Ministrem průmyslu by se měl podle serveru iDNES.cz stát poslanec ČSSD Milan Urban. Ten už resort jednou řídil, v letech 2003 až 2006. Informaci server získal od tří nejmenovaných zdrojů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který ministerstvo po odvolání Jana Mládka (ČSSD) dočasně vede, ale o novém šéfovi resortu zatím nerozhodl. S možnými kandidáty se teprve chystá mluvit, uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer.

Na konci února Sobotka navrhl odvolat Mládka kvůli jeho postoji k cenám mobilních dat a ministerstvo zatím vede sám. Už dříve řekl, že nového člena kabinetu vybere po sjezdu ČSSD. Ten v sobotu skončil v Brně.

Urban úvahy o svém vládním angažmá komentoval pouze slovy, že si novináři budou muset počkat do pondělí. Nicméně vyloučil spekulace, že premiér nemá na výběr vhodného ministra čas a průmysl bude řídit až do konce volebního období. Sobotka podle serveru na dotaz ohledně Urbana nereagoval.

Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na návrh ministerského předsedy, který za hlavní důvod personální změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat. Bývalý ministr byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů. Řízením ministerstva se dočasně nechal pověřit Sobotka.

Jako o nástupcích Mládka se spekulovalo právě o Urbanovi nebo o náměstkovi ministra průmyslu Jiřím Havlíčkovi. Za jednoho z hlavních kandidátů byl označován i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD), který ale odchází do soukromého sektoru.

Novým náměstkem ministra průmyslu bude podle iDNES.cz Marek Ondroušek, který dříve působil u ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jana Chvojky (ČSSD). Do nového zaměstnání má Ondroušek nastoupit ve středu a zaměřit se má mimo jiné na telekomunikační zákon, který chce Sobotka ve sněmovně co nejrychleji prosadit.

Urban byl ministrem průmyslu v letech 2003 až 2006, a to postupně ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Byl také několik let místopředsedou ČSSD a šéfem jejího poslaneckého klubu.

Související