybaven legendou i krycími doklady. Kdyby ho někdo náhodou kontroloval, měl se vydávat za studenta architektury, který se snaží nafotit detaily nutné pro svou magisterskou práci. Nikdo z VZ ale netušil, že mladý muž se kvůli svému úkolu bude zároveň pohybovat blízko vily ministerstva vnitra, kterou používá Milan Chovanec.
Při fotografování se operativec skutečně k vile přiblížil. To se nelíbilo policistům z ochranné služby, kteří hlídali dům ministra (politik v něm zrovna byl), a vyrazili za podezřelou osobou na ulici. Zpravodajec ochrance údajně neukázal své krycí "studentské" doklady, ale průkaz člena Vojenského zpravodajství. Proč?
Jak vysvětluje několik expertů a potvrzuje členka parlamentní komise pro kontrolu VZ Jana Černochová, operativci tajných služeb provádějí v ulicích tuzemských měst ročně stovky akcí. A ročně se prý stane tak dvacet až třicet případů, kdy agenti vzbudí něčím, třeba špatným parkováním, pozornost policie, nejčastěji právě ochranné služby, protože jde o akce blízko důležitých státních budov nebo velvyslanectví. Existuje nepsaná dohoda, že v tom případě se operativci tajných služeb prokážou pravým průkazem a policie je nechá na pokoji, aby náhodou nezmařila nějakou důležitou akci.
To se stalo i v tomto případě: poté co mladík ukázal Chovancově ochrance služební průkaz, nechali ho bodyguardi jít. Pak se ale stalo něco, o čem máme jen kusé informace. Muži z ochranky údajně informovali o "podezřelém vetřelci" šéfa Útvaru pro ochranu ústavních činitelů Jiřího Komorouse a ten zřejmě okamžitě zavolal ministru Chovancovi a ten zase ministru obrany Stropnickému. Nikdo z oslovených se nechce k této pravděpodobné komunikaci vyjádřit.
Operativec byl v každém případě znovu zadržen v nedaleké restauraci, kde čekal na pokyny od šéfů – i on incident oznámil. Na místo přijel Jiří Komorous a také jeden z vysokých představitelů Vojenského zpravodajství a oba společně zkontrolovali, jaké fotky má zpravodajec ve fotoaparátu. Pak se všichni rozešli a oba ministři se dohodli, že následující den se bude konat schůzka, na níž se vše vysvětlí za přítomnosti dalších nestranných expertů. To bylo týden předtím, než věc unikla do médií.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.