Necelých sedm měsíců pobude nový ministr ve vedení resortu průmyslu a obchodu. Premiér Bohuslav Sobotka stále neřekl, kdo má na MPO nastoupit po odvolaném Janu Mládkovi. Zatím si jeho agendu převzal sám. Po Tomáši Prouzovi, o kterém se spekulovalo jako o Mládkově nástupci, jsou teď největšími adepty na "letního" ministra tři lidé. Sobotka ale stále nechce jména Milana Urbana, Pavla Švagra a Jiřího Havlíčka komentovat. Napřed prý své rozhodnutí oznámí prezidentu republiky.

Milan Urban

Milan UrbanOsmapadesátiletý poslanec ČSSD je nejvíc politický a nejvíc zkušený ze všech kandidátů na post ministra průmyslu a obchodu, o kterých se aktuálně spekuluje.

Resort už vedl, mezi lety 2003 a 2006 v sociálnědemokratických vládách premiérů Špidly, Grosse a Paroubka.

Poté co média o jeho návratu do vlády začala spekulovat, se ale v zákulisí začaly objevovat kritické hlasy, které takovou variantu zpochybňují.

Jiří Havlíček

50045CZ7 1 101Brzy čtyřicetiletému inženýrovi brání v okamžitém převzetí resortu služební zákon. Přesto se o něm jako o kandidátovi na "letního" ministra také spekuluje.

V ČSSD je od roku 1998. Na MPO poprvé nastoupil už v roce 2000. Od té doby tam vystřídal několik pozic, v mezidobí budoval kariéru uvnitř strany a také se věnoval komunální politice. Od února 2014 působí jako náměstek ministra průmyslu.

Pavel Švagr

Šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr chce prodat nepotřebné objekty a zlepšit využívání zbylých skladů.Bývalý šéf Státního fondu dopravní infrastruktury a náměstek Českých drah. Od dopravce odešel nuceně, ale s odstupným 10 milionů korun. Od února 2014 vede Správu státních hmotných rezerv.

Zpočátku se ale nemohl účastnit porad Bezpečnostní rady státu, protože neměl prověrku na stupeň tajné.

Po ministerském postu sahal už v roce 2005, kdy se o něm spekulovalo jako o šéfovi dopravy v Grossově vládě.

Související