Převážně nespokojení jsou lidé u vlády Bohuslava Sobotky s její činnosti, komunikací, členy i premiérem, zjistil únorový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Kabinet si tak u české veřejnosti proti loňsku poměrně výrazně pohoršil. Podobně spokojených i nespokojených je s programem Sobotkovy vlády.

"Navzájem velmi podobné hodnocení přisoudili dotázaní činnosti vlády, její komunikaci s veřejností a osobě předsedy vlády," uvedli autoři průzkumu. Spokojeno je v těchto směrech kolem 30 procent lidí, nespokojených je téměř dvojnásobek. Ještě negativnější je pohled dotázaných na lidi v kabinetu, kde nespokojených je 63 procent a opačný názor má čtvrtina.

Pouze u programu vlády je hodnocení srovnatelné, když spokojených je 36 procent a nespokojených 38 procent. Více než čtvrtina lidí se k programu Sobotkovy vlády nedokázala konkrétně vyjádřit.

"Podrobnější analýza ukázala vyšší podíly vyjádření spokojenosti zejména mezi občany, kteří se zajímají o politiku, důvěřují současné vládě, kteří jsou spokojeni se současnou politickou situací, na škále politické orientace se sami řadí k levici, a těmi, kteří preferují ČSSD," poukázalo CVVM. Naopak nespokojení byli častěji lidé, kteří nynější politickou situaci vidí negativně, rozhodně by nešli volit, nedůvěřují vládě i dalším ústavním institucím a také stoupenci pravice.

Proti loňsku z hodnocených oblastí nejvíce klesla spokojenost lidí se Sobotkou, o devět procentních bodů na 32 procent, když zároveň nespokojených přibylo o sedm bodů na 58 procent. Hůře než loni lidé hodnotí také vyhlášený program vlády, její činnost, personální složení a komunikaci s veřejností. "Současné hodnocení vlády premiéra Bohuslava Sobotky je tak ve většině sledovaných aspektů srovnatelné s hodnocením vlády Jiří Rusnoka v únoru 2014, mírně menší podíl spokojených v případě vlády Bohuslava Sobotky však nalezneme u personálního složení vlády a osoby premiéra," uvedli autoři průzkumu.

CVVM se mezi 6. a 19. únorem dotazovalo 1023 lidí ve věku od 15 let.

Zdroj: CVVM