Prezident Miloš Zeman se rozhodl napodobit své předchůdce na Pražském hradě Václava Klause a Václava Havla. Stejně jako oni také Zeman se pokusí navázat na své první funkční období. Jeho rozhodnutí není nijak překvapivé, z jeho okolí už dříve unikaly informace o tom, že se pokusí o obhajobu.

Sobotka je rád, že volby nebudou nudné, Horáček mluvil o viróze

Premiér Bohuslav Sobotka si nepřeje nudné prezidentské volby, proto je rád, Miloš Zeman bude opět kandidovat. Podle vicepremiéra Bělobrádka Zemanovo rozhodnutí není žádné překvapení. Naopak jeden z jistých kandidátů Michal Horáček řekl, že je Zemanovi "za všechny ty virózy, urážky a lži" nutné vystavit účet.

Více reakcí a záznam dění čtěte v on-line reportáži HN zde »

Proslov prezidenta Miloše Zemana nebyl nikterak dlouhý. "Jsem nesmírně rád, že jste tady. Jsem vám vděčný za vaši pomoc a podporu nejen za uplynulé čtyři roky ale i předtím. A jako malé, nesmírně malé poděkování za tuto pomoc a podporu chci, abyste byli první, kdo budou slyšet moje rozhodnutí ve věci prezidentské kandidatury. Politická prohlášení by měla zaznít jako výstřel z děla. Politická prohlášení by neměla být obalována do bahna lží. Proto vám oznámím, že jsem se rozhodl znovu kandidovat na funkci prezidenta republiky," prohlásil prezident k hostům, kteří jeho rozhodnutí ocenili potleskem vestoje.

S kým bude Zeman o prezidentský post soupeřit, není zatím jasné. Politické strany zatím nikoho nenominovaly a nestraničtí kandidáti zatím nemohli sbírat 50 tisíc podpisů, nutných pro podání kandidatury. Potřebný zákon Senát schválil teprve tento týden a ještě jej musí podepsat prezident.

Z adeptů na prezidenta je nejviditelnější producent, textař a spisovatel Michal Horáček, který letos od ledna objíždí zem a potkává se s potencionálními voliči. Do konce března má oznámit svou případnou kandidaturu končící předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Další jména se zřejmě objeví až v dalších měsících, nejvíce je očekávané stanovisko hnutí ANO. Pokud by nominovalo vlastního kandidáta, zřejmě ministra obrany Martina Stropnického, mohl by v něm mít Zeman vážnějšího soupeře.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist