Česká armáda by se v roce 2018 mohla zapojit do mnohonárodních praporů NATO v Litvě i v Estonsku. Novinářům to ve středu při návštěvě české jednotky, která v Litvě cvičí v rámci aktivity zemí visegrádské čtyřky, řekl ministr obrany Martin Stropnický. Jednání s Německem, které by mělo mít bojovou skupinu v Litvě na starosti, již podle něj téměř skončila.

Čeští vojáci by se ale mohli zapojit i do dalšího bojového uskupení, které by v Estonsku měla vést Kanada, poznamenal Stropnický. Řekl, že toto jednání se stále koná. Do vytvoření aliančních praporů bude zapojeno více zemí Severoatlantické aliance.

Na posílení východního křídla NATO se aliance shodla loni kvůli obavám, které mají východní členové z postoje Ruska. Do Pobaltí a Polska se proto rozhodla vyslat mnohonárodní prapory pod vedením čtyř zemí. Česká armáda se zatím do nich z kapacitních důvodů nezapojila.

Stropnický už na začátku února oznámil, že by Česká republika mohla vyslat svou jednotku do německé či kanadské pohotovostní skupiny, které se označují jako battlegroups. Ve středu doplnil, že by se mohla účastnit obou.