Ministr financí Andrej Babiš by měl vyvrátit do konce dubna "vážná" podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. V usnesení to uvedla sněmovna. Pokud předseda hnutí ANO požadavek nenaplní, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl podle dokumentu vyvodit vůči Babišovi důsledky. Babiš následně uvedl, že nehodlá nikomu nic vysvětlovat.

Ministr financí by měl ve stejné lhůtě taky "věrohodně" vysvětlit své příjmy, které použil na nákup korunových dluhopisů Agrofertu. Návrh usnesení pomohla Miroslavu Kalouskovi, jenž celé jednání vyvolal, vládní KDU-ČSL. Jaké důsledky by měl ministerský předseda vůči Babišovi vyvodit, dokument neuvádí. 

"Vůbec nic jim nepředložím, co bych předkládal? Sněmovna je zmanipulovaná a pokud koaliční partneři hlasují se symbolem korupce, tak nemám co ještě ukazovat. Určitě nic nepředložím. Já jsem zaplatil na daních 360 milionů a moje firmy 23 miliard. Tak ať pánové ze sněmovny ukážou svoje firmy a svoje daně," řekl pro HN Babiš.

Sněmovna také podpořila dřívější usnesení svého rozpočtového výboru, který se firemními korunovými obligacemi zabýval. Výbor sdělil, že existují doložitelná podezření, že některé společnosti a jejich vlastníci mohli v roce 2012 při vydávání korunových dluhopisů zneužít nebo obcházet daňové zákony. Výbor požádal finanční ředitelství, aby vydalo metodický pokyn k prověření těchto emisí.

Andrej Babiš se jednání nezúčastnil. Poslal poslancům jen prohlášení. "Firmy jsem nepořídil z neznámých prostředků. Jako jediný politik v České republice jsem zveřejnil daňová přiznání za posledních 20 let. Já skutečně nemám co skrývat," napsal Babiš.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
10:31
On-line reportáž začíná

Vážení čtenáři,

vítáme vás u dnešní on-line reportáže ze sněmovny, kde právě v této chvíli začíná projednávání mimořádného bodu programu nazvaného Daňové podvody ministra financí. Do programu jej v úterý prosadil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

10:35
Poslanci hlasovali o odložení

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek navrhl odložení projednávání tohoto bodu programu. Poslanci jeho návrh zamítli.

10:40
Jednání je přerušeno

Hnutí ANO si po neúspěšném pokusu o odročení debaty vyžádalo dvouhodinovou přestávku.

11:25
Babiš se chce jednání zúčastnit

Svoji žádost o odročení bodu zdůvodnil Faltýnek tím, že Babiš by se chtěl diskuse účastnit. Pro dnešek byl ministr financí z pracovních důvodů omluven. Babiš se má od 11.30 zúčastnit v Jihočeském kraji slavnostního zahájení stavby dálnice D3 v úseku Ševětín–Borek.

11:30
Babiš pohrdá sněmovnou, prohlásil Kalousek

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že si dokáže představit "dojemný příběh o pracovním vytížení pana ministra". Kalousek nařkl Babiše z toho, že dává přednost osobní prezentaci a pohrdá sněmovnou.

11:35
Pro odklad bylo 43 poslanců

Požadavek na odklad debaty podpořilo jen 43 ze 146 přítomných poslanců, zejména z hnutí ANO a z Úsvitu. Proti bylo 75 poslanců, mezi nimi i značná většina z přítomných sociálních demokratů.

12:37
Stanjura si vyžádal přestávku na jednání poslaneckého klubu

Dvouhodinová přestávka, kterou si vyžádalo hnutí ANO, skončila. Slovo si vzal Zbyněk Stanjura, který si vyžádal 13minutovou přestávku na jednání poslaneckého klubu ODS.

12:47
Babiš do sněmovny přijde v 16:30

Andrej Babiš přijede do sněmovny v 16.30. Bod Daňové podvody ministra financí považuje za nesmyslný, zdržuje podle něj legislativu, řekl ČTK u Ševětína na Českobudějovicku při zahájení stavby nového úseku dálnice D3.

12:51
Na programu jednání jsou nyní dva volební body

Jednání sněmovny pokračuje, na programu teď však nejsou Babišovy daně, ale dva volební body. Poslanci řeší návrh na volbu členů NKÚ a členů dozorčí rady vinařského fondu.

Následovat bude polední přestávka, k projednávání bodu Daňové podvody ministra financí se poslanci vrátí ve 14 hodin.

14:05
Poslanci přistoupili k projednávání bodu Daňové podvody ministra financí

Poslanci po přestávce přistoupili k projednávání bodu Daňové podvody ministra financí. Slova se ujal Miroslav Kalousek, který v úterý tento bod do programu navrhl. Kalousek poslancům vysvětluje, proč projednávání navrhl.

14:18
Korunové dluhopisy s "nesmyslným" úrokem

Agrofert si podle Kalouska půjčil od svého majitele 1,5 miliardy korun a vydal mu na ně korunové dluhopisy s "nesmyslným" šestiprocentním úrokem. 

V jiných případech si Agrofert půjčoval výrazně levněji, upozornil Kalousek. Mohlo tak podle něj jít o skryté vyplacení dividendy.

14:19
Dva daňové úniky během jedné operace

Dochází ke dvěma daňovým únikům během jedné operace, kterou fyzická osoba Andrej Babiš s Agrofertem uskutečnila, hřímá Kalousek.

14:24
Učebnicový příklad

Prodej bezcenného majetku je učebnicový příklad daňového podvodu, říká Kalousek.

14:27
Daňová kobra se stala slepýšem

Daňová kobra se stala daňovým slepýšem. Pan Janeček a paní Schillerová se kroutili a rozhodně nepřipomínali kobry, glosuje situaci Kalousek.

14:34
Faltýnek útočí na Kalouska

Faltýnek brání svého šéfa a útočí na Kalouska, připomíná jeho prohřešky z minulosti.

14:53
Babiš poslal prohlášení, které citoval Faltýnek

"Firmy jsem nepořídil z neznámých prostředků. Jako jediný politik v České republice jsem zveřejnil daňová přiznání za posledních 20 let. Já skutečně nemám co skrývat. Pořád čekám, až se ke mně někdo z kolegů předsedů parlamentních stran přidá," napsal Babiš.

14:55
Miroslava Kalouska se zastal Leoš Heger

"Pan Faltýnek citoval knihu, kterou považuje za pravdivou. Často ji vidíme v rukou poslanců hnutí ANO. Jenže ta publikace je stvořená organizací, která byla sponzorována Agrofertem," řekl.

14:57
Agrofert jsem roky vlastnil transparentně jako fyzická osoba, vzkazuje Babiš

"Agrofert jsem roky vlastnil transparentně jako fyzická osoba. Žádný Kypr, Holandsko, různé ostrovy jako kamarádi mnohaletého ministra financí," obhajuje se Babiš a zároveň útočí na předsedu TOP 09 a exministra financí Kalouska.

15:09
Na ředitele Janečka si postěžoval Zbyněk Stanjura

"Pan ředitel finanční správy nám říkal, že neví, jak se vypořádat s korunovými dluhopisy, že mu prý máme poradit. Neměl odvahu nám říct, že to prošetří."

15:17
Finanční úřady chodí na kontroly jen tam, kde mají nějaké důkazy? ptá se Stanjura

Zbyněk Stanjura se pozastavil nad jednáním rozpočtového výboru se šéfem finanční správy Martinem Janečkem, které se konalo minulý týden. Tam Janeček uvedl, že finanční úřady nemohou kontrolovat majitele korunových dluhopisů, když nemají žádné důkazy. "Takže finanční úřady chodí na kontroly jen tam, kde mají nějaké důkazy? A může se manažer firmy, kam přijde kontrola, ptát, zdali mají nějaké důkazy?" ptá se Stanjura.

15:19
Proč dluhopisy měly nominální hodnotu jedné koruny?

Dále se Stanjura ptá, proč si korunové dluhopisy Agrofertu mohl koupit pouze majitel firmy Andrej Babiš. "A proč měly nominální hodnotu jedné koruny? Mohl vydat milionové, tisícikorunové nebo stokorunové. Proč šel pan ministr nejtěžší cestou a vydal tři miliardy kusů jednokorunových dluhopisů?"

15:27
Poslanci hnutí ANO omlouvají vlastní chyby tím, že poukazují na chyby druhých, tvrdí Fiedler

Karel Fiedler poukazoval i na poslance hnutí ANO, kteří podle něj omlouvají vlastní chyby tím, že poukazují na chyby druhých. "Bez mnoha peněz nový politický systém vzniknout nemůže," dodal s tím, že ač se ANO chtělo odlišovat a distancovat od tradičních politických stran a hnutí, již se mezi ně zařadilo.

15:36
Možnost vydávat korunové dluhopisy je od roku 1993, reagoval Kalousek na Fiedlera

"Možnost vydávat korunové dluhopisy je od roku 1993," reagoval na poslance Fiedlera, který poukazoval na to, že vydávání korunových dluhopisů bylo schváleno, když byl ministrem financí Kalousek.

15:44
Kalousek vyzval Babiše, aby vše vysvětlil, nebo odstoupil

Kalousek vyzval Babiše, aby vše do 30. dubna vysvětlil, nebo odstoupil.

15:45
Byl to učebnicový daňový podvod. Dnes se to dělá mnohem sofistikovaněji, řekl Kalousek

"Překvapilo mě, jak učebnicový daňový podvod to byl. Dnes se to dělá mnohem sofistikovaněji," sdělil Kalousek na adresu Babišových transakcí.

15:47
Mohu se omluvit za to, že nedisponujeme zločineckým mozkem

"Vydali jsme korunové dluhopisy. Mohu se omluvit za to, že nedisponujeme zločineckým mozkem a že nás opravdu nenapadlo, že někdo toho práva zneužije," prohlásil Kalousek.

15:59
Chtěl jsem přijet na 18. hodinu, ale poslanci to odmítli, odůvodnil svou nepřítomnost Andrej Babiš.

"Podvody dělá celých 25 let v politice Kalousek. Nadační protikorupční fond o tom vydal knížku Já mám v politice čistý štít. Měl jsem dlouhodobě plánovanou cestu a sám Kalousek říkal, že mě tam nepotřebuje. Chtěl jsem přijet na 18. hodinu, ale poslanci to odmítli," oznámil Andrej Babiš.

16:05
Rozprava byla přerušena kvůli pevnému bodu programu
16:09
Diskuse byla znovu obnovena. Slova se ujal Petr Kořenek

Slova se ujal poslanec Petr Kořenek (ČSSD). "Obávám se, že většina obyvatel naší země neví, o čem tady jednáme, a nerozumí tomu, zrekapitulujme si to," zahájil svou řeč.

16:14
Zamyslet by se měli i ti, "kterým kobilha v krku zastavila mozkovou činnost", vyzval Kořenek

"Korunové dluhopisy jsou stejný příběh, jako když přijdete k benzinové pumpě a zeptáte se, kolik stojí kapka benzinu. 'Nic,' odpoví obsluha. 'Tak celou nádrž'," řekl Kořenek. Zároveň vyzval, aby se zamysleli i ti, "kterým kobliha v krku zastavila mozkovou činnost".

16:22
Babiš se rozhodně nechová morálně a sociálně

"Babiš se rozhodně nechová morálně a sociálně. A to ani vůči svým zaměstnancům ve firmě Agrofert," řekl poslanec Antonín Seďa z ČSSD.

16:23
Na řadu přichází podrobná rozprava. Kalousek vyzval znovu Babiše, aby vše vysvětlil do konce dubna

Slovo si tentokrát již v podrobné rozpravě vzal Miroslav Kalousek. Opětovně vyzval Andreje Babiše k tomu, aby vše vysvětlil do konce dubna.

16:34
Babiš by měl vyvrátit podezření z daňových úniků, uvedla v usnesení sněmovna

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) by měl vyvrátit do konce dubna "vážná" podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. V usnesení to dnes uvedla sněmovna. Pokud předseda hnutí ANO požadavek nenaplní, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl podle dokumentu vyvodit vůči Babišovi důsledky.

16:44
Vůbec nic jim nepředložím. Sněmovna je zmanipulovaná, ať pánové ukážou svoje daně, vzkázal Babiš

"Nemám už jim co předložit, už jsem vše zveřejnil. Jsem jediný politik, který předložil svá daňová přiznání za dvacet let, ať teď předloží ta svá pan Kalousek. Já už jsem předložil všechno. Sněmovna je zmanipulovaná, a pokud koaliční partneři hlasují se symbolem korupce, tak nemám co ještě ukazovat", rozhovor s Andrejem Babišem na Aktuálně.cz

16:46
On-line reportáž končí

On-line reportáž z poslanecké sněmovny končí. Poslanci se nyní zabývají situací kolem OKD. Děkujeme za pozornost.

PŘÍMÝ PŘENOS: Poslanci řeší Babišovy daně, ministr financí se z jednání omluvil